sta
01.09.06,18:05
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu v niekoľkých veciach.

1. Kamarát, si chce otvoriť kadernícky salón, on tam chce kaderníčky zamestnať, ja mu tvrdím, že lepšie je mať ľudí na živnosť. Lenže neviem, ako sa to v tomto prípade robí,t.j. či si materiál (farby,laky,...) nakúpia živnostníci sami a dostávajú trebárs % z predaja, alebo má každý živnostník svoju RP a platí iba za prenájom kresla??? No neviem sa z toho vymotať :mad:
2. Ak by si už aj zamestnal kaderníčky, tak chce odo mňa,aby som mu povedala,aké im má dať mzdy...No môžem spraviť nejakú kalkuláciu, ale neviem akou formou sa títo zamestnanci odmeňujú, teda či im dať napr. minimálnu mzdu ako fixnú zložku a k tomu nejaké % z tržby. On mi tvrdí, že by im mal ešte strhávať za materiál,ktorý spotrebujú pri práci. Samozrejme nie celý materiál, ale len určité % (čo sa mi moc nezdá). :confused:
Poraďte mi prosím, ak s týmto máte niekto súsenosť :o
DanielaSL
01.09.06,18:04
1. Ak bude mať tvoj kamarát salón , tak by som neodporúčala prijať kaderníčky pracujúce na živnosť. Jednak priestor salóna bude jeho, jednak kreslá, registračná pokladňa...v prípade , že by to používali sa dá dokázať závislosť a tu by v prípade kontroly moc neobstál.

2. V žiadnom prípade nie minimálna mzda. Podľa Zákonníka práce by robili prácu, ktorá by mala byť ohodnotená minimálne druhým tarifným stupňom.
abel
01.09.06,18:12
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu v niekoľkých veciach.

1. Kamarát, si chce otvoriť kadernícky salón, on tam chce kaderníčky zamestnať, ja mu tvrdím, že lepšie je mať ľudí na živnosť. Lenže neviem, ako sa to v tomto prípade robí,t.j. či si materiál (farby,laky,...) nakúpia živnostníci sami a dostávajú trebárs % z predaja, alebo má každý živnostník svoju RP a platí iba za prenájom kresla??? No neviem sa z toho vymotať :mad:
2. Ak by si už aj zamestnal kaderníčky, tak chce odo mňa,aby som mu povedala,aké im má dať mzdy...No môžem spraviť nejakú kalkuláciu, ale neviem akou formou sa títo zamestnanci odmeňujú, teda či im dať napr. minimálnu mzdu ako fixnú zložku a k tomu nejaké % z tržby. On mi tvrdí, že by im mal ešte strhávať za materiál,ktorý spotrebujú pri práci. Samozrejme nie celý materiál, ale len určité % (čo sa mi moc nezdá). :confused:
Poraďte mi prosím, ak s týmto máte niekto súsenosť :o
1) Nerozumiem tomu - mať ľudí na živnosť a potom napr. že dostávajú % z predaja. Ak pracujú na živnosť, tak všetko, čo si zarobia, je ich, takisto si musia zaplatiť všetok materiál, ktorý spotrebujú, každá z nich musí mať svoju ERP - on by im mohol akurát tak prenajímať tie priestory.
2) Minimálne 1,2-násobok min. mzdy, ak chce, k tomu ešte % z tržby. V žiadnom prípade im nemôže stŕhať za materiál - to sú jeho náklady. Predstav si, že robíš v nábytkárskej firme a zamestnávateľ Ti z výplaty strhne za drevo, z ktorého sa nábytok vyrába.
sta
01.09.06,18:22
1) Nerozumiem tomu - mať ľudí na živnosť a potom napr. že dostávajú % z predaja. Ak pracujú na živnosť, tak všetko, čo si zarobia, je ich, takisto si musia zaplatiť všetok materiál, ktorý spotrebujú, každá z nich musí mať svoju ERP - on by im mohol akurát tak prenajímať tie priestory.
2) Minimálne 1,2-násobok min. mzdy, ak chce, k tomu ešte % z tržby. V žiadnom prípade im nemôže stŕhať za materiál - to sú jeho náklady. Predstav si, že robíš v nábytkárskej firme a zamestnávateľ Ti z výplaty strhne za drevo, z ktorého sa nábytok vyrába.

