glogol
03.09.19,20:15
Moze poistovna vypovedat zivotno - urazovu poistku ak som nic neporusil ?

Telefonicky mi povedali ze ukoncuju poistenie kvoli 8 percentnemu odvodu statu.

Ja som nic neporusil. Ukoncenie mi oznamili mi to obycajnym listom. Poistka bola od roku 2002 - 2034 a momentalne je velmi nevyhodne pre mna ju zrusit a suma ktoru mi chcu poslat je extra nevyhodna pre mna. Je to urazova poistka s vratenim poistneho a 4 percentnou garantovanou mierou zhodnotenia. Pre uplnost dodavam ze ked som dnes volal do infocentra tak mi povedali ze v maji mi to oznamili opat obycajnym listom ze zmluvu ukoncia v auguste. Zial poslali to na adresu z roku 2002 kde uz nebyvam a sucasny majitel o nicom nevie. Sucasny list o ukonceni poistky mi uz dal. Nechcem zachadzat do detailov - len sa pytam ci moze poistovna ukoncit pre nu nevyhodnu poistnu zmluvu - a ak ano ci to moze urobit obycajnym listom.Konecne mi dosla stratena vypoved z maja - davam ako poslednu prilohu kde je vidiet ze ziadne navysenie sumy mi nebolo ponuknute !!!
bodliak
04.09.19,03:27
Poďakuj sa smeráckemu Kažigrafovi, ktorý presadil 8% daň. Druhá možnosť by bola, že zaplatíš na poistnom viac a dostaneš rovnako. Tiež by sa ti to nepáčilo...
glogol
04.09.19,04:12
Ukoncuju stare poistky aj ine poistovne ? Nedali mi moznost navysenia platby o 8%, rovno ju ukoncili. Vzhladom na to ze som po 18 rokoch prisiel o cca 30% zo svojich penazi a na konci poistky by som mal spat celu sumu - suhlasil by som s 8% navysenim platby ale nikto sa ma nepytal. Tak ci tak otazka znie ci to poistovna ozaj moze ukoncit bez mojho suhlasu.
bodliak
04.09.19,04:28
Môže.
glogol
04.09.19,04:46
Tak to je riadny pruser. Kde to mam hladat ze mozu ? Mozu ukoncit aj keby nebol 8% Kazisvetov odvod ? Podla mna 8% odvod je len zamienka, inac by mi ponukli navysenie platby o 8%. Problem je asi 4% garantovane zhodnotenie a teraz si vezmu mojich 30%. Ako som spominal momentalne po 18 rokoch som prerobil cca 30% z vlozenych penazi, kdezto na konci v roku 2034 by som mal mat vsetko spat + nejake zhodnotenie. Fakt to mam nechat len tak ? ziadna sanca pokracovat ?
vicktor
04.09.19,05:29
Urcite v zmluve je napisane nieco o vypovedi, tu vzdy poda jedna strana aj bez suhlasu druhej.
Skusam hadat - v tom prvom liste, ktory nemas mohlo byt uvedene, ze v dosledku 8% poistovna vypoveda zmluvu alebo mas oznamit suhlas s navysenim poistneho. Ty si nereagoval a vypovedna lehota bezala. Ak este neskoncila, volaj call centrum.
Ale nemysli si ze v roku 2034 budes bohac. Takisto si nemysli ze v pripade urazu a PN ti to poistovna vykompenzuje.
glogol
04.09.19,05:49
Nebudem bohac, to mi je jasne vsak zmluva je z roku 2002.....
Dal som tam spolu cca 3000 eur, teraz mi davaju spat cca 2000 eur !!! a na konci v roku 2034 mam v zmluve ze mi maju vratit vsetko co som tam dal cca 5500 eur + nejaky biedny vynos. Hlavne nechcem teraz prerobit tych cca 1000 eur. Cele zle posielat take veci obycajnym listom. Nikdy som nic necerpal a dufam ze nebudem - poistne sumy z roku 2002 su smiesne ( 700 000 SKK za smrt = 23 000 eur). Ako vravim nechcem sa bez boja vzdat vyse 1000 eur. Keby to bolo take jednoduche urcite by vsetky poistovne ukoncovali stare 30 rocne zmluvy kde je garantovane nejake cca 4-6% technicke zhodnotenie.
buchač
04.09.19,05:49
No schválne...skús dať danú poisťovňu a konkrétnu poistku.
vicktor
04.09.19,06:13
Aj keby to boli poslali doporucenym listom, tak sa im vrati neprevzaty a ty o nicom nevies.
Precitaj si zmluvu. Ta zrazka je pochopitelna, keby si predcasne ukoncil poistku ty. V pripade vypovede zo strany poistovne by to tak byt nemalo. Hladaj to v zmluve.
glogol
04.09.19,07:01
ofotil som a dal prilohu do otazky. je to tam divne - fakt pre pravnika - pisomna forma a ziadna info o doporucenom liste ....
Chobot
04.09.19,07:50
V prvom rade - 8%-ná daň platí len pre odvetvia neživotného poistenia. Na životné poistky sa nevzťahuje. Ale poistenie úrazu patrí medzi odvetvia neživotného poistenia.

