peteovic
02.09.19,18:28
pokuta zo zahraničia alebo podvod?

-
Dnes mi prišiel doporučený list z Rakúska. Sú v ňom 2 listy. Jeden v nemčine a jeden v slovenčine. Nemeckému listu nerozumiem. V tom slovenskom sa píše, že sa jedná o policajnú pokutu, avšak nie je napísané ani začo a ani koľko. Ja som v Rakúsku pred nejakou dobou bol, bolo to už dávnejšie a žiadneho priestupku si nie som vedomý.
V liste sa píše, aby som vyplnil formulár o vodičovi (meno, priezvisko, adresu, dátum narodenia, vodičksý preukaz atď.) a zaslal na adresu naspäť. S kamarátmi sme sa ale za volantom striedali, takže neviem presne určiť, kto bol vtedy (keďže to je vyše mesiac dozadu) za volantom.
Rád by som sa spýtal, čo mám robiť? Podlieha takéto zasielanie osobných údajov vôbec GDPR? Nerád by som svoje alebo údaje kamošov len tak niekam posielal.
Zároveň sa v liste píše, že ak tieto údaje nepošlem, tak mi hrozí pokuta 5000,- €.
jelalim
02.09.19,17:51
priložíš nám scan?
Žabinka
02.09.19,18:09
nám prišla dávnejšie pokuta z Rakúska, nepodpisaná, na takom nažltlom hárku papiera, ale bolo na konci napísané že je nepodpísaná, lebo je to automatická pokuta vygenerovaná z radaru.. akurát v hlavičke boli údaje dákeho príslušného úradu.. ale bol udaný deň a hodina priestupku, na ktorom úseku a km, a aj ŠPZ vozidla.. keďže to bolo asi na 15€, nepátrala som ďalej čo je to a zaplatila som prevodom.. bol tam priložený aj druhý papier, ale ten sa tuším mal posielať len v pripade že nezaplatím a chcem to nechať prešetriť..
bodliak
02.09.19,18:09
No ak si v uvedeny datum a cas v takej dedine bol, vyzera to dost realisticky.
Žabinka
02.09.19,18:13
tak je to veľmi podobné mojej pokute, ale ja som mala napísanú aj sumu.. a že išlo o prekročenie rýchlosti..
peteovic
02.09.19,18:41
Ďakujem za skúsenosť. Ono mne príde dosť divné, že ak som nešoféroval ja, tak mám poslať osobné údaje šoféra. Ale to je predsa v rozpore s GDPR nie náhodou?
PotPalo
02.09.19,19:23
Tak im napíš, aj seba, aj kamaráta, nech si vyberú.
misoft
02.09.19,19:29
Tu už nejde o GDPR. Tu ide o objektívnu zodpovednosť. Ak si niekomu auto požičal, alebo ten niekto v tom okamihu riadil a ty nepodáš vysvetlenie, informáciu - tak ty zacáluješ spomínaných až 5000€ a zároveň zacáluješ pokutu na základe inštitútu objektívnej zodpovednosti - ako majiteľ vozidla.
Ak máš ten nemecký dokument - čo ti bráni si ho preložiť?
Kecy "nemeckému listu nerozumiem" NEOBSTOJA! Máš možnosť si to dať preložiť (ale asi to máš preložené - slovenský list), môžeš ho oskenovať ako súbor, vložiť do google translate a ono ti to preloží. Inak ten slovenský list - rakušáci sú v tomto pedanti - v minulosti narazili, že hriešnici sa vyhovárali, že nemecky nerozumejú - tak posielajú slovenské listy.

