alenka57
03.09.19,14:08
Podla zmluvy o najme bytu najom konci 30.9. Nechcem zmluvu predlzovat, predlzovala som ju uz dva krat. Najomcu som ustne upozornila uz 26.8. za pritomnosti svedka, ze konci najom 30.9. a ze v zmysle zmluvy je povinny mi posledny mesiaca najmu spristupnit byt na obhliadky bytu inym moznym najomcom, inac nedostane 1 mesacny depozit. Najomcovia su 2 dochodcovia, manzelia, a nechcu spristupnit byt na obhliadky, vykrikuju ze oni su v prave, lebo vraj na to aby odisli maju 3 mesiace a dokonca vraj ja im musim najst adekvatny byt. Najomnicka ma parkinsonovu chorobu. Najom platili celkovo nacas. Nechcem im najom predlzit lebo som sa tak rozhodla, chcem v byte iba 1 osobu na prenajom. Uz mam aj zaujemcu, ten chce so mnou spisat zmluvu, ale boji sa ze byt nebude k 1.10. volny, kedze videl a pocul, ze terajsi najomnici ho vpustili iba do chodby a nechcu z bytu odist.
Co mozem urobit ako prenajimatel? Mozem 1.10. zavolat policiu aby ich vystahovala alebo potrebujem na to nejaky sudny prikaz? Bytov na prenajom je dost, mozu si najst byvanie, ale chcu robit prieky.
Dakujem za odpovede.
ivka70
03.09.19,12:20
Policia nikoho vystahovavat nebude ....
misoft
03.09.19,14:47
Urobila si jednu chybu - ústne si ich upozornila. A dosť neskoro! To sa nerobí - nájomca bude tvrdiť, že o ničom nevie.
zze/1964-40/681
zze/1964-40/682
Pošli im písomne výzvu na uvoľnenie bytu z dôvodu ukončenia zmluvy.


zze/1964-40/676/1
zze/1964-40/678
Ak ani potom nebudú reagovať - podať na súd návrh na vypratanie nehnuteľnosti a potom sa budú diať iné veci - aj cez exekútora.
Mila123
03.09.19,14:52
iba súd ti pomôže, nik iný
dmc
03.09.19,15:56
Policia v tomto pripade nema ziadne pravomoci. Oficialne musis podat zalobu na vypratenie bytu (ak ho po skonceni najmu neopustia) - na sud. A pri rychlosti naseho sudu--- a jaaaaaj.

To co tvrdia dochodcovia: ze maju na opustenie bytu 3 mesiace....... Pri prenajme podla obcianskeho zakonika je vypovedna lehota 2 mesiace. Ale ta plati pri podani vypovede najmu - nie pri skonceni najmu z dovodu skoncenia doby urcitej.

Pisomne ich vyzvy na vypratanie bytu k 1.10.

Ako som uz pisal inde..... na prenajimanie bytu musi mat clovek povahu. Povahu "buldoga". Pokial ti platia najom - je este dobre - horsie ak prestanu a odmietnu odist. Prajem vela stastia...... (........ a potom ma byt clovek k dochodcom slusny (a nielen k nim))
jslancik
03.09.19,16:36
pozri, kľúče od svojho bytu máš. kým trvala nájomná zmluva, tak si len tak do bytu chodiť nemohla. tá vlastne trvá do konca mesiaca, pozor na to.

potom tam môžeš chodiť, môžeš si tam robiť, čo chceš. vysťahovať ich moc nemôžeš, ale dá sa robiť kadečo iné. najjednoduchšie by bolo napr. vystriehnuť, keď bude byt prázdny, vymeniť zámok, cudzie veci vyhodiť milosrdne iba na chodbu. nie je šanca, aby niektorý súd dal za pravdu im, že si im ukrivdila. to potom môžem aj ja tvrdiť, že bývam v tvojom byte. alebo ľubovoľnom...

Ako ti písali iní, na prenajímanie treba mať správne vlastnosti. treba vedieť primerane odpovedať, keď s tebou chce niekto vybabrať.

každopádne do 30.9. musíš dodržiavať zmluvu. je úplne mimo, že očakávaš, že budú púšťať ľudí na obhliadku. sa mi zdá, že s priekmi to nie je také jednoznačné.
jelalim
03.09.19,16:53
V priebehu 09/2019 niekolko krat ist byt skontrolovat, vopred oznamit kedy prides, ak budu nedostatky upozornit na pripadne poskodenia, poziadat o uvedenie do povodneho stavu.
Vzdy pripomenut termin kedy im konci najom
Mária27
03.09.19,17:32
V tomto prípade sa nepoužijú ustanovenia občianskeho zákonníka vymenované v § 10 ods. 2 zákona 98/2014. Tento zákon bol prijatý najmä preto, aby sa uľahčilo prevzatie bytu po skončení doby nájmu dohodnutej v zmluve. Nie si im povinný zabezpečovať ubytovanie, môžu ísť do hotela.
Určitý návod vypratania ti poskytuje § 8 ods. 2. Ak potom dokážu neplatnosť skončenia krátkodobého nájmu bytu podľa § 9, nahradíš im škodu (aj hotelové výdavky).


