cmelko
04.09.19,07:25
Dobrý deň,
vie niekto poradiť?
Je možné zmluvou o užívaní motorového vozidla podľa §51 a násl. Občianskeho zákonníka na súkromné účely za odplatu a pohonné látky nahradiť 1%-né dodanie nepeňažného príjmu z obstarávacej ceny vozidla? Už vopred ďakujeme
veronikasad
04.09.19,07:30
My sme mali kedysi stanovene v kolektivnej zmluve sadzbu za km, a touto sme prejazdene km na sukromne ucely fakturovali
cmelko
04.09.19,09:25
a dodaňovali ste 1%?
Tweety
04.09.19,09:33
Ak má poskytnuté MV na súkromné účely, musí byť zdanené 1% z OC presne podľa Zákona o DzP.
veronikasad
04.09.19,09:49
To bol prípad, že nešlo o zamestnanca, ktorému bolo MV pridelené - ostatným zamestnancom sme nič nezdaňovali.
ivka70
04.09.19,11:23
Nie je to mozne, 1% dane musi byt zaplatene.
Je mozne neziadat od zamestnanca nahradu za sukromne prejazdene km, ale dan platit musi, ak ma sluzobne auto na sukromne ucely.
jakubzemko
04.09.19,17:55
Ja by som si dovoli zapochybovat. Ak predsa zamestnanec neprijal od zamestnavatela penazne alebo nepenazne plnenie (prijem), tak mu predsa nemozem zdanit nepenazny prijem zo zavislej cinnost. Ak od zamestnanca pozaduje spolocnost nahradu za pouzivanie motoroveho vozidla, tak zamestnancovi nevznikol ani penazny prijem ani nepenazny prijem. Zamestnancovi vsak vznikne prijem, ak budete od neho chciet nahradu nizsiu ako to 1% upravovanej vstupnej ceny a to vo vyske rozdielu medzi pozadovanou nahradou a 1% upravovanej vstupnej ceny. Phl treba posudzovat samostatne, cize bud od zamestnanca pozadujem nahradu za sukromne spotrebovane phl alebo mu zdanim nepenazny prijem vo vyske obvyklej ceny sukromne spotrebovanych phl.
jakubzemko
04.09.19,18:08
A za co ma platit dan ak za auto zamestavatelovi zaplati?
ivka70
04.09.19,19:20
Akoze nevznikol, platba za km nie je jedinym nakladom pri pouzivani auta...
jakubzemko
04.09.19,19:38
Preto hovorim ze phl treba posudzovat samostatne a nepenazny prijem z titulu poskytnutia auta na sukromne ucely vznikne iba v pripade ak existuje kladny rozdiel medzi odplatou za poskytnutie vozidla ktoru plati zamestnanec zamestnavatelovi a fiktivne ocenenim nepenaznym prijmom vo vyske 1% rocne upravovanej vstupnej ceny. Inymi slovami, ak odplata za poskytnutie vozidla zamestnancovi bude vyssia alebo rovna ako kalkukacu nepenazneho prijmu vo vyske 1 % v sulade so zdp, tak zamestnancovi nevznikol nepenazny prijem z titulu ze mu zamestnavatel poskytol motorove vozidlo aj na sukromne ucely. Zamestnanec si totiz za vozidlo riadne zaplatil cenu obviklu pricom zdp urcil ze za cenu obviklu sa povaxuje prave to 1 %. Ak spolocnost je schopna od zamestnanca vypytat viac za pouzivanie vozidla, bols by hlupost si nevypytat aj viac.
ivka70
05.09.19,09:18
to nejde o spolocnost, dan si pyta stat .... nemyslim si, ze danova kontrola by bola spokojna s tvojim riesenim :)
Tweety
05.09.19,09:25
NIe je to správne riešenie jakubzemko
jakubzemko
05.09.19,18:14
Však spoločnosť zaplatí vyššiu daň z príjmov, nakoľko bude mať vyššie zdaniteľné príjmy a zamestnancovi niet čo zdaniť, pretože nezískal žiadny príjem - ani peňažné plnenie ani nepeňažné plnenie. Je to presne to isté ako keby ste zamestnancovi predali auto za 1 Eur. Ste povinná zamestanocovi zdanit nepenazny prijem vo vyske rozdielu medzi 1 Eurom a cenou obvyklou (napr. 5000 Eur). Čiže zdaníte zamestnancovi 4999 Eur. Ak mu auto predáte však za 6000 Eur, tak mu nezdaníte ako nepeňažný príjem predsa 5000 Eur ale mu nezdaníte nič.