Mimochodom - tá adresa nie je vymyslená - je to skutočne úrad v Hartbergu.
jelalim
02.09.19,20:07
je to trocha zvlastne, ze neposlali rovno pokutu, ale vyzera to realisticky. Vyzera to skor ako pokuta od obce resp. kraja, ucet ktory je uvedeny v liste maju aj na webe http://www.bh-hartberg-fuerstenfeld.steiermark.at/
Takmer vsetko v tom liste je overitelne, ze ho fakt poslal Das Land Steiermark. Neignoroval by som to, a rozpametal by som sa kto v tom case soferoval a odpovedal na list.
vicktor
03.09.19,07:04
Ak mas obavu z GDPR, tak sa tam pise: "Pokial tato informacia nemoze byt poskytnuta, musi sa menovat osoba, ktora moze poskytnut informaciu" - takze ty nemusis oznamit vsetky udaje, iba meno a priezvisko a ten nech o sebe prezradi vsetko ostatne.
Na dalsich stranach sa nepise o aky dopravny priestupok sa jedna (rychlost, jazda v protismere, cervena na semafore, STOP, ...) ?
peteovic
03.09.19,07:16
Nie nepíše sa tam nič, len zisťujú kto bol šofér. Príde mi to proste divné, lebo moje auto kľudne môže využívať celá rodina (brat, sestra, otec, frajerka) a kľudne môže každý z nás chodiť pravidelne do Rakúska. Keďže tu riešia nejaký priestupok 2 mesiace dozadu, fakt si nemám ako pamätať, komu som pred 2 mesiacmi auto požičal.. Neviem no..
peteovic
03.09.19,07:17
Okey, rozumiem, ale teraz si predstav, že by moje auto využívala celá rodina (brat, sestra, otec, manželka atď.). A pravidelne by sme chodili do Rakúska (napr. na nákupy). Fakt nemám šancu si zapamätať, kto zrovna pred 2 mesiacmi ho mal požičané.
vicktor
03.09.19,07:20
Tak sa poskladajte.
peteovic
03.09.19,07:44
vicktor, to je síce pekný názor ale z právneho hľadiska, prečo by mal platiť niekto kto nič neurobil?
bodliak
03.09.19,09:20
A kto tankuje, riešiš ako ? ... keď si to auto toľkí požičiavate ! Tak teraz nemachruj, že nevieš, kto jazdil alebo že nemá kto zaplatiť.
bodliak
03.09.19,09:22
Tak zaplať a prestaň požičiavať. Možno ti s pokutou pošlú aj fotku a bude to jasné.
Mikae
04.09.19,08:54
2 mesiace dozadu nie je taká dlhá doba, aby si nepamätal komu požičal auto a keď tam je presne uvedený čas a miesto, tak musí vedieť aj kto šoféroval. Mám pocit že chlapec trochu špekuluje a presne aj vie čo vyviedol. A ak naozaj nevie, tak bude mať dobrú skúsenosť. Auto je jeho, tak je zaň zodpovedný a nie sa vykrúcať, že nevie komu ho požičal. A ešte na jeho otázku či je to podvod: podvodníci by mu určite list doporučene neposielali.
peteovic
04.09.19,11:45
Šak ten kto jazdí si natankuje.. Ale ty si asi nepochopil, že tu ide o princíp. Ako si chceš pamatať kto šoféroval rodinné auto keď to je 2 mesiace dozadu?
peteovic
04.09.19,11:47
bodliak ty si fakt retard.. A čo mám zaplatiť keď neposlali nikde ani akú sumu ani na aký účet a ani za aký priestupok?
peteovic
04.09.19,11:48
Mikae, veľa ľudí si nepamatá čo bolo týždeň dozadu a nie to kto šoféroval 2 mesiace dozadu, najmä ak auto využíva viac ľudí (otec, mama, syn, sestra a pod.)... a keď niekto chodí autom pravidelne do Rakúska napr. na nákupy, vieš ty kto zrovna pred 2 mesiacmi sedel za volantom? ja teda vôbec netuším aj keď je tam dátum. Akože a čo že je tam dátum.. Ty si v kalendári poznačuješ kedy si kde bol? ja teda nie
vicktor
04.09.19,12:26
Na nakupy zo Slovenska do Grazu nie je bezna jazda.
Keby to bolo v Hainburgu, tak mohol to byt hociktory z nich, ale sotva boli vsetci v Grazi v tom obdobi.
Preco si sa neopytal "otca, mamy, syna, sestry a pod" kto kde bol?
bodliak
04.09.19,12:32
Máš svoj princíp, tak rovnako, kto jazdí, ten platí pokuty.
bodliak
04.09.19,12:34
Ja som retard a ty nevieš, komu požičiavaš auto ? No tak zahraj mŕtveho chrobáka a keď ti k tomu pridajú tých 5000, tak budeš mať svoj princíp a ja budem stále ten istý retard. Alles gute und wiedersehen in Oesterreich..
misoft
04.09.19,15:11
peteovic (Dnes 13:45) Šak ten kto jazdí si natankuje.. Ale ty si asi nepochopil, že tu ide o princíp. Ako si chceš pamatať kto šoféroval rodinné auto keď to je 2 mesiace dozadu?
------------------------
Očuj - ty z princípu....
Šak zapni mozog, porozmýšľaj kto, kde a kedy s autom bol a PODAJ tú informáciu. A Rakušáci potom pošlú pokutu jemu - aj s fotkami, so všetkým.
Ak nepodáš - zaplatíš ako MAJITEĽ vozidla pokutu za NESPOLUPRÁCU a dostaneš ako MAJITEĽ aj POKUTU - aj s fotkami, so všetkým.
POCHOPIL SI PRINCÍP?
Volá sa to OBJEKTÍVNA ZODPOVEDNOSŤ!!!!!