§ 8 Vypratanie bytu
(1) Nájomca je povinný na vlastné náklady vypratať byt a ten odovzdať prenajímateľovi v stave zodpovedajúcom obvyklému opotrebeniu, a to ku dňu skončenia nájmu, ak sa zmluvné strany písomne nedohodnú inak.
(2) Ak nájomca byt nevyprace alebo neodovzdá prenajímateľovi ani v lehote desiatich kalendárnych dní odo dňa skončenia nájmu alebo v lehote piatich kalendárnych dní odo dňa skončenia nájmu, ak nájomný pomer skončil odstúpením od nájomnej zmluvy, je prenajímateľ oprávnený na účely zabezpečenia pohľadávok podľa § 5 ods. 1 zadržať hnuteľné veci nájomcu nachádzajúce sa v byte, okrem vecí, ktoré sú vylúčené z exekúcie. Prenajímateľ je oprávnený zadržať hnuteľné veci nájomcu nachádzajúce sa v byte len vtedy, ak nespotrebovaná časť peňažnej zábezpeky nepostačuje na uspokojenie pohľadávok podľa § 5 ods. 1.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/98/20160701
Semetrika1
03.09.19,17:34
Nedoporučujem ísť do bytu, keď tam nebudú nájomníci. Mohlo by sa stať, že budú tvrdiť, že mali v byte 150 tis, € a tie im zmizli. Keď budeš chcieť vstúpiť do bytu, tak len s doprovodom policajta, alebo právnika, ktorý potom dosvedčí, že nič nebolo odcudzené.
buchač
03.09.19,17:50
Mila123 (Dnes 16:52) iba súd ti pomôže, nik iný
===================
Audaces fortuna adiuvat.
Amat Victoria Curam.
jslancik
03.09.19,17:50
aká súvislosť s tým bytom? je to predsa jej byt. a nájomníci sú počas trvania nájomnej zmluvy.
môžem ja tvrdiť, že mám v tvojom byte 150k eur? nie je to vtip? okrem toho by to museli dokázať. na kom by bolo dôkazné bremeno?
mimochodom, policajt nemá čo robiť takýto doprovod. právnik? to by nemalo zmysel.
jslancik
03.09.19,18:09
no, len ten posledný odstavec hovorí o niečom inom, nie o vysťahovaní ľudí či vecí. vôbec nie o tom. hovorí o zadržaní vecí, aby bolo z čoho zaplatiť prípadné nedoplatky na nájme - ak by teda bývalý nájomca neplatil za ďalšie obdobie, kedy byt neodovzdal.
Mária27
03.09.19,18:13
Vieš čítaj, čítaj aj nadpis. Vypratanie má svoje pravidlá, veci sa vypratávajú zápisnične spísané.
mona091
03.09.19,18:43
len tak ma napadlo, dalo by sa do buducna zabranit takymto situaciam zmluvou o podnajme? (prenajimatel da doverihodnej osobe do najmu, a ona to da potom do podnajmu) Ci?
Mária27
03.09.19,19:05
zbytočné - tento zákon je celý o tom, že sa musí vysťahovať
vicktor
04.09.19,06:10
Nemozu tvrdit ze o nicom nevedia, ked podpisali zmluvu ze najom konci 30.9.
vicktor
04.09.19,06:14
A co tak suhlasit ze tam moze este par mesiacov ostat, ale najomne vyrazne zvysit? Snad zmenia nazor.
Mária27
04.09.19,06:21
§ 10 zákona č. 98/2014

