michaela322
01.09.19,07:18
Dobry den, potrebovala by som nejako usmernit. Moju maminu preslo auto na nasledky zraneni po par hodinach zomrela v nemocnici. Policia vysetruje...je to vraj nadlho. Ake mam moznosti ja ako jej dcera. Mozem aj napriek vysetrovaniu podar trestne oznamenie? Mozem toto oznamenie podat aj v inom meste ako sa skutok stal? Vobec neviem co mam robit.
buchač
01.09.19,05:29
Začatie trestného stíhania
Trestné stíhanie sa spravuje zásadou legality a oficiality. Zásada legality znamená, že prokurátor je povinný stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvie. Výnimky sú prípustné podľa Trestného poriadku. Výnimky môže určiť aj medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná. Zásada oficiality znamená, že orgány činné v trestnom konaní a súdy konajú z úradnej povinnosti. Musia trestné veci prejednávať čo najrýchlejšie a dôsledne zachovávať občianske práva zaručené ústavou. Začatie trestného stíhania môže iniciovať poškodený podaním trestného oznámenia. Podnet na začatie konania môže podať aj iná osoba oznamovateľa trestného činu.

...a ďalej
https://odskodneniepzp.sk/2017/05/14/zacatie-trestneho-stihania/
michaela322
01.09.19,05:50
Ak tomu teda spravne rozumiem, mam byt len trpezliva co policia zisti. Mozem sa aspon priebezne informovat ako prebieha vyšetrovanie?
jslancik
01.09.19,09:53
dočítala si to do konca?
michaela322
01.09.19,10:29
Docitala znova..takze mozem podat aj ja trestne oznamenie?! Mozem ho podat len v meste kde sa cin stal?
buchač
01.09.19,11:25
michaela322 (Dnes 13:29) Docitala znova...
=====================
Ono čítať je celkom fajn...ale to pochopenie prečítaného je už iná vec.


...a ani nemá význam ísť do podrobností....napríklad aj tá, že nehoda mohla vzniknúť tým, že chodec vbehol do jazdnej dráhy auta.
Ale poďme rýchlo obviniť a hneď aj odsúdiť dotyčného vodiča....najlepšie rovno na doživotie a zaplatenie odškodného aspoň milión €.
michaela322
01.09.19,11:30
Ďakujem za vas nazor aj za radu. Ked vam niekto nacuva do maminy a prejde ju oboma napravami a potom vam povie ze si myslel ze to bola jama. Este raz ďakujem. Chcela som len radu a je len moja vec ako sa s tym vysporiadam! Vy si mozte mysliet co chcete, vobec ma to nezaujima.
veronikasad
01.09.19,11:31
V akom case sa nehoda stala? Sú nejakí svedkovia?
misoft
01.09.19,11:53
https://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/t/ako-podat-trestne-oznamenie.html
T.z. môžeš podať TO - zásada je čo najbližšie, ale pokiaľ si napr. 200 km od miesta spáchania, nebudeš predsa kvôli tomu tých 200 km cestovať a podáš na najbližšej prokuratúre. A oni to už posunú tej patričnej.
Môžeš podať aj ktoromkoľvek súde formou zápisnice.

A pokiaľ je to tak, ako píšeš (že nacúval....a prešiel....) tak sa fakt musí čakať. Ovšem ako oznamovateľ potom máš možnosť na nich tlačiť - ak to už trvá neprimerane dlho - pre nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní.
jslancik
01.09.19,12:16
len na to už treba asi právnika. zvlášť pri súčasnej kultúre (ne)chápania písaného textu :)
dmc
01.09.19,14:53
darmo sa tu "zavzdusnujes". Nemas o trestnom konani ani paru - evidentne nevies citat zakon. Nemas ani tusenia ako skutok prebehol - ake boli okolnosti ani ake je zavinenie. Iba sa ti tu snazili vysetlit ze nieje vsetko cierno-biele. Chapem tvoje rozpolozenie ale pokial nehoda nebude dosetrena - je podavanie trestneho znamenia predcasne. Akonahle Policajt ktory ma uvedenu vec pridelenu (nehodovkar) zisiti ze skutok naplna znaky trestneho cinu - zacne trestne konanie (zo zakona - bez podnetu od teba) (urcite aj zacal) Rozumnejsie by bolo spojit sa s nim a poziadat o informacie o stave veci priamo u neho.