Možno si nevidel starší český film "Vyšší princíp" - je tam veta "Z vyššího princípu mravního - vražda na tyranu není vraždou" - obráť to na seba "Z vyššieho princípu mravného - bonznutie kamaráta, ktorý na mojom aute spáchal priestupok nie je bonzovaním."
peteovic
04.09.19,15:14
Ach jaj, tak ešte raz. ja viem komu požičiavam auto. ale nerobím si záznamy a kedy ho kde kto mal chápeš? poviem ti príklad. Ak 1 do týždňa budem chodiť do Rakúska na nákupy vždy cca v rovnakom čase, ale raz bude šoférovať otec, raz mama, raz ty, raz sestra.. A zrazu ti príde pokuta, kde sa ťa pýtajú, kto šoféroval 2 mesiace dozadu? Ako to zistíš? Nebudeš si pamatať kto presne z vás vtedy šoféroval už chápeš?
peteovic
04.09.19,15:18
očuj ty,
ja informáciu podám, neni probleeeem. ale oni žiadajú aby som podal informáciu úplnú, správnu, čitateľnú a neviem akú (inak mi napália 5000€). Ale ako mám podať správnu informáciu, keď to s istotou neviem povedať? Aj keby to bolo "len" 2 týždne dozadu tak žiadny zákon mi neukladá povinnosť si to pamatať komu som auto požičial chápeš? resp.. ja som ho nemusel nikomu požičať.. mohol som v aute byť celý čas aj ja.. ale ak sme šli napr. na dovolenku a striedali sme sa po ceste aj keby len dvaja. Ako si chceš do frasa pamatať o koľkej ste sa vymenili ak ste šoférovali celú noc??? nemáš šancu si pamatať... A mne ide o ten princíp.. tak bud mali rovno poslať pokutu mne ako majiteľovi a napísať koľko, začo a na aký účet, alebo ak chceli šoféra tak ho mali stopnúť na diaľnici.. a nie sa mne doslova vyhrážať nech im poviem kto šoféroval inak mi dajú 5000,- € ... nemám povinnosť zo zákona si pamätať o koľkej som sa s kým za volantom vymenil, tak to pls už skús pochopiť. dik
peteovic
04.09.19,15:22
Lebo mi povedz ako sa teraz budeš voči tomu brániť? Keď ja poviem že som nič neporušil a kolega povie to isté? Čo ak urobili policajti chybné meranie? Ide o to že sa nemáš ako brániť.. Hlavne keď nenapísali ani začo je pokuta a koľko je pokuta..
peteovic
04.09.19,15:24
tak inak.. ak sme šli dajme tomu celá rodina vtedy na dovolenku.. a po ceste sme sa prestriedali? A je jedno či rodina alebo kamaráti alebo kto.. ako si máš pamätať s kým si sa o koľkej vymenil? Nemáš šancu si také niečo pamatať..
a problém je ten, že sa potom nemáš ako brániť. Oni nenapísali začo je pokuta a ani koľko je pokuta.. Čo ak ja poviem a budem si istý, že som nič neporušil a kolega to isté??? ako sa ubrániš?
misoft
04.09.19,15:33
Tak sa POSKLADAJTE a ZAPLAŤ. A budeš mať POKOJ!
A nerob z toho vedu, paniku....
bodliak