1. Abel máš pravdu, keď robia na živnosť, tak celá tržba je ich...Som už z toho celá dopletená, ten kamarát chce spraviť strašne veľa vecí naraz, zmeniť si názov, prevádzku, doplniť predmety činnosť, stať sa platcom DPH, otvoriť tento salón a to všetko do konca septembra. A odo mňa chce, aby som mu poradila....A ja sa z toho neviem vymotať :(
2. to som mu aj ja vravela, že nemôže im stŕhať za materiál, veď keby robil v kancelárii, tak mu zamestnávateľ tiež nedá preplácať kancelárske veci, čo minie... :rolleyes:
DanielaSL
01.09.06,18:27
Ale písala si, že ty mu radíš zobrať kaderníčky na živnosť.....kamarát to chce správnejšie ,keď ich chce zamestnať na pracovnú zmluvu.
sta
01.09.06,18:33
Ale písala si, že ty mu radíš zobrať kaderníčky na živnosť.....kamarát to chce správnejšie ,keď ich chce zamestnať na pracovnú zmluvu.

Áno v tomto mal pravdu :) Mňa to s tou živnosťou napadlo z toho pohľadu, že by mal menej výdavkov a papierovačiek než so so zamestnancami...
Ten salón bude v prenajatých priestoroch, a niekde tu na porade som čítala, že sa dá v kaderníckom salóne prenajať kreslo, lenže pravda je, že by každá kaderníčka musela mať aj svoju RP a to chce všetky tržby dávať cez jeden PC a keby si tie kaderníčky museli kupovať materiál, neviem má to byť taký luxusnejší salón, ktorý bude používať kozmetiku len jednej značky...Takže máš pravdu, lepšie je mu tých ľudí zamestnať :) Ďakujem za pomoc.
sta
02.09.06,11:00
ahojte, mám ešte jednu otázku. Keby si do toho salónu zobral kaderníčky na živnosť, dalo by sa to spraviť tak, že by nemali každá vlastnú pokladňu, ale išlo by to všetko cez jednu, s tým, že každý by mal svoj kód pod ktorým by blokoval tržby. No a na konci mesiaca by mala jedna kaderníčka povedzme tržbu 10.000,- z toho by sa jej strhlo 20% za spotrebovaný materiál, vodu a energie a zo zvyšnej sumy 8.000,- by dostala 40% čo je 3.200,- a túto sumu by si ona vyfakturovala. Dá sa to spraviť aj takto?? :confused:
Paula
02.09.06,11:23
To by asi nešlo....predstav si teoreticky, keby všetky mali naraz daňovú kontrolu a mali by predložiť aj knihu pokladnice (nakopírovali by si ju?)....a vôbec už si neviem predstaviť, ako by sa do knihy zapisovali denné tržby viacerých živnostníkov :confused:. To by nňa ako kontrolóra asi načisto zložilo.
Danila
02.09.06,11:28
Ak by prijal kaderníčku na živnosť, tak v predchádzajúcich príspevkoch si dostala veľmi zrozumiteľnú odpoveď. Prijať ju na živnosť znamená, že medzi kaderníčkou a Tvojim priateľom vzníka obchodný vzťah, kde sú dvaja rovnocenní partneri. Ak bude platiť takpovediac za stoličku, tak cena musí byť taká / vykalkulovaná/, aby jej nič nebolo stŕhané.. Priateľ jej pošle faktúru za prenájom kresla a to je všetko.
abel
02.09.06,11:33
ahojte, mám ešte jednu otázku. Keby si do toho salónu zobral kaderníčky na živnosť, dalo by sa to spraviť tak, že by nemali každá vlastnú pokladňu, ale išlo by to všetko cez jednu, s tým, že každý by mal svoj kód pod ktorým by blokoval tržby. No a na konci mesiaca by mala jedna kaderníčka povedzme tržbu 10.000,- z toho by sa jej strhlo 20% za spotrebovaný materiál, vodu a energie a zo zvyšnej sumy 8.000,- by dostala 40% čo je 3.200,- a túto sumu by si ona vyfakturovala. Dá sa to spraviť aj takto?? :confused:
Chcela by som vidieť tú podnikateľku, čo by s tým súhlasila, keď uvážim mesačné odvody 3254.- Sk.