V tomto prípade ste zamestnancovi povinná zdaniť rozdiel vo výške odplaty za poskytnutie motorového vozidla (napr. 1000 Eur) a nepeňažným príjmom oceneným podľa § 5 ods. 3 písm a) (napr. 1500 Eur) Takže zdaníte zamestnancovi 500 Eur. Ak by vám však kalkulácia nepeňažného príjmu vyšla vo výške 5 Eur. nemáte zamestnancovi čo zdaňovať, pretože zamestnanec spoločnosti riadne zaplatil za poskytnutú službu.
jakubzemko
05.09.19,18:54
Tweety, ale prečo? Ja vychádzam zo zákona o dani z príjmov. príjmom je peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; A teda sa pýtam, ak požadujem od zamestnanca odplatu za poskytnutie motorového vozidla (hoc aj trhové nájomne prevyšujúce kalkuláciu 1 %) aký nepeňažný alebo peňažný príjem vznikol zamestnancovi?
jakubzemko
09.09.19,17:19
Tak tolko odpoved z financnej spravy - dava celkom zmysel. Vyzera ze treba v takomto pripade postupovat ako pri prenajme.

Dobrý deň,

je potrebné rozlišovať, či zamestnávateľ zamestnancovi poskytol motorové vozidlo súčasne na súkromné a služobné účely , alebo len jednorázovo na súkromný účel.


Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi motorové vozidlo súčasne na služobné a súkromné účely uplatní sa § 5 ods. 3 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov .

To znamená, že zamestnancovi vzniká nepeňažný príjem vo výške 1% zo vstupnej ceny motorového vozidla tak ako je to uvedené v § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov. Zamestnávateľ nepeňažný príjem pripočíta ku mzde zamestnanca a v úhrne jeho zdaniteľných príjmoch vyberie preddavok na daň spôsobom podľa § 35 zákona o dani z príjmov v mesiaci jeho poskytnutia. Zrazený preddavok na daň je povinný zamestnávateľ odviesť správcovi dane v lehote do 5 dní po dni výplaty.

Zamestnanec v tomto prípade za poskytnutie motorového vozidla súčasne na súkromné účely a služobné účely zamestnávateľovi osobitne nič neplatí, preto sa neviem vyjadriť k sume 100€, ktoré zamestnanec zamestnávateľovi platí a na základe akej kalkulácie.

Iná situácia môže nastať, ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi motorové vozidlo len na súkromný účel (prevoz materiálu, sťahovanie .. a pod.) v tom prípade ide o nepeňažný príjem podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov, ktorý sa ocení cenami bežne používanými v mieste a čase poskytnutia ( podľa § 2 písm. c) zákona o dani z príjmov t.j. cena, ktorú by zaplatil za prenájom obdobného vozidla v mieste bydliska resp. sídla zamestnávateľa).

Len v tom prípade môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi cenu za poskytnutie vozidla na súkromné účely (prenájom vozidla). Ak zamestnanec zamestnávateľom určenú cenu podľa § 2 písm. c) zákona o dani z príjmov zaplatí, v tom prípade mu nevzniká nepeňažný príjem.

V prílohe Vám zasielam metodický pokyn k nepeňažnému plneniu podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov.

V prípade ďalších otázok nás kontaktujte odpoveďou na tento mail.