IvetaH
28.08.19,14:03
Pani je zamestnaná cca 2,5 roka, od septembra pôjde s kolenom na PN a 30.11.2019 jej končí pracovná zmluva. Pýta sa, že ak zostane na PN aj po ukončení pracovného pomeru a potom po ukončení PN by sa hlásila na úrade práce, či to bude mať vplyv na výšku dávok v nezamestnanosti. Či by nemala radšej ukončiť PN a ísť na podporu. Má asi 8 mesiacov do riadneho starobného dôchodku.
Ja čo som naštudovala, ta mi vyšlo, že PN nebude mať vplyv na dávku v nezamestnanosti, Len jej kamarátka po PN dostala len 60 eur podporu atd atd, asi to poznáte. Prosím vás pekne, môže si v pohode doliečiť to kolenoe po operácii aj ako nezamestnaná a až potom ísť na úrad práce?
Ďakujem
veronikasad
28.08.19,12:11
Davka v nezamestnanosti sa vypočítava z posledných 24 kal.mesiacov, obdobie PN je vylucitelna doba.
Ak by PN mala trvať dlhšie, treba zvážiť ci po ukonceni pracovneho pomeru nebude vyhodnejsie hneď sa zaevidovať na Urade prace a v ochrannej dobe 7 kal.dni zacat PN.

Pocas PN bude mat prerusene poberanie dávky v nezamestnanosti, zacnu jej ju vyplacat az ked PN ukonci.
Katy a R
28.08.19,14:58
ivetka - ja by som povedala - že veľmi netreba špekulovať - keďže operácia je už teraz... a PP končí až 30.11. normálne sa dá vypísať - a bude toľko DPN, koľko bude treba (možno aj po skončení PP) - zase nech si nemyslí, že ju nechajú rok ;), resp potom sa rozhodne, či aj sama navrhne ukončenie skôr, alebo nie!
A potom sa môže zaevidovať na UPSVaR - a dostane dávku v nezamestnanosti (max 6 mesiacov) ... no a možno rovno už aj na dôchodok môže - či už riadny, alebo aj predčasný (nejaký ten mesiac ak by ešte chýbal- ozaj máličko skráti).
ivka70
28.08.19,15:00
Ak PN po skonceni PP nebude trvat 2 roky, nebude mat ani vplyv na narok a vysku podpory v nezamestnanosti.
Kludne nech sa lieci a az potom riesi UP,.
Katy a R
28.08.19,15:02
len aby ju nechali aspoň dva mesiace ;) (samozrejme, že nevieme o čo presne ide ...)
veronikasad
28.08.19,16:48
Ivka, moze mat vplyv. Davka sa pocita z vymeriavaciejo zaklafu z posledných 24 mesiacov. Ak pojde na UP o rok (co nie je jej prípad, do SD ma 8 mesiacov), davku jej budú počítať len z posledných 12 mesiacov trvania prac.pomeru...
ivka70
28.08.19,16:51
To ano, ale stale je tam vplyv PN na vysku davky nulovy. Dokonca ak mala v tom poslwdnom roku vyssi plat ako v predposlwdnom, vypocitana davka bude vyssia. Ale vplyv ma len vyska mzdy v jednotlivych obdobiach, nie PN.
veronikasad
28.08.19,17:08
Suhlasim, nevplýva PN, ale kedy sa zaeviduje na UP.
Katy a R
28.08.19,17:08
tiež si myslím, že na začiatku PP mala menší VZ - takže neskoršie RO by MOHLO byť lepšie (ale však si to vie pozrieť na výplatnej páske ). ja by som dobrovoľne PP nekončila - aj doba poistenia pre dôchodok sa predsa skráti
Katy a R
29.08.19,07:45
tak za prvé - nemôžme vedieť, že či to budú len 2 eurá? ;) a za druhé - nakieho by si komplikovala život (nejaké povinnosti navyše) a rušila o 3 mesiace skôr sama PP?
To by malo význam jedine, keby mesiace 6.,7.,8. 2017 boli v porovnaní s 9.,10.,11. 2017 oveľa, oveľa lepšie! (ale už som písala, že si vie skontrolovať na výplatnej páske.
Katy a R
29.08.19,09:57
kto počíta PN? - pozri si zadanie - že o akej je dávke!;) - aj aké RO prichádza do úvahy:
veronikasad
29.08.19,10:22
Dopln, kedy dovŕši dôchodkový vek..
Katy a R
29.08.19,10:28
veď píše, že o 8 mesiaov☺ ... to má akurát (si myslím)
veronikasad
29.08.19,10:35
Len neviem či tých 8 mesiacov je odteraz alebo od skoncenia prac.pomeru. Po dovrseni doch.veku jej davku v nezamestnanosti pozastavia, aj ked ju nebude poberat 6 mesiacov
Katy a R
29.08.19,10:38
nemocenské by malo byť vyššie ;) (aj keď nie vždy - ale to vidí na VP)