abel
02.09.06,11:42
Vôbec tomu nerozumiem. Takže ak by mal teoreticky dve kaderníčky, mesačne by mu urobili tržbu napr. 20 000.- On síce kúpi materiál, dá si ho do nákladov, ale v konečnom dôsledku ho strhne tým dvom, takisto vodu a energie, zaplatí im 6400.- Sk a on má 13.600.- Sk.
sta
02.09.06,11:46
No hej máte pravdu, mňa len zarazilo, keď mi povedal, že on takto pracoval pre jeden salón. A mesačne im to takto fakturoval. Takže už som z toho úplne mimo. Čiže ak by chcel "zamestnať" živnostníka, musí mať tento svoju RP, a kupovať si všetok materiál a platiť mu nájomné (za kreslo), je to tak? Iná možnosť teda neexistuje. :o
sta
02.09.06,11:51
Vôbec tomu nerozumiem. Takže ak by mal teoreticky dve kaderníčky, mesačne by mu urobili tržbu napr. 20 000.- On síce kúpi materiál, dá si ho do nákladov, ale v konečnom dôsledku ho strhne tým dvom, takisto vodu a energie, zaplatí im 6400.- Sk a on má 13.600.- Sk.
Hmmm tomu už nerozumiem ani ja :confused: asi mu poviem, nech si zaplatí nejakého ekonóma alebo daňového poradcu a budem mať pokoj :o
Paula
02.09.06,12:04
Ak by som chcela vlastniť kad. salón s tým, že poskytnem (nie zamestnám) priestor na živobytie, teda podnikanie ďalším ľuďom, potom by som to riešila samostatnými bunkami so samostatným zariadením, vodomerom a elektromerom. Každá kaderníčka-podnikateľka by platila prenájom za priestor a jeho zariadenie + skutočne spotrebované dodávky el. a vody a mala zákonite svoju ERP. Tak by nedošlo k neskorším sťažnostiam ako napr. v obytnom dome s otázkami: Prečo platím toľko a toľko?
abel
02.09.06,12:20
V praxi si to ani neviem predstaviť, že by to bolo tak, ako to spomínal ten priateľ. Kaderníctvo je remeselná činnosť, ponúkaš služby, pri ktorých si povinná používať ERP. On by to mal možno aj v poriadku. Ale ako by sa preukázala pri kontrole tá kaderníčka? Povedala by, že robí služby len na faktúry? :confused: (doba splatnosti by bola do najbližšieho umytia vlasov ;) ) Podľa mňa je to jednoznačne závislá činnosť.
Danila
02.09.06,15:54
Tvoj priateľ má dve možnosti. Alebo bude podnikať v poskytovaní kaderníckych služieb - a vtedy kaderníčky zamestná na pracovnú zmluvu, alebo bude podnikať ako prenajímateľ kaderníckych stoličiek - a vtedy budú kaderníčky na živnosť. Tu iná cesta niet. Takáto prax prenajímania stoličiek sa praktizuje vo veľkých salónoch pri poskytovaní všetkých služieb od manikúry, cez pedikúru, masáž, kozmetiku a kaderníctvo v prípade, že niektorá z týchto služieb je pre majiteľa salónu menej efektívna a náročná z hľadiska zabezpečenia tejto služby. V tomto prípade to ale neprichádza do úvahy.
sklenkova
02.09.06,18:38
Hoci nie som daň. poraca v tomto ti môžem poradiť nakolko to poznám (dcéra kaderníčka).Takže tvoj priateľ ak chce prenajímať tzv. kadernícky priestor (stoličku) na základe zmluvy,kaderníčka musí mať RP,zabezpečuje si sama materiál,na základe zmluvy s tvojím priateľom jej živnostenské potvrdí aj knihu a tým sa to pre neho končí,môže si iba k určitému dátumu chodiť pre peniaze.Väčšinou majú v nájomnom zahrnuté aj energie aby ich majiteľ nemusel vyučtovať!-pozor na to.Ak má zamestnancov a nie je kaderník musí mať zodpovednú osobu,nahlásenú na živnostenskom,čo sa týka mzdy:1,dávajú im min. mesačnú mzdu+% zo zarobeného napr.mzda:6500,-
do 10000-0%,do 20000-10%, do 35000,-15%
2,príklad zo zarobeného dostane40% a odpočítajú sa jej farby,šampony... atď:upozorňujem že je to náročné čo sa týka evidencie,pretože každý si nafasuje a má svoje,ale zasa neokradajú majitela-samozrejme majitel jej neodpočítava farbu ako v obchode ale 60ml 119,-napr.,ale nie je to oblúbené a mladé to nemajú radi
sklenkova
02.09.06,18:42
nesúhlasím s predošlým príspevkom,že prenajímajú sa velké salony,barsaké malé kaderníctva,ktoré majú 2 kreslá-70% kaderníčok robí na živnosť a má prenajaté kreslá
Danila
02.09.06,18:47
nesúhlasím s predošlým príspevkom,že prenajímajú sa velké salony,barsaké malé kaderníctva,ktoré majú 2 kreslá-70% kaderníčok robí na živnosť a má prenajaté kresláTejto matematike prinajlepšej vôli nerozumiem. Možno práve preto si Ty nerozumela môjmu príspevku.