(1) Na nájomnú zmluvu uzavretú podľa tohto zákona sa vzťahujú ustanovenia Občianskeho zákonníka, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Nájom podľa tohto zákona sa nespravuje ustanoveniami § 663, § 666 ods. 1, § 671, § 672 ods. 2 druhej vety, § 676, 677, 679, § 680 ods. 1, § 685, 686, § 687 ods. 3, § 696, § 703 ods. 2, § 704 ods. 2, § 705 ods. 2, § 706, § 707 ods. 2, § 709, 710, § 711 ods. 1, 3 až 6, § 712, 712a, 712c až 714 a § 717 až 719 Občianskeho zákonníka ak tento zákon v § 3 ods. 5 neustanovuje inak.
draik
04.09.19,08:19
Lepšie riešenie je priamo podnájom vlastníkom, ale ani daný spôsob nie je úplne od veci.
sito
04.09.19,11:06
Marka, Dušanová odpoveď je tu zbytočná. Zmluvu o nájme nemajú uzavretú podľa OZ, ale podľa 98/2014. Zákona o KRÁTKODOBOM NÁJME BYTU!!!

"Krátkodobý nájom bytu vzniká uzavretím nájomnej zmluvy, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt alebo jeho časť do užívania,

!!! a to na dobu určitú, najdlhšie na dva roky.!!!

Krátkodobý nájom bytu možno na základe dohody zmluvných strán za rovnakých podmienok

!!!predĺžiť najviac na ďalšie dva roky, a to dvakrát." !!!

Takže je to jasné, aspoň tým, čo vedia čítať s porozumením. Po dohodnutej dobe nájmu musí sa nájomca z bytu vysťahovať, ak sa nájomca s pernájimateľom nedohodol inak. Dohoda je súhlas obidvoch strán, že?. :D
Mária27
04.09.19,11:42
tak
mona091
04.09.19,14:39
hej tak, ale vystahovat aj tak nemozu (iba zadrzat veci)

- ale mozu tam nastahovat dalsiu osobu, mozno dvoch kamaratov.....:)
- a do buducna sa ochranit aj notarskym zapisom, ktory usetri cas na sudne povoenie delozu
mareko
04.09.19,15:00
"Podla zmluvy o najme bytu najom konci 30.9. Nechcem zmluvu predlzovat, predlzovala som ju uz dva krat. Najomcu som ustne upozornila uz 26.8. za pritomnosti svedka, ze konci najom 30.9. ..."
mareko
04.09.19,15:07
To zrejme nepomôže, lebo nájomníci zjavne nepochopili, resp.nechcú pochopiť, že sú "v podnájme" a nie vo svojom :(
sito
04.09.19,16:52
mona, treba si prečítať celý ten zákon 98/2014. Nikde v ňom sa nedočítaš o nejakej výpovednej lehote, nikde o nejakej náhrade, povinnosti nájsť nájomcovi náhradné ubytovanie.

Toto v ňom je!

"Nájomná zmluva musí obsahovať najmä

!!! určenie doby nájmu, !!!

Môže byť aj menej. Najviac na dva roky + 2 + 2 = maximálne 6 rokov bez zmeny zmluvných podmienok nájmu.

!!! vyhlásenie nájomcu, že si je vedomý skutočnosti, že nájomná zmluva sa uzaviera podľa tohto zákona."!!!

Takže ak nájomca podpíše, že si je vedomí, že nájomná zmluva je uzavretá podľa zákona 98/2014, tak si musí byť vedomí, že dňom dátumu ukončenia doby nájmu musí byt opustiť, vypratať. Aj e jedno, či je to dôchodca, slobodná matka, invalid. Jednoducho nájomník v takto prenajatom byte nemá žiadnu právnu ochranu. Ale, bolo by to zaujímavé ako by rozhodol súd? To ale podľa OZ je výpovedná lehota, ochrana nájomníkov, aj povinnosť za istých okolností zabezpečiť náhradné ubytovanie.

Čítaj, čítaj, čítaj ... :D
mona091
04.09.19,17:16
sito, citam, citam, a napriek tomu si myslim, ze aj ked kazda zmluvna strana si je vedoma uzavretie zmluvy podla zakona o kratkodobom najme, a s tym aj datum skoncenia najmu, vystahovat sa aj tak nemusia chciet. A co vtedy? zakon riesi zadrzanie veci (aj to presne podla podmienok),
ale neriesi vystahovanie ( vlastne rieši, ale iný a podľa vyššie uvedených postupov), prenajímateľ ich nesmie len tak chutiť za uši a vyhodiť. A co vtedy?
Ja by som tam ubytovala dvoch velkych kamaratov :)
sito
04.09.19,17:41
Samozrejme, že sa nemusia chcieť, ani sa nechcú vysťahovať.

