cloe
01.09.06,19:35
Dobrý večer! Prosím o radu na nasledovný prolém:
Podnikateľ - FO v roku 2005 začal obstarávať DHM - stavba. Výdaje s tým spojené boli účtované ako nedaňové /napr.stavebné práce,projekty a pod./ Do konca roku nebol HIM zaradený.
V roku 2006 si podnikateľ urobil s.r.o. Ďaľšie výdavky sú už účtované
na s.r.o. Doteraz nebola ešte stavba skolaudovaná a zaradená do používania.
Prosím o radu ako a v akej výške musí previesť rozpracovaný DHM do novej s.r.o. Jedná sa o dosť vysokú sumu /cca 1 mil.Sk/ a samozrejme,
že by nerád prevádzal takú vysokú sumu, ktorú by musel zdaniť a taktiež
aj odviesť DPH. Myslím, že vzhľadom k tomu, že si z tejto stavby neuplatnil daňové výdavky, nemusel by zdaňovať ani predaj, t.j.,že by to
predal s.r.o. za symbolickú cenu.
Prosím poraďte, je to dosť súrne! Vopred ďakujem!:mee:
cloe
01.09.06,20:47
Prosím, nie je tu nikto, kto by mi vedel poradiť?
Ďakujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
andrej_rv
03.09.06,17:29
Dobrý večer! Prosím o radu na nasledovný prolém:
Podnikateľ - FO v roku 2005 začal obstarávať DHM - stavba. Výdaje s tým spojené boli účtované ako nedaňové /napr.stavebné práce,projekty a pod./ Do konca roku nebol HIM zaradený.
V roku 2006 si podnikateľ urobil s.r.o. Ďaľšie výdavky sú už účtované
na s.r.o. Doteraz nebola ešte stavba skolaudovaná a zaradená do používania.
Prosím o radu ako a v akej výške musí previesť rozpracovaný DHM do novej s.r.o. Jedná sa o dosť vysokú sumu /cca 1 mil.Sk/ a samozrejme,
že by nerád prevádzal takú vysokú sumu, ktorú by musel zdaniť a taktiež
aj odviesť DPH. Myslím, že vzhľadom k tomu, že si z tejto stavby neuplatnil daňové výdavky, nemusel by zdaňovať ani predaj, t.j.,že by to
predal s.r.o. za symbolickú cenu.
Prosím poraďte, je to dosť súrne! Vopred ďakujem! Najjednoduchšie bude asi rozostavanú budovu do s.r.o. predať. Výdavky na obstaranie nehnuteľnosti sú výdavkom neovplyvňujúcim základ dane, v zmysle § 11 a § 16 Postupov JÚ sa okrem zápisu do denníka účtujú aj v pomocnej knihe dlhodobého majetku - v prípade výstavby vo vlastnej réžii postupne aj v priebehu obstarávania. Z pomocnej evidencie sa ku dňu predaja zistí účtovná hodnota stavby. (Súčasťou jej ocenenia by mali byť okrem kúpnej ceny pozemku a priamych materiálových nákladov aj mzdové a režijné náklady na vlastných pracovníkov, dopravu, stroje a pod. vynaložené v súvislosti s investičnou výstavbou predmetnej budovy). Keďže v tomto prípade ide o osoby blízke, predaj by mal byť uskutočnený za cenu obvyklú - stanovenú napr. znaleckým posudkom. Správca dane v tomto prípade zrejme nebude namietať ani voči predaju za obstarávaciu cenu. Príjem z predaja rozostavanej stavby je síce v plnej výške zdaniteľným príjmom (§ 6 ods. 5 písm. a) ZDP), ale doteraz vynaložené náklady (obstarávacia a zároveň aj zostatková cena ) sú v zmysle § 19 ods. 3 písm. b) v plnej výške daňovým výdavkom. Ak bude teda predajná cena rovná obstarávacej cene, príjem z predaja základ dane neovplyvní, ak by bola predajná cena určená podľa znaleckého posudku (vyššia), zdaniteľným príjmom bude len cenový rozdiel.
Do s.r.o. sa stavba dostane v predajnej (obstarávacej) cene.
Čo sa týka DPH, keďže pri výstavbe bol odpočet zrejme DPH uplatnený, a predaj spĺňa podmienky charakterizujúce dodanie tovaru - zmena vlastníckeho práva k nehnuteľnému majetku (§ 8 ods.1 písm. a) ZDPH), odvodu DPH z predajnej ceny sa asi nebude dať vyhnúť. Na druhej strane si zase s.r.o. DPH na vstupe môže uplatniť.
cloe
03.09.06,19:32
Mám na to v podstate taký istý názor, len som si to chcela s niekym skonzultovať. Díky moc!
Jana Acsová
04.09.06,05:51
V tejto súvislosti mám iba formálne pripomienky:
- na koho znie stavebné povolenie,
- kto je oprávnený kolaudovať atď., atď.
Všetky súvisiace vzťahy je potrebné vysporiadať podľa možností vopred. Z účtovného a daňového hľadiska je odpoveď andreja_rv vyčerpávajúca.
cloe
04.09.06,13:25
Ďakujem všetkým!
cloe
20.09.06,17:22
Dobrý večer. Znovu sa vraciam k tejto téme z toho dôvodu, že ma pri čítaní inej témy napadlo, či by nezaradený DHM nemohla FO-podnikateľ darovať alebo vložiť ako vklad do ZI s.r.o. Platila by aj v tomto prípade FO DPH?
Jana Acsová
27.09.06,14:00
Dobrý večer. Znovu sa vraciam k tejto téme z toho dôvodu, že ma pri čítaní inej témy napadlo, či by nezaradený DHM nemohla FO-podnikateľ darovať alebo vložiť ako vklad do ZI s.r.o. Platila by aj v tomto prípade FO DPH?Zadajte si prosím Vašu otázku do sekcie DPH.
petovsan
07.11.08,15:29
Vraciam sa k tejto staršej téme a prosím o Vaše názory k nasledovnej situácii:
Podnikateľ odpredal časť rozostavanej (neskolaudovanej) budovy inej právnickej osobe. Jedná sa o 3 miestnosti v budúcom penzióne. Na budove stále prebieha jej rekonštrukcia. Časť budovy bola odpredaná ku dňu 28.04.2008. Môj problém spočíva v správnom určení výdavkov, ktoré je nutné preúčtovať do VOZD vzhľadom k odpredanému podielu ... napr. ako posúdiť príjem za vrátené palety (čiastka bola prijatá na BÚ až 30.04.2008), alebo faktúra za dodané stav. práce (omietky) bola vystavená 15.04.2008 avšak uhradená bola až 02.05.2008 ... vstupuje aj táto cena do výdavkov viažucich sa k odpredanej časti budovy napriek tomu, že v čase predaja nebola ešte uskutočnená?
petovsan
15.02.09,15:56
Vraciam sa k tejto staršej téme a prosím o Vaše názory k nasledovnej situácii:
Podnikateľ odpredal časť rozostavanej (neskolaudovanej) budovy inej právnickej osobe. Jedná sa o 3 miestnosti v budúcom penzióne. Na budove stále prebieha jej rekonštrukcia. Časť budovy bola odpredaná ku dňu 28.04.2008. Môj problém spočíva v správnom určení výdavkov, ktoré je nutné preúčtovať do VOZD vzhľadom k odpredanému podielu ... napr. ako posúdiť príjem za vrátené palety (čiastka bola prijatá na BÚ až 30.04.2008), alebo faktúra za dodané stav. práce (omietky) bola vystavená 15.04.2008 avšak uhradená bola až 02.05.2008 ... vstupuje aj táto cena do výdavkov viažucich sa k odpredanej časti budovy napriek tomu, že v čase predaja nebola ešte uskutočnená?
... posúvam môj stále aktuálny problém ... poradí mi niekto, prosím?