04.09.19,15:42
Nerobíš si záznam ? Tak to je tvoj problém, na lajstro napíš seba.
bodliak
04.09.19,16:09
Vieš čo ? Odpoveď si dostal, rob ako chceš. Asi potrebuješ lekciu...
peteovic
04.09.19,16:14
wtf? -_-
peteovic
04.09.19,16:16
kto si v dnešnej dobe robí na rodinné auto záznamy? Ty snáď áno? :D akože fakt nechápem o čo ti ide. Pochop že zákon ti neukladá robiť si záznamy ani si pamätať čo bolo pred pár mesiacmi....
peteovic
04.09.19,16:19
Ale veď tu nejde o to nájsť peniaze a zaplatiť. Nie je problém sa aj poskladať. Ešte raz ti opakujem že ide o princíp. Prečo by sa mali skladať tí, čo nič zlé neurobili? Čo keď ani jeden z nás nič neporušil a došlo k chybnému meraniu (ak ide o rýchlosť) alebo ak napr. som porušil podľa nich zákaz odbočenia ale cedula v tom čase bola nečitateľná (napr. bola zarastená stromom alebo zasnežená, zašpinená alebo čo ja viem čo), ako sa budeš teraz brániť keď ani nevieš o čo ide, a keby aj npaísali o čo ide, ako sa budeš brániť?? keby si aj ty šoféroval a vedel by si že ty, ak si si istý že si nič zlé neurobil ako sa po takej dobe ubrániš??
A ešte k tomu čo ty píšeš , že zaplatiť.. ale veď neviem čo mám zaplatiť keď nenapísali aký priestupok a akú pokutu ani na aký účet. Čo mám podľa teba zaplatiť??? chcú meno šoféra a to ja neviem!!! a ak nenapíšem alebo napíšem nesprávne chcú mi dať 5000,- €.. to je ten prúser
bodliak
04.09.19,16:26
Stojíš si na kábli ?
lujza.j
04.09.19,17:18
Bravó....presne tuto sortu sk obcanov milujem v zahranici....
Tento clovek presne vie co sa stalo....ale kruti sa ako na kolotoci....
urob ako myslis...je to tvoja sracka....kazdy tu vie co by urobil....len ty mas svoj princip...
A vobec mas tam c.telefonu zavolaj si....alebo im napis...ze ide o princip...:D
Mikae
04.09.19,17:50
Súhlas. Si chlapec myslí, že sa s ním budú rakušáci hrať na slovíčka, isto majú peknú foto ako dôkaz, inak by mu nevypisovali. Ale veď ak má kopec peňazí, nech si počká .....:-)
bodliak
04.09.19,18:09
Nech mi nehovorí, že si v rámci rodiny nevie zistiť, kto išiel jeho autom 8.júla o 2:16 po A2 a bol cca 45 km pred Grazom. Škoda, rakušaci nemajú streetview, pozreli by sme sa, či je tam radar... Podla mňa prekročil rýchlosť.
lujza.j
04.09.19,18:45
Aj podla mna...to je take slovenske...
jslancik
04.09.19,19:16
mudruje, mudruje, strieľal by som...
jslancik
04.09.19,19:21
kašli na to. máš svoje princípy a svoju pravdu. kľudne nech ti naparia tých 5k pokutu. je to dobrý štart na exekúciu. kde sa hrabú tí, čo začínajú s pár desiatkami eur. ty začneš rovno s 5k.

