Lexas
01.09.19,22:02
Dobrý. Už asi 2 roky mam založene SHR ktore je v podstate neaktivne. Kedže s činnosti nemam žiadny zisk rozhodol som sa to zrušiť (doteraz som to neriešil kedže socialne/zdravotne za mňa plati zamestnavatel a bol isty plan do buducna ako fungovať aj ako "podnikatel"). Viete mi poradiť aký je postup pri zrušeni SHR. Ďakujem pekne za radu.
Mária27
01.09.19,21:01
Mal by si byť zapísaný v evidencii na obecnom úrade, kde máš oznámiť aj zmeny a ukončenie podnikania. Pozri priložený zákon č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov.

§ 12b
(3) Samostatne hospodáriaci roľník ohlási príslušnému orgánu do 15 dní zmenu skutočností vedených v evidencii, ako aj ukončenie svojej poľnohospodárskej výroby.

príslušný orgán je v poznámke 9b) Zákon SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1990/105/19920310
Lexas
18.02.20,13:01
Dobrý deň po oznámení a podaní žiadosti o zrušenie osvedčenia o zápise do evidencie SHR obci , sú potrebné dalšie kroky z mojej strany? Zo strany obce som bol informovaný o nahlásení zrušenia cestou sociálnej poisťovne. Zo strany obce som ale neobdržal žiadny dokument/doklad o zrušení. Je potrebne z mojej strany ešte nahlasovanie zrušenia cestou štatistického úradu alebo to rieši samotná obec? (odpoveď na túto otázku som zo strany obce nedostal). Ďakujem
veronikasad
18.02.20,13:22
Mas karticku DIC z danoveho uradu?
Lexas
18.02.20,13:44
Ano, zrušenie registrácie na daň z príjmu som úplne zabudol.
Práve som sa dočítal o 30 dnovej povinnosti o zrušenie registrácie na daň z príjmov, žiaľ tu som ale prepásol kedže som nedostal žiadne vyjadrenie z obce o zrušení až po opakovanej intervencii a otravovaní z mojej strany som sa dozvedel dátum ku ktorému bolo SHR zrušené. Viem, že pravdepodobne položím hlúpu otázku ale do akej miery je to problém ak to nahlásim asi mesiac a pol po zrušení a do akej miery hrozí postih? Ďakujem
Katy a R
18.02.20,20:17
tomuto celkom nerozumiem , - "Zo strany obce som bol informovaný o nahlásení zrušenia cestou sociálnej poisťovne. Zo strany obce som ale neobdržal žiadny dokument/doklad o zrušení. .." čo to je "nahlásenie zrušenia cestou soc poisťovne" ??
Ak si dal na obci žiadosť o zrušenie (máš určite potvrdenú kópiu) - tak tvoja SHR činnosť bude zrušená dňom, ktorý si uviedol v tej žiadosti. Alebo dňom kedy vydajú osvedčenie (pošľú ti ho) .
S tým môžeš ísť na DU zrušiť registráciu - termín je dostatočne dlhý (máš v zákone o DzP - §49a) a tiež zmenu v ZP. SP si zrejme neplatil - tak tam nemáš čo riešiť.