Takže aký typ poistenia máš dojednaný? Je to kapitálové životné poistenie s pripoistením úrazu? Alebo čisto úrazová poistka s nejakou sporiacou zložkou?

A na akú dobu bolo uzatvorené poistenie? Treba to pozrieť v návrhu poistnej zmluvy, či to bolo uzatvorené na X rokov, alebo na 1 rok s tým, že sa automaticky predlžuje?

Podľa popisu to vyzerá byť skôr na kapitálové životné poistenie. Také poistenie nemôže byť vypovedané zo strany poisťovne, jedine, že by si neuhradil poistné.

Doplň uvedené informácie, prípadne prilož kópiu pôvodného poistného návrhu - osobné údaje začierni. Dobré by bolo pripojiť aj kópiu toho listu, či si to správne pochopil. Či náhodou poisťovňa nevypovedala len časť úrazového poistenia.

Bežný postup poisťovní je teraz taký, že v prestihu pošlú oznam o novom poistnom. Ak ho poistený akceptuje, tak poistenie trvá. Ak ho neakceptuje a neuhradí zvýšené poistné, tak to oznámenie je zároveň výpoveďou poistenia. Ale tento postup sa nemôže použiť pri životnom poistení (kapitálovom, rizikovom či investičnom).

Daj sem tie dokumenty a ak zistíme, že poisťovňa nepostupovala v súlade s legislatívou, tak môžeš dať podnet na NBS, ktorí ti dajú jednoznačné stanovisko.



Doplnenie po upresnení:


Takže sa nejedná o kapitálové životné poistenie, ale o nejaké hybridné úrazové poistenie. Vlastne to vôbec nie je životné poistenie, takže v takomto prípade môže poisťovňa poistenie vypovedať ku koncu poistného obdobia.


Koľko ti vráti - to už je záležitosťou samotného produktu, ako rátajú tú akumulovanú brutto rezervu. Ale určite to nie je celá suma poistného. Z poistného asi poisťovňa niečo odkladala ako technickú rezervu (obdobnú, ako pri kapitálovom živ. poistení) a na tú máš nárok na vrátenie. Zvyšok poistného je poplatok za samotné poistenie, to ti nevrátia.


Na druhej strane - poistné podmienky neumožňujú vypovedanie zmluvy v priebehu poistnej doby, ktorá bola dohodnutá na 32 rokov. Takže skús dať ten podnet na NBS, nech sa k tomu vyjadria.
Chobot
04.09.19,07:51
Nie je to také jednoznačné, že môže. Životné poistenie nemôže poisťovňa vypovedať. A už vôbec nie dôvodiť 8%-nou daňou, ktorá sa na životné poistenie nevzťahue.
Onko
04.09.19,07:57
V priložených podmienkach to máš napísané celkom jasne. Poistka je uzatvorená na 1 rok a predlžuje sa vždy o ďalší rok, ak ju niektorá strana neukončí. Oni sa rozhodli ju ukončiť, nepotrebujú z tvojej strany žiadny súhlas.

Ty nemáš 1000 € stratu, teba toľko stálo poistenie za 18 rokov. Možno ťa stálo aj viac, ale kompenzovali to výnosy z investícií. Takto to dopadne, keď sa mieša poistenie so sporením. Bol si poistený na 23 tisíc a stálo ťa to 55 € ročne. Čo si to chcel zadarmo?