že si nie si vedomý žiadneho priestupku? dokonca ani kamaráti? kks, to myslíš vážne? čo tak trocha sebareflexie? rýchlosť môžu namerať každému. neverím, že existuje niekto (okrem deduškov na fábiách HTP), čo stále dodržiava rýchlosť. bežná prax je 10 - 20 km prekračovanie. a to si ešte myslia, že je to v pohode... očividne ste vo východnej ríši prehliadli nejaký radar.
buchač
04.09.19,20:09
Súhlasím s napísanými odpoveďami a komentmi...veď v konečnom dôsledku na to špekulovanie doplatí len a len ten jediný.

Mňa ale serondí a žerie mi to nervy, že prečo sa takto podobne nesprávajú naše orgány.
Veď na našich cestách sa porušuje všetko možné, čo sa len dá...rýchlosť, preťaženie nákladiakov, zimné pneumatiky a čo ja viem, čo ešte.

Onehdá sa ten maďarský minister dopravy "vyjadril" v tom zmysle, že Slovensko nie je (nazvem) zosúladené s inými krajinami.

Kua...takže iné nariadenia sú Písmom svatým a iné sú nepatričné ???
peteovic
04.09.19,21:18
vam to dobre jebe na hlavu hosi, vy ste presne ten typ co na 50tke po meste brzdia jazdou 39km/h ako posrati urcite a v zivote ste neprekrocili nikde rychlost ani o kilometer ze? :) Gratulujem
peteovic
04.09.19,21:22
No veď ja netvrdím, že nie.. len je mi divné že pýtajú osobné údaje šoféra po 2 mesiacoch.. To je akoby sa ťa pýtali čo si mal v stredu 21.6. na obed... je jedno či to viem alebo neviem kto šoféroval a je jedno či viem o aký priestupok ide alebo nie. Ide o to že to proste vedieť nemusím a to čo oni požadujú hraničí s vyhrážaním a buzeráciou podľa mňa..
peteovic
04.09.19,21:26
bodliak mna z teba uz vazne yebne.. ak pôjdeš s rodinou alebo priateľmi na dofču, budeš si značiť do zošitka presne čas, miesto, GPS súradnice a každý km od bratislavy, kedy si sa s kým akurát vymenil za volanotm? ti asi jebe ne?
peteovic
04.09.19,21:28
sa necudujem ze to na slovensku vyzera tak ako vyzera ked aj taki ludia ako vy maju volebne pravo :)
peteovic
04.09.19,22:16
stojím, ale asi na tvojom :(
jslancik
05.09.19,04:40
No to aj keď chcú od teba v obchode, aby si zaplatil za nákup, tak to hraničí s buzeráciou a vyhrážaním sa :)
lujza.j
05.09.19,04:48
Veru strata casu tu s tebou...tragedia,ze ty mas volebne pravo a vodicak....lebo podla teba sme tu vsetci debilni len ty si fajn...
lujza.j
05.09.19,04:48
Zmenil zadanie otazky...
vicktor
05.09.19,07:08
Pochybujem ze sa striedate kazdych 10 km, ale po par hodinach niekde na cerpacke. Neviem odkial ste zo Slovenska vyrazili, ale ked pises ze casto jazdite na nakupy, tak to bude okolie BA. Do Grazu je to 250-300 km, vymenit ste sa mohli max jedenkrat.
vicktor
05.09.19,07:15
Mas na vyber:
1 spomenut si (spolu s posadkou) kto v danom useku soferoval a oznamit
2 ignorovat a zaplatit 5000
3 napisat do Rakuska tu uvedene "principy" a dufat ze pokutu odpustia
avalik
05.09.19,07:55
pravdepodobne ti list prišiel ako držiteľovi vozidla ...

ako držiteľ vodičského oprávnenia máš ovládať zákon o cestnej premávke ...tam sa uvádza:

§ 6a

Povinnosti držiteľa vozidla
Držiteľ vozidla je povinný zabezpečiť, aby pri prevádzkovaní motorového vozidla boli dodržiavané pravidlá cestnej premávky podľa tohto zákona, ktoré ustanovujú ...

evidentne vozidlom, ktoré máš v držbe, bol spáchaný priestupok - a je jedno či na SK alebo v AT ak "nevieš" identifikovať vodiča, zodpovednosť je na tebe - a ty si to vybav s vodičom - či už si to bol ty, alebo niekto iný ... do budúcnosti máš ponaučenie, že ak dávaš kľúče od auta osobe, za ktorú nechceš platiť pokutu, urobíte záznam o dátume a čase odovzdania vozidla

ak naozaj nevieš identifikovať vodiča, tak im to napíš, čoho sa bojíš? jedine, ak by si vedel čo sa presne stalo - napr. si ušiel z miesta nehody?


pridám ešte link na článok k pokutám v Rakúsku https://rakusko.sk/doprava/pokuty-v-rakusku/