Pre blizsie vysvetlenie - Trestne oznamenie mozes podat na ktoromkolvek oddeleni Policie alebo priamo na prokurature. Musia ta vypocut a spisat tvoje oznamenie. Co s tym bude dalej je uz ina kapitola.
sito
01.09.19,17:02
michaela322 (Dnes 14:30) Ked vam niekto nacuva do maminy a prejde ju oboma napravami a potom vam povie ze si myslel ze to bola jama.

:D Pardon. Je nula, teda rovina. Je možné, že šofér nerozozná +/- 25 - 30 cm. Teda ak prejde 25 cm retardérom, alebo si nevšimne 25 cm výtlk? :D

Ale okolnosti nepoznám, tiež by ma zaujímali.
expeeert
01.09.19,18:31
sito: Trochu nevhodný komentár, zvlášť s tými smajlíkmi...
kopretinka
01.09.19,18:32
Ako sa môžeš rehotať na niečej smrti!?
draik
01.09.19,19:38
Nepochybne bolo začaté trestné stíhanie vo veci. V závislosti od výsledku šetrenie DN bude rozhodnuté aj o prípadnom obvinení konkrétnej osoby.
pavol54
01.09.19,20:33
Trestné oznámenie môžeš podať kdekoľvek(na ktoromkoľvek ORPZ NA SLOVENSKU alebo prokuratúre, vždy skončí v rukách vyšetrovateľa v tom okrese kde sa skutok stal)
pavol54
01.09.19,20:40
dmc nevšimol som si posl odstavec, takže som to zopakoval
sito
02.09.19,05:12
Nerehocem sa zo smrti niekoho, preto je tam "Pardon"

Na tomto sa rehním " Ked vam niekto nacuva do maminy a prejde ju oboma napravami a potom vam povie ze si myslel ze to bola jama."

Poznáte? Sudca sa pýta obžalovaného. Ako sa stal skutok? No viete pán sudca, Vytiahol som nôž v sebeobrane. No a poškodený to zneužil vo svoj prospech. Úmyselne sa mi na ten nôž nabodol. A to sedem krát? Áno, pán sudca, to sa opakovalo sedem krát.

Takže, pri cúvaní, nadskočí jedna náprava, nadskočí druhá náprava a keď zbadá človeka, tak povie, že vidí, myslí si, že je to jama. A polícia povie, že je to na dlho, možno aj pod koberec. " Policia vysetruje...je to vraj nadlho." :mee:
michaela322
02.09.19,05:17
Stala sa 22.8. o 21:48 (tak stoji v správe o nehode). Svedkovia su dva kamarati, ktori s nim sedeli v aute a tiez skonstatovali ze sa jedna o jamu.
sito
02.09.19,05:26
Matka už nepovie ako to bolo. A šofér má dvoch svedkov, že vraj to bola jama, teda traja mysleli rovnako.
alaya1
02.09.19,06:02
Sito ty si jeden stary pablb. Otrasne.
sito
02.09.19,06:30
A ty si čo? Stará ...., ...., .... . Tebe to príde ako samozrejmosť, že niekto prejde človeka a pokladá ho za jamu? Boli traja, jeden mohol vystúpiť a pozrieť sa či tam nie je jama.
alaya1
02.09.19,06:34
Pocuvaj najskor si pozri akych smajlikov pouxzivas.....
sito
02.09.19,06:40
Viem akých používam. A vôbec mi neprídu ako nevhodné. Pretože to čo uviedol šofér na svoju obhajobu a čo mu dosvedčili dvaja spolujazdci, tak nad tým sa dá len :D A ak im to polícia ž.....e tak potom je to :mee:
sito
02.09.19,08:14
Zhrniem zatiaľ napísané, napísané nie len Michaelou. Stala sa dopravná nehoda s následkom smrti, nie okamžitým pri nehode. Nehoda sa stala pred 11 dňami večer o 21,48 hod. Michaela chce podať trestné oznámenie. Myslím, že je to zbytočné z jej strany. Tu nehodu už vyšetruje polícia. Z jej strany by mal byť výsledok, či sa jedná o trestný čin. Či je to skutočne trestný čin, a kto je zodpovedný za smrť Michaelinej matky by mal rozhodnúť súd.