Investičné poistenie funguje tak, že zaplatená čiastka sa delí medzi poistenie a sporenie. Platba za poistenie je hneď fuč a len časť, čo ide na sporenie sa zhodnocuje a v prípade ukončenia poistenia sa vracia.

Podľa pripojených podmienok zmluvu možno ukončiť každý rok bez obmedzení, už jedine si môžeš v podmienkach ďalej naštudovať, čo presne ti majú pri ukončení vyplatiť, ale predpokladám, že oni to majú naštudované a nič viac "nevyhádaš".
glogol
04.09.19,08:21
Ide o taky mix Urazove poistenie s vratenim poistneho.
Bola to este poistovna R+V ktoru casom prevzala Uniqa.
V kolonke "Suma vrateneho poistneho" je cela suma ktoru tam za 32 rokov dam - skontoloval som to je to tak.


Prilozil som dalsie 3 prilohy do otazky v uvode.
glogol
04.09.19,08:24
presne tak - v kolonke suma vrateneho poistneho mam celu sumu - takze po 32 rokoch by som to mal mat zadarmo ...
Viem, ze maju dobrych pravnikov ale lahko perie nepustim - mali sa skusit inac dohodnut.
Onko
04.09.19,08:44
Predpokladám, že tým nič nedosiahneš, ale keď máš veľa voľného času, tak príjemnú zábavu :)
vicktor
04.09.19,08:49
Len aby si neprerobil este viac.
Tiez som mal podobnu zmluvu. Ked som mal uraz tyzden PN a 2 mesiace krutych bolesti, poistovna mi vyplatila 1000 SKK, ale 200 som dal za lekarsky posudok.
Prisli dalsie rocne vypisy a reklamoval som nizke zhodnotenie. Po vysvetleni som vytriezvel z ocakavaneho zhodnotenia - teraz ste uz starsi, takze platene poistne sa uz nedeli 90% investicia a 10% zdravotne poistenie, riziko chorob sa zvysuje, takze uz je to len 30% investicia...
Zutekal som z kratsej cesty.
bodliak
04.09.19,08:55
Úrazové.
Chobot
04.09.19,09:10
Poistka nie je uzatvorená na jeden rok. V poistke je uvedené, že poistná doba končí v roku 2034, takže poistenie je uzatvorené na 32 rokov. Tie poistné podmienky sú všeobecne formulované, asi sú to všeobecné poistné podmienky platné pre viac druhov poistenia a nie osobitné pre tento konkrétny druh poistenia.

Navyše toto určite nie je investičné poistenie. Je to nejaký zvláštny druh úrazového poistenia, pri ktorom sa tvorí technická rezerva, ktorá sa zhodnocuje. Má to znaky kapitálového životného poistenia.

Ale poisťovňa to vypovedala nie podľa poistných podmienok, ale v súlade s § 800 ods. 1 a 3 Obč. zákonníka:

Zánik poistenia
§ 800
(1)
Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím. Ak došlo k zmene výšky poistného a poistiteľ výšku poistného neoznámil tomu, kto s ním uzavrel poistnú zmluvu, najneskôr desať týždňov pred uplynutím poistného obdobia, neuplatní sa lehota podľa prvej vety.
(2)
Možno tiež dohodnúť, že poistenie môže vypovedať každý z účastníkov do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy. Výpovedná lehota je osemdenná; jej uplynutím poistenie zanikne.
(3)
Poistiteľ nemôže podľa odseku 1 vypovedať poistenie osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu.