Poviem takto, byt je okamžite pripravený na obývanie. Takže nájomník si dotiahne do bytu kufer, dva osobných vecí. Vlastník bytu kľúč od svojho bytu má. V zákone je uvedených 10 dní, takže keď 11.10. otvorí byt a vyloží mu ich na chodbu za nimi aj ich majiteľov, vlastníkov. Ale, ak narobili v byte škody v sume za ich hodnotu a toho čo je v nich, tie môže nechať za dverami zdnuka. Taká bola ponuka. :D
dmc
06.09.19,05:28
poprosim---konkretizuj tych 10 dni. V akom zakone (mam rad prehlad a toto mi nejako uniklo ) ( kym neunika nieco ine....je dobre)
sito
06.09.19,05:57
Čítaš, čítaš, kurva akože to čítaš, hladíš? Jasne, že potom nemáš prehľad. :D

Zákon 98/2014, § 8 Vypratanie bytu.

(1)
Nájomca je povinný na vlastné náklady vypratať byt a ten odovzdať prenajímateľovi v stave zodpovedajúcom obvyklému opotrebeniu, a to ku dňu skončenia nájmu, ak sa zmluvné strany písomne nedohodnú inak.

(2)
Ak nájomca byt nevyprace alebo neodovzdá prenajímateľovi

!!! ani v lehote desiatich kalendárnych dní odo dňa skončenia nájmu !!!

alebo v lehote piatich kalendárnych dní odo dňa skončenia nájmu, ak nájomný pomer skončil odstúpením od nájomnej zmluvy, je prenajímateľ oprávnený na účely zabezpečenia pohľadávok podľa § 5 ods. 1 zadržať hnuteľné veci nájomcu nachádzajúce sa v byte, okrem vecí, ktoré sú vylúčené z exekúcie. Prenajímateľ je oprávnený zadržať hnuteľné veci nájomcu nachádzajúce sa v byte len vtedy, ak nespotrebovaná časť peňažnej zábezpeky nepostačuje na uspokojenie pohľadávok podľa § 5 ods. 1.

Juraj, čo myslíš? Musí to byť pre neho, či nie? Či aj ostatných? :D
rennka
06.09.19,06:26
Pri takýchto ľuďoch, všetko treba písomne, aj ukončenie prenájmu. Podpísať to samozrejme nebudú chcieť, tak im to pošli poštou na doručenku a v príp. potreby budeš mať doklad o prevzatí oznámenia a teda že o tom boli vopred oboznámení...
Braňo
06.09.19,08:57
neviem ako máš riešené v zmluve ukončenie zmluvy, ale určite by som písomne oznámil ukončenie zmluvy vrátane výpovednej doby (neviem ako je špecifikovaná).
vicktor
06.09.19,09:18
Vypovedna doba neprichadza do uvahy. Zmluva je na dobu urcitu.
Hned prva veta znie: "Podla zmluvy o najme bytu najom konci 30.9."
sito
06.09.19,10:32
Písomne? NIE! Kvôli takým ľudom bol parlamentom schválený zákon 98/2014, aby zpružnil prenájom svojho bytu vlastníkom bytu. V tomto zákone sa nepožaduje uviesť výpovednú lehotu. Zo zákona je povinnosť v zmluve je treba uviesť v súlade so zákonom nájomnú dobu od - DO. Tým pádom si musí byť nájomca vedomí, že k DO musí byt vypratať. No v predstihu sa môže s prenajímateľom dohodnúť písomne na predĺžení zmluvy, dokonca dva krát. O tom je tento zákon. Nájomca podpisom zmluvy o krátkodobom nájme bytu podpisuje, že dátumom DO končí v tom byte jeho obydlie, už tam nemá žiadny právny nárok na bývanie, už to nie je zo zákona jeho obydlie.

Príklad: Zajednáš si hotel, izbu na desať dní. Ta izba je po tom termíne zajednaná už pre iného hosťa, ale ty si rozmyslíš, ešte tu zostanem ďalších desať dní. Čo ty na to, ty zostaneš a ten, čo príde po tebe, nech si hľadá inú izbu, hotel? :D
mareko
06.09.19,10:51
Taktiež si môže priniesť perinku, papučky a ľažkať si pekne v izbičke, umyť si zúbky, vykakať sa.
"Jmenuji se Vtěrka a budu tady bydlet. Pyžamko mám sví a koláček si taky dám" ;) :D ;)
...veď je vo svojom. Toto by možno ako jediné zabralo na takých ľudí,akí sú súčasní nájomníci :)
sito
06.09.19,12:58
Ešteže sa tu neponevieva tá štetka. Inak by už bola téma uzamknutá a prispievatelia vyšmarení pred dverami témy. Tiež riešenie, návod, rada z porady, že? :D