K nehode. Kedy sa stala je napísané. Kde sa stala, nie. Kto ju spôsobil? Šofér. Šofér je zodpovedný za vedenie vozidla, auta aj smerom dozadu. Kto bol šofér? Myslím, že mladý človek, jeho spolujazdci, tiež? Taký vedia šľapnúť na plyn, že? Kto bol šoférom? Nejaký obyčajný, či prominentný človek? Na základe čoho si všetci v aute mysleli, keď im auto nadhodilo, že prešli jamu, dokonca dva krát. Isto by som bol radšej, keby na tej ceste bola jama a vodič by si poškodil zadnú nápravu v 25 - 30 cm jame a nepoškodil, zabil matku Michaeli.

Rad by som sa dozvedel výsledok vyšetrovania a rozhodnutia súdu. Napíše niekedy Michaela, či je za zabitie jej matky zodpovedný šofér, alebo za svoju smrť, je zodpovedná ona?
bodliak
02.09.19,08:25
Vodič má isté povinnosti, aj pri cúvaní. Tie evidentne zanedbal, keďže došlo k nehode a dokonca so smrteľnými následkami.
Ak sú dvaja svedkovia, tak to by som bral ako priťažujúcu okolnosť, nakoľko tam mal dvoch týpkov, ktorých mohol poslať za auto, aby cúval bezpečne.
Keď zistili, že to jama nebola, poskytli bezprostredne prvú pomoc ? Nezanedbali aj tam niečo ?
Skúsený právnik by možno zo svedkov spravil spoluobvinených...

Dnes sa deje už fakt kadečo...:
www.youtube.com/watch?v=B8BDjNyrAhg
veronikasad
02.09.19,09:09
Kolko rokov mala matka? Miesto nehody (parkovisko...)Nehoda sa stala pri cuvani? Poskytli jej prvú pomoc?
michaela322
02.09.19,17:47
Mamina by mala 54rokov tento rok, miesto nehody je parkovisko za obytnym domom a ano nacuvali na nu. Oni jej prvu pomoc neposkytli, zavolali zachranku.
michaela322
07.11.19,17:44
...vysetrovanie stale prebieha, znalec z odboru sudneho lekarstva mal do 30.10. podat sparavu, zial nestiha... "Mladenci" si najali pravnika. Vypovede ako cez kopir... samozrejme za jeho prítomnosti. Obvineny sa neciti byt vinny. Vysetrovatel mi dnes povedal.." nevyzera to ruzovo asi mala v sebe alkohol".
buchač
07.11.19,18:00
michaela322 (02.09.19 20:47) ...miesto nehody je parkovisko za obytnym domom a ano nacuvali na nu. Oni jej prvu pomoc neposkytli, zavolali zachranku.
----------------------
michaela322 (Dnes 19:44) "Mladenci" si najali pravnika. Vypovede ako cez kopir... samozrejme za jeho prítomnosti. Obvineny sa neciti byt vinny. Vysetrovatel mi dnes povedal.." nevyzera to ruzovo asi mala v sebe alkohol"
===============
Takže malé zhrnutie :
- parkovisko za domom ? Tie nezvyknú byť veľmi osvetlené.
To naše je pred barákom, je osvetlené...lenže ako, to je druhá vec.
- ak parkovisko nepoznali, tak je tam určitá okolnosť na zváženie
- poskytnutie prvej pomoci nie je zákonom ustanovená. Privolanie prvej pomoci už ale hej...takže si splnili povinnosť.
- alkohol ? čo na to povedať ?