TAkže glogol - asi si nepomôžeš, výpoveď je v súlade so zákonom.
Chobot
04.09.19,09:37
Keď vidíme, že je to úrazové poistenie, tak máš pravdu - môžu vypovedať.
glogol
04.09.19,10:17
Priznam sa nie celkom rozumiem. V uvode spominas ze poistna doba konci v 2034 a mne dali vypoved 6 tyzdnov pred augustom kedy platim rocnu platbu. ako keby to bolo stale iba na rok. Navyse zmena vysky poistneho sa neudiala.
glogol
04.09.19,11:08
Prave som poslal podnet na NBS. Ked mi dojde papierom stratena vypoved z maja mi to rusia kvôli 8% Kazimírovmu odvodu - poslem to rovno jemu ako cc a mozno aj do vsetkych medii. Dam si tolko namahy.
glogol
04.09.19,11:10
doplnil som prilohy - ak treba viac kludne povedz, ale sumy a ine udaje mazem - predsa len velky brat nespi.
vicktor
04.09.19,11:29
Na NBS komu? Pretoze Kazimir je v NBS. :)
vicktor
04.09.19,11:31
Vypoved sice je v sulade so zakonom, ale vyplatena suma je podla vetra...
glogol
04.09.19,14:16
kde to pise ? Podľa pripojených podmienok zmluvu možno ukončiť každý rok bez obmedzení
Onko
04.09.19,14:45
Je rozdiel poistná doba a poistné obdobie. Poistnú dobu máš tých 32 a po jej uplynutí poistka končí definitívne. Poistné obdobie je jeden rok, čo znamená, že vždy sa platí na rok dopredu a počas poistného obdobia môžu poistku obidve strany prehodnotiť a ak nechcú pokračovať, tak v stanovenej lehote 6 týždňov pred začiatkom ďalšieho obdobia dať výpoveď. Vyplýva to z bodu 4 podmienok, ktoré si pripojil ako obrázok, a zároveň z § 800 občianskeho zákonníka, ktorý tu citoval Chobot. Aj keď máš poistku uzavretú na 32 rokov, nemáš garantované, že za daných podmienok tak dlho bude platná. Garantovaný máš vždy len ten jeden zaplatený rok dopredu.
glogol
04.09.19,15:50
dik, este sa spytam Chobota odkial ma toto :

Na druhej strane - poistné podmienky neumožňujú vypovedanie zmluvy v priebehu poistnej doby, ktorá bola dohodnutá na 32 rokov.
glogol
04.09.19,16:59
Ak by to mysleli vazne, poslu doporuceny list. Dovody asi nie su podstatne, co mam ja z fiktivneho dovodu. Podla mna zmluva uz pri zrode bola robena tak aby z nej poistovna mohla vycuvat. Mam tu moznost i ja - samozrejme stale so stratou. Strata by sa znlulovala na konci ale bolo jasne, ze konca poisnej doby sa tato poistka nedozije. Snad len pri obrovskej inflacii a vysokych urokoch by isla dalej. Pani z infocentra nespominala ziadnu dohodu o navyseni, ked pride list, dam ako prilohu. Vsetkych svojich znamych budem pred dlhymi poistkami dorazne varovat. Ked poistka tak len majetok a pripadne kratkodobe poistenie pocas dovolenky.
Chobot
04.09.19,20:33
Poistné podmienky to neuvádzajú, ale umožňuje im to citovaný zákon. Do poistných podmienok nemusia premietnuť všetky ustanovenia zákona. Takže v poistných podmienkach to nemali, ale môžu to v zmysle zákona. NA to so spomenul až potom, čo som napísal ten príspevok. Preto som ten zákon uviedol v ďalšom príspevku.
Chobot
01.10.19,10:09
To, čo si označil v tom liste tiež neviem nájsť ani vo VPP ani v tých osobitných dojednaniach. Podľa VPP a osobitných dojednaní to vyzerá tak, ako keby poisťovňa nemala možnosť vypovedať poistku. Podľa zákona to ale môžu. Otázne je, ako sa potom vyrieši tá odkupná hodnota.

V liste uvádzajú, že v prípade skončenia poistenia z dôvodu výpovede podanej poistiteľom (teda poisťovňou) sa vypláca odbytné, ale ja som to v ich podmienkach nenašiel. Bude to nemožné dokázať, že by sa nejako vo výpočte pomýlili, alebo že by to nebolo v súlade s VPP, takže s touto sumou, ktorú ti vyplatia, nič neurobíš.

Ja by som sa najprv sústredil na oprávnenosť výpovede. Najskôr by som napísal poisťovni, že nesúhlasím s výpoveďou z ich strany, nakoľko podľa VPP a osobitných dojednaní nie sú oprávnení poistenie vypovedať a trváš na tom, aby bola dodržaná dohodnutá poistná doba do roku 2034. Uvidíš, čo ti odpovedia, možno bližšie zdôvodnia na základe čoho boli oprávnení poistku vypovedať.

Ak by sa preukázalo, že výpoveď bola v súlade s legislatívou a ich podmienkami, tak druhým krokom by bolo, že znovu by som napísal poisťovni, že akceptujem ich vysvetlenie, ale napriek tomu mi spôsobili finančnú škodu a žiadal by som ich o náhradu škody - t.j. rozdiel medzi zaplateným poistným a vyplatenou odkupnou hodnotou.