sklenkova
02.09.06,19:19
možno som nerozumela,ale reagovala som na to prenajímanie stoličiek vo velkých salónoch,aspoň v BA prenajímajú majitelia kaderníctva s 2 stoličkami,5m2,určite nie salóny ale nebudem sa hádať o hlúposti
sta
02.09.06,20:10
Práveže on túto možnosť nechce, teda prenajať niekomu v salóne kreslo. Skôr to chcel spraviť tak, ako to aj on robil, že by mesačne fakturoval za poskytnutie kaderníckych služieb. Tak som sa mu snažila vysvetliť, že takto sa to nedá spraviť, buď im prenajme to kreslo a v cene prenájmu bude mať zahrnuté všetky náklady, alebo si zamestná normálnych zamestnancov. Lenže on ma presviedča, že keď to mohol tak robiť on pre jeden salón, prečo by to nemohli aj ostatní. Už som z neho zúfalá. Potom mi zasa argumentoval tým, že keď pracuje pre TV, kde upravuje vlasy moderátorke, tak tiež to tej TV fakturuje na základe objednávky. :(
Paula
02.09.06,20:14
Práveže on túto možnosť nechce, teda prenajať niekomu v salóne kreslo. Skôr to chcel spraviť tak, ako to aj on robil, že by mesačne fakturoval za poskytnutie kaderníckych služieb. Tak som sa mu snažila vysvetliť, že takto sa to nedá spraviť, buď im prenajme to kreslo a v cene prenájmu bude mať zahrnuté všetky náklady, alebo si zamestná normálnych zamestnancov. Lenže on ma presviedča, že keď to mohol tak robiť on pre jeden salón, prečo by to nemohli aj ostatní. Už som z neho zúfalá. Potom mi zasa argumentoval tým, že keď pracuje pre TV, kde upravuje vlasy moderátorke, tak tiež to tej TV fakturuje na základe objednávky. :(

Teraz tomu začínam rozumieť tak, že kaderníčky-živnostníčky, ktoré by boli u neho "v podnájme", by mu faktúrovali poskytnuté kadernícke služby....priznávam, som kúštik v chaose :)
sta
02.09.06,20:18
;) tak si vieš predstaviť aký chaos mám teraz z neho ja. Keď on na mňa vychŕli milión otázok a kopec možností a vie ma tak dopliesť, že z toho výjdem nakoniec úplne blbá :(
Danila
03.09.06,06:15
;) tak si vieš predstaviť aký chaos mám teraz z neho ja. Keď on na mňa vychŕli milión otázok a kopec možností a vie ma tak dopliesť, že z toho výjdem nakoniec úplne blbá :(Ja mám pocit, že Tvoj priateľ nechce radu, ale potvrdiť svoje názory. Ja viem presne, čo chce Tvoj priateľ. Nie pri jednom zriaďovaní salónu som mudrovala. Ale dievčence - kaderníčky tiež už vedia rátať. A napriek silnej konkurencii vzhľadom na nie celkom priaznivý vývoj ponuka - dopyt sa nedajú celkom pritlačiť do kúta. S tým treba rátať.
kira
05.04.08,09:53
Prosím vás, kamarátka má tiež priestory zriadené na kadernícky salón a má záujemkyňu aby jej prenajala stoličku v kaderníctve. Je to živnostníčka- nemáte zmluvu o prenájom stoličky v kaderníctve? Ja som si už niečo pripravila, ale neviem či to mám správne.