Džita
02.09.19,11:32
Dňa 29.8.2019 pracovali naši zamestnanci na havárii .Pracovali vo sviatok. V piatok si zobrali náhradné voľno a ostali doma. Na jednom školení nám hovorili, že v takomto prípade má pracovník nárok za sviatok mzdu za odpracované hodiny-bez mzdového zvýhodnenia za prácu vo sviatok a za náhradné voľno patrí náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku. Je to správny postup? Ďakujem
veronikasad
02.09.19,10:52
Maju mesacnu alebo hodinovu mzdu?
sito
02.09.19,11:12
veronikasad - Dnes 13:05 - permalink

Marcel, neides radsej radit do SVB, tam budu tvoje rady uzitocnejsie

Veronika, profil máš zamknutý, takže tuto.

Reálny príklad: Štvorsmenná prevádzka, sobota, dvanásť hodín, štátny sviatok. Keď náhodou potreboval zamestnanec nutne vymeniť smenu nemal problém. Ten čo bol doma cez sviatok, ten ho mal zaplatený + mal príplatok za prácu vo sviatok + príplatok za nadčas + príplatok za sobotu + mzdu za výkon počas odpracovanej smeny.

Už nemusím. Ale bolo aj tak. Vedúci prišiel, že je treba spraviť nadčas, nariadil mi ho. Ale zároveň mi povedal, že musím si zobrať náhradné voľno. Povedal som mu, že ja zadarmo nerobím. On povedal, nadčasy sa nemôžu robiť, riaditeľ ich zakázal. Išiel som sa opýtať riaditeľa či zakázal robiť nadčasy. On, Nie nezakázal som robiť nadčasy, len som povedal vedúcim, že každý nadčas podpíšem len s ich zdôvodnením. Ak je treba spraviť nadčas, tak sa zamestnancovi uhradí mzda podľa kolektívnej zmluvy.

Podľa Teba, môže zamestnávateľ nariadiť náhradné voľno za prikázanú prácu nad rámec mesačného plánu pracovnej doby, teda za prácu nadčas? Ak, na základe akého zákona?

Ak mám na semenu 20 € a predpísaných 20 smien mzda je 400 €.
Ak mi nariadi zamestnávateľ smenu nadčas mzda je 420 €.
Ak mi nariadi zamestnávateľ za nadčas náhradné voľno mzda je 400 €. Či nie tak to je? :D
veronikasad
02.09.19,11:17
Nikde sa v zadani nepise o stvorzmennej prevadzke ani nariadeni zamestnávateľa cerpat nahradne volno.Rozdiel je len v tom ci su odmeňovaní hodinovou alebo mesacnou mzdou.
sito
02.09.19,11:29
Samo, to bol príklad, ak sa jedná o peniaze.

Píše o havárii, akej? Lietadla, vlaku, auta, vodovodu, kúrenia, plynu, elektriny, atď.? Ak si zobrali náhradné voľno z vlastnej vôle, rozhodnutia, prípadne dohodou, Nepatria im žiadne príplatky, žiadna mzda za prácu vykonanú vo sviatok. Majú voľno, náhradu.

Ak sú za odpracované hodiny, nie je problém im preplatiť nadčas. Ak majú v zmluve mesačnú mzdu aj s prípadnými nadčasmi, takže zamestnávateľ im môže nariadiť štyri soboty naviac za rovnakú mesačnú mzdu? Môže.
veronikasad
02.09.19,11:35
Marcel, nastuduj si Zakonnik prace, radis zbrucha
sito
02.09.19,11:52
Ja ho už nepotrebujem. Ty, áno ako účtovníčka!

Zamestnávateľ môže zamestnancovi nariadiť 150 hod. nadčasu ročne. Po dohode ich navýšiť o ďalších 250 hod. Teda zamestnanec môže v roku odpracovať najviac 400 hod. nadčasu. ( V Maďarsku bol kvôli tomu poprask , tým 400 hod. ) Ale nariadiť mu nemôže ani hodinu náhradného voľna. Leda tak hodinovú výpoveď, že nechce čerpať náhradné voľno. :D
veronikasad
02.09.19,12:06
Drz sa temy alebo si zaloz
vlastnu debatu k cerpaniu nahradneho volna
sito
02.09.19,13:48
Na jednom školení nám hovorili,

!!! že v takomto prípade má pracovník nárok za sviatok mzdu za odpracované hodiny-bez mzdového zvýhodnenia za prácu vo sviatok !!!

--- Prečo by mal mať výhodu za prácu nadčas, keď tu svoju výhodu mzdy za sviatok, nadčas požiada zamestnávateľa, aby mu dal voľno na deň kedy má byť v práci. No keď tam nebude, nebude produkovať, čo mu má zamestnávateľ zaplatiť? Ja by mu zaplatil 0. ---

a za náhradné voľno patrí náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku.

--- No, ak mu to zamestnávateľ odsúhlasí, Ty ako účtovníčka, čo spravíš? Dodržíš zákon alebo príkaz zamestnávateľa? --- :D
Jana Motyčková
02.09.19,15:46
Ak sú odmeňovaní hodinovo, tak je to správne. Ak sú odmeňovaní mesačne, náhradné voľno je platené mzdou.
sito
02.09.19,15:56
Nuž čo? Vraj nevýhodne podnikateľské prostredie. Ak majú zmluvu na jednotku, hodinu, tak je to správne. Ak majú dohodnutú mesačnú mzdu, tak je to tiež správne,že? :D
veronikasad
02.09.19,17:59
Mzda za prácu vo sviatok

Ak zamestnanec vykonáva prácu v deň sviatku, má okrem dosiahnutej mzdy právny nárok na mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 100 % svojho priemerného zárobku (§ 122 Zákonníka práce).

Nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok stratí zamestnanec , ktorý po dohode so zamestnávateľom čerpá náhradné voľno za prácu vo sviatok. Za čas čerpania náhradného voľna však zamestnancovi podľa § 122 ods. 2 Zákonníka práce patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Ak ide o zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok sa považuje za odpracovaný čas; tento zamestnanec nemá nárok na náhradu mzdy, ale za čas čerpania náhradného voľna mu patrí pomerná časť mesačnej mzdy.

S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria. Okruh vedúcich zamestnancov vymedzuje § 9 ods. 3 Zákonníka práce.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjgu7bN6LLkAhUMLVAKHUqTA4sQFjACegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fwww.employment.gov.sk%2Fsk%2Fpra ca-zamestnanost%2Fvztah-zamestnanca-zamestnavatela%2Fodmenovanie%2Fmzda-za-pracu-vo-sviatok.html&usg=AOvVaw3mVfe-hr9epzXc5J7d_saf