Ak by to zamietli, ja by som bol ochotný kvôli tej tisícke ísť aj na súd. Stačí krátka žaloba, vzory sú na nete a popísal by som prípad, kde by som sa sústredil na to, že poisťovňa mi spôsobila škodu, lebo z mojej strany nebolo nič porušené a tým, že z ich strany vypovedali poistku (síce legálne), tak mi znemožnili dosiahnuť dohodnutú poistnú sumu na konci poistenia. V žalobe by som požadoval náhradu tej škody, teda rozdielu zaplateného poistného a vyplatenej sumy.

Je síce riziko, že by poisťovňa spor vyhrala, ale stratiť veľa nie je čo. Je vysoko pravdepodobné, že aj keby vyhrali, tak im nepriznajú trovy konania. Keby aj, tak tie trovy vzhľadom na sumu predmetu žaloby by neboli katastrofické. V tomto prípade by som právnika nenajímal, lebo jeho poplatky by boli určite vyššie, ako suma, za ktorú by si sa súdil. Súdny poplatok pri sume 1000 € nebude vysoký, tuším to je 6%. Ak si na žalobu netrúfneš sám, tak skús aspoň tie sťažnosti na poisťovňu.

Rozhodnutie je na tebe - či budeš bojovať aj za cenu, že môžeš prehrať, alebo to vzdáš.
glogol
22.11.19,19:10
Tak mi dosla odpoved z NBS. Vypoved je neopravnena. Aj mi to pravne zdovodnili - mam sa svojich prav domahat sudnou cetou .... Ja ktory som nikdy zalobu nepodal. Su to 4 strany. Neechem to datavat sem - okrem Chobota ma nik neppodporll - je to zbytocne nieco sem davat - Chobot mas enerrgiiu a chut precitat si vyjadnenie NBS ? Ak ano - poslem ti vyjadrenie NBS sukromne.
marjankaj
22.11.19,21:11
Ani chobot ťa na našom nezávislom súde nepodporí. Potrebuješ lepšieho právnika ako bude mať potistrana. Alebo ktorý bude väčší "kamarát" so sudcom. Ale dobrá správa je, že ten tvoj súd nebude tak dlho trvať ako Kočnerove zmenky.
vicktor
25.11.19,07:13
V prvom kroku by som to stanovisko poslal do poistovne s upozornenim ze ak neakceptuju, podas zalobu.
Chobot
25.11.19,16:35
Tak super, prvé malé víťazstvo.

Pokračoval by som, ako naznačil vicktor. Napísať poisťovni, že v zmysle vyjadrenia NBS bolo poistenie neoprávnene vypovedané a žiadaš buď o pokračovanie poistenia, alebo o náhradu škody v sume rozdielu zaplateného poistného a vyplateného odbytného. Ak si rozhodnutý ísť aj na súd, tak tam môžeš na záver pripísať, že v prípade zamietavého stanoviska poisťovne sa budeš svojich práv domáhať právnou cestou.

Uvidíme, aká bude odpoveď poisťovne a podľa toho sa zariadiš ďalej. Ak bude treba podať žalobu, ja by som do toho išiel. Môžeš si žalobu nechať napísať aj právnikom, ale myslím, že by si to kľudne zvládol aj sám. Netreba komplikovanú žalobu, stačí najprv popísať fakty, potom sa odvolať na ich VPP, podporiť žalobu stanoviskom NBS a na záver návrh rozhodnutia súdu. Možno by sme to aj spolu zbuchli.

Pošli mi to stanovisko NBS, som zvedavý, aké je odôvodnenie.

Pošlem ti mail v súkromnej správe.
glogol
29.11.19,19:26
poslal som ti mailom az dnes. Poistovna je upovedomena. Upovedomila ju NBS je to tam uvedene. Poistovna sa nestotoznila so zaverom NBS. A tento tyzden som dostal od poistovne doporuceny list, Mozte si tipnut co v tom doporucenom liste bolo. Priznam sa aj ja som pol dna tipoval az potom som otvoril. A dobre som si tipol.....
Chobot
29.11.19,21:17
Podľa mňa návrh na mimosúdne vyrovnanie.