Kováczová
04.09.19,08:14
Dobrý deň, kedy nadobudol účinnosť zákon o tom, že už nie je potrebné pýtať od školy potvrdenie o návšteve školy na účely prídavku na dieťa? A podľa akého zákona? Ďakujem.
Tweety
04.09.19,06:30
Je to zákon č.177/2018 Zákon o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon proti byrokracii)
s účinnosťou od 1.9.2019.
Kováczová
04.09.19,06:42
Ďakujem, super odpoveď.
veronikasad
04.09.19,07:00
Ten zakon ale neriesi uplatnenie naroku. O PnD musi rodič poziadat a oznamit skolu, ktoru dieťa navštevuje
Katy a R
04.09.19,08:44
ak pokračuje v štúdiu na tej istej škole (doteraz potvrdenia) - teraz už netreba nič? či nejaké oznámenie tiež?
veronikasad
04.09.19,09:02
Netuším, možno vymysleli ďalšie tlačivo kde rodič musí uviesť školu a ročník, aby si to vedeli vyhladať v systéme.
Katy a R
04.09.19,09:10
pozrela som na stránke UPSVaR ... zatiaľ je tam toto (že treba preukázať štúdium)
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina-2/davky-pre-rodiny-s-detmi/najcastejsie-otazky/narok-na-pridavok-na-dieta-studenta-strednej-skoly-vysokej-skoly.html?page_id=696860
možnože to v krátkej dobe zmenia?
Žabinka
04.09.19,09:22
VšZP má na stránke /sekcia pre študentov:
Je potrebné zdokladovať štúdium každý rok (prechod z jedného ročníka do druhého)?
Potvrdenie o návšteve školy nie je potrebné predkladať každý rok, ak študujete bez prerušenia na vysokej škole v Slovenskej republike. Túto informáciu oznamuje elektronicky zdravotnej poisťovni Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Tak UPSVaR to hádam tiež vie zistiť z dákej inej línie, či?.. Aj keď, tu človek nikdy nevie, či fungujú inštitúcie jednotne, alebo každý po svojom..:confused:
veronikasad
04.09.19,09:41
UP ma prístup do systému, len asi potrebuje vediet školu a triedu. Koho sa to tyka, bolo by dobré tam zavolať.
Na stranke SP som nasla k sirotskym dôchodkom, ze pre rýchlejšie vybavenie je vhodné ked potvrdenie prinesie v papierovej forme.
misoft
04.09.19,13:34
A to máme digitalizáciu štátnej správy.... dig sem - daj lajstro... jednotky a nuly neplatia.

Inými slovami.... vymysleli, zaviedli, ale NEPLNÍ sa to - všetko po starom..... ale prašule pošli ta het do pr*de*le.....
Katy a R
04.09.19,13:40
však vydrž - ešte je to v platnosti len 3 dni!!! :) ;) ;) ja verím, že sa to teraz v septembri "utrasie" ;) - či?
žabka - v ZP sú už všetci poistenci štátu nahlasovaní dávnejšie (nielen študenti) ... len je to s nejakým opozdením, prípadne ešte nejaké veľmi špeci prípady možno treba riešiť. Ale to sa ZP vždy ozve (že treba platiť! )
misoft
04.09.19,14:03
Katy a R (Dnes 16:40) však vydrž....
--------------------------------------------------
Toho sa obávam..... teraz sledujem správy - potvrdzuje sa to! Ignorujú zákon - stále vyžadujú, i keď zákon už TRI dni platí! Ak to platí od 1.9. tak štátna správa NEMÁ čo pýtať papier, keď majú prístup k údajom elektronicky.
Buď na úradoch sú debili, alebo ten zákon je len zdrap papiera.
Ústredie ÚPSVaR dokonca 19.8. posielalo usmernenie, ako sa to má vykonávať.... a ako je vidieť - neplní sa to (niekde...)
Žabinka
04.09.19,14:47
takže ja mám čerstvú informáciu.. naša začala študovať na VŠ, tak som bola zaniesť na UPSVaR potvrdenie o návšteve školy na prídavky.. a pani mi povedala, že už to netreba nosiť, že majú informácie z ministerstva školstva.. pre istotu som zavolala aj do zdravotnej poisťovne, aj keď majú na stránke že to netreba nosiť, a pani mi povedala že samozrejme to treba poslať mailom, lebo informácie dostanú s časovým opozdením niekedy v októbri - novembri..
misoft
04.09.19,14:55
A možno idú takto:
Donesie sa tlačivo, úradník/čka prečíta, naťuká do počítača a vyskočí jej, že naozaj študuje (lebo je to v systéme).... jupíííí digitalizácia...
Žabinka
04.09.19,19:30
áno, presne tak to prebiehalo v mojom prípade.. :) pani si naťukala rč poberateľa prídavkov z vypísaného tlačiva, cez neho sa preklikala k dcérinym údajom, a povedala, v poriadku, to je všetko.. ale to si len preverila keď som to už doniesla, ale potvrdenia už netreba nosiť.. ;)
veronikasad
04.09.19,19:37
Teda vypisuje sa nejaké nové tlačivko ?
Žabinka
04.09.19,19:46
nie, dcéra dala v škole potvrdiť klasické tlačivo, potvrdenie o návšteve strednej školy/vysokej školy pre účely prídavkov na deti.. klasické, ja som si ho zvykla sťahovať z ich stránky.. a rovnaké bývalo aj pre účely daňového bonusu.. žiadne nové nie je.. a ani nie je potrebné..
Žabinka
04.09.19,19:47
dnes som zachytila v televíznych novinách na markize reportáž o tejto téme, ale potom som ju nestihla..
Žabinka
04.09.19,20:04
veronikasad
04.09.19,20:22
Takže priniesla si tlačivo o návšteve školy, len si ho nezaložili ... Od 1.9. by sa už v papierovej forme nosiť nemalo
Žabinka
05.09.19,07:47
Žabinka
05.09.19,08:13
včera som mailom poslala potvrdenie do VšZP, a dnes mi prišla odpoveď, že potvrdenie bolo zapracované do systému..:)
veronikasad
05.09.19,10:29
Prečo posielas papierove potvrdenie, aj keď mailom?
Katy a R
05.09.19,10:34
- inak, nič by sa nestalo, keby si im neposlala ani mail (tie 2 mesiace nie je dlhá doba pre ZP) ... maximálne by ťa upozornili, ak by bola kontrola, resp dačo nezvyčajne vážne. kontolu zvyčajne robia, až keď sumarizujú udaