MIŠO T
01.09.06,22:48
Poraďáci,
živnosť mám od 03/2006. Mal som komplet PC zostavu zakúpenú r.2005 cca 20.000,- SK.
Následne som nakupoval software,multifinkčné a ost. kancel. materiál, týkajúce sa mojej činnosti, ktoré som zahrnul do nákladov firmy. Niektoré veci boli zakúpené aj z dotácie z NÚP.
Nebudeproblém u daňovníkov pri kontrole, ak PC zostava nie je zahrnutá v majetku firmy?
Ak ju tam treba zahrnuť, ako to zaučtovať v JU ?
duficek
01.09.06,21:37
PC musi byt v majetku firmy...inak na com by bezal ten soft?
jedna moznost je spisat s nejakym znamym kupnu zmluvu s datumom 3/2006 a "kupit" to PC od neho.
dalsia moznost je jednoducho zaradit to PC ako osobny vklad s nulovou hodnotou.
urcite ti sem niekto dalsi hodi dalsie moznosti.
MIŠO T
02.09.06,08:09
ale ja na ten PC doklad mám, lenže je vystavený na fyz. osobu, predtým než som začal na živnosť.
duficek
02.09.06,08:22
lenze ten doklad nemozes pouzit do uctovnictva.
preto som navrhol schodne riesenie, urob si na to PC kupnu zmluvu s nejakym znamym alebo s niekym z rodiny (ktory potom od teba tie peniaze nebude chciet) a tu sumu si potom zahrnies do uctovnictva.
alebo pouzi to dalsie riesenie. mimochodom ta zostava bude mat teraz mozno aj polovicnu cenu....

ak by si tu zostavu kupil v tomto roku, teoreticky by si mohol pouzit nadobudaci doklad na zahrnutie do uctovnictva v ramci "pociatocnych" nakladov.

preto este raz:
- ak chces silou mocou zharnut nieco do rezie, urob to sposobom 1
- ak ti ide len o moznost uctovania dalsich nakladov okolo zostavy a chces to mat jednoducho vyriesene, sposob 2
MIŠO T
02.09.06,08:25
Možem to kúpiť aj od syna ? za cca 10.000,- a potom to zahrnuť do nákladov-réžia. Syn sa dlhodobo nezdržiava doma.
a zaradiť to do firmy teraz v 08/06-režia, alebo sa vrátiť na začiatok do 03/06 ?
duficek
02.09.06,08:42
od syna, suseda, manzelky...
datum zalezi na tebe, ja by si to zaradil hned na zaciatku
MIŠO T
02.09.06,09:08
a čo s DPH ? som Q. platca, to by som musel opraviť. Zaradim to teraz a "zapatím" z réžie.
Paula
02.09.06,09:14
Ak kúpiš od FO-nepodnikateľa, nebudeš kupovať s vyčíslenou DPH, vyššie menovaní nie sú platcovia predpokladám.
MIŠO T
02.09.06,09:21
atkže ani ja si potom nemôžem uplatniť DPH na vstupe. Iba priloženú kúpnu zmluvu uhradiť a výšku pojať do réžie. Dobre to chápem ???
MIŠO T
02.09.06,11:30
ak dám v JU do spotreby-réžie takýto majetok do 30000,- ošetrím to takto vo vnút.smernici --- potrebujem ešte vieť evidenciu takéhoto majetku ?
Paula
02.09.06,11:31
Evidenciu majetku musíš viesť dovtedy, kým nieje odpredaný alebo likvidovaný. V podstate aj po vyradení, odpredaji či likvidácii si treba uschovať doklady s tým súvisiace pre prípadnú kontrolu.