Záver ?
Ak rátaš s tým, že vodič auta by mal ísť do basy, tak (podľa mňa) veľmi rýchlo zabudni.
Ak nemá žiadne záznamy v karte vodiča, tak dostane maximálne podmienku....
michaela322
08.11.19,06:14
Ale ved mne nejde o to znicit mu zivot a zavriet ho na meviem kolko do basy, chcem len spravodlivost. Pozeram sa nato objektivne.
michaela322
08.11.19,10:51
A este k tej karte vodica...ma tam cca 10 zaznamov o pokutach za rychlost...vsetky pokuty od 100€ do 150€...
misoft
08.11.19,12:55
buchač (Včera 20:00) parkovisko za obytnym domom a ano nacuvali na nu. Oni jej prvu pomoc neposkytli, zavolali zachranku.
----------------------

Takže malé zhrnutie :
- parkovisko za domom ? Tie nezvyknú byť veľmi osvetlené.
To naše je pred barákom, je osvetlené...lenže ako, to je druhá vec.
- ak parkovisko nepoznali, tak je tam určitá okolnosť na zváženie
->>>>> poskytnutie prvej pomoci nie je zákonom ustanovená. Privolanie prvej pomoci už ale hej...takže si splnili povinnosť.
- alkohol ? čo na to povedať ?

----------------------------------------------------------------------
V tomto >>>>> nemáš pravdu!
Zákon 8/2009 §66 ods.2 písm.b
"POSKYTNÚŤ podľa svojich schopností a možností zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu,"
Toto NEUROBILI.

Alkohol u nebohej? To bolo u vyšetrovateľa konštatovanie? Kde MÁ VYŠETRVATEĽ dôkaz o prítomnosti alkoholu v krvi nebohej? Nikde!
Toto sa môže považovať od vyšetrovateľa ako zneužitie právomoci verejného činiteľa - robí uzávery bez dôkazu!

A ako neskôr písala - má ten vodič aj záznamy. Takže aj keby sa advokát na hlavu postavil - toto sú PRIŤAŽUJÚCE okolnosti.
Neposkytnutie pomoci. Vodič má záznamy v karte vodiča za dopravné priestupky.

A pokiaľ by nááááhodou michaela podala podnet Inšpekcii - možno by sa našli prepojenia vyšetrovateľ - páchateľ, alebo vyšetrovateľ - právnik..... To by potom bolo riadne tóčó.
mari2x
08.11.19,13:04
Takže na tom parkovisku šiel rýchlo ?????????????
Ak nie, čo to sem pletieš.
.
Iné je podstatné.
Ak koleso prejde cez jamu ,
je to / znie to úúúplne inak ako keď prejde cez "prekážku " vyvýšenú.
misoft
08.11.19,13:25
Berú sa priestupky ako také. Svedčia totiž o tom, ako vodič je zodpovedný a ako dodržiava zákon o cestnej premávke.
Ak ten vodič porušil zákon v prípade tých rýchlostí, tak je predpoklad, že ho porušil aj v tomto prípade.
dmc
08.11.19,15:39
milsoft: Vysetrovatel zneuzil pravomoc verejneho cinitela ??
ale-vedze....ti si pocul co "tazatelke" vlatne povedal ???? Vies ci ma pitevnu spravu s toxikologiou ? Nevies.....ale uz robis uzavery.

Podnet na inspekciu ???mozno prepojenie vysetrovatel - pachatel - pravnik ??????.....neficis ti nahodou na niecom ????

Je uz objasnena cela situacia ako k nehode doslo - cely jej mechanizmus, pohyb vozidla a chodkyne, kto mal aky vyhlad - kto sa ako pohyboval - kto mohol co urobit ?

Uz si urcil aj zavinenie ?

Ja fakt nikoho neobhajujem ale trosku objektivity a pravneho vzdelania by nezaskodilo
michaela322
08.11.19,16:01
....sprava z toxikologie zatial nie je lebo nestihaju..
Podla výpovedí zúčastnených cuvacie senzory nepipali a kamera sa po naštartovaní nestihla hned nacitat vodic vypovedal ze jej nacitanie trva cca 10sek.. Oni tvrdia ze musela lezat tesne za autom alebo dokonca pod autom. Ked auto zaparkovali nikoho tam nevideli. Odisli do miestnej viechy kde stravili cca hodinu. K autu prichadzali spredu, takze za auto nevideli. Podla rekonstrukcie skutku policou bolo zistene ze nacitanie kamery trva 2sekundy a pri jej pozornejsom sledovani je rozpoznať aj v tme ze za autom sa nachadza telo. Z prvotneho nacrtu viem ze cuvali par metrov. Vo výpovediach tvrdia ze cuvli max.20cm.

Viem ze vyšetrovanie prebieha a priebezne sa informujem o stave vyšetrovania. Vlastne neviem co este by som mohla viac robit. Niesom právnik ani policajt ani nikto, kto sa v niecom takom vyzna. Uvažujem ze sa poradim s pravnikom. Každopádne za kazdy normlany komentar dakujem.
misoft
08.11.19,16:09
Takže dmc..... mechaela napísala, že pitevná správe ešte NIE JE. Takže ani vyšetrovateľ NEMÔŽE vravieť, že asi bola opitá! Nemá žiadny dôkaz, aby TOTO pri vyšetrovaní tvrdil. Ak toto tvrdí už teraz, tak ako som vyššie poznamenal - sledovať prepojenia vyšetrovateľa s vodičom, alebo právnikom - môže jednať o zaujatosť = zneužitie právomoci.
Žiadny vyšetrovateľ by NEMAL vyvodzovať závery BEZ DÔKAZOV!
buchač
08.11.19,16:35
misoft (Dnes 14:55)

V tomto >>>>> nemáš pravdu!
Zákon 8/2009 §66 ods.2 písm.b
"POSKYTNÚŤ podľa svojich schopností a možností zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu,"
Toto NEUROBILI.

Alkohol u nebohej? To bolo u vyšetrovateľa konštatovanie? Kde MÁ VYŠETRVATEĽ dôkaz o prítomnosti alkoholu v krvi nebohej? Nikde!
Toto sa môže považovať od vyšetrovateľa ako zneužitie právomoci verejného činiteľa - robí uzávery bez dôkazu!
========================
JA mám vždy pravdu...!!!

Sám cituješ zákon, kde je napísané, čo si ale zvýraznil tým.."POSKYTNÚŤ"...lenže to je íčovina jak traky.
Dôležitejšie ja vidím v tom " podľa SVOJICH SCHOPNOSTÍ a MOŽNOSTÍ "....
Prvá pomoc bola privolaná (čítaj vyššie v komente pod zadaním) a v tomto prípade sú z obliga !

Dúfam, že ti je to jasné a nepotrebuješ vysvetlenie...či ?

Poviem aj inak ?
Ak by som šiel okolo nejakej búračky, tak v prvom rade ťahám z vrecka mobil a volám prvú pomoc a políciu.

...a fest by som si rozmyslel, či by som vôbec vytiahol z auta lekárničku, že by som niekoho ratoval.

--------------------------------------
Alkohol ? Snáď si nemyslíš, že by vyšetrovateľ tresol niečo od buka ? Proste len naznačil určitú možnosť.
-------------------------------------

Nehnevaj sa...ALE niekedy robíš neskutočné a predčasné závery...a kurewsky predčasné.
dmc
09.11.19,15:22
kua a co ty vies co tvrdi ? bol si tam ??? Staci poznamenat . Dufam ze toxikologia vasej starej matky dopadne dobre pretoze ak by tam bol alkohol - to by bol problem. . Vies kolko som sa napocuval historiek...co kto povedal.....a nakoniec to bolo uplne inak ? A dalsi hned zisti porusenie a hned vyriekne co bolo porusene. (poslednu vetu som radsej zo slusnosti vymazal) KLUD, MIER, LASKA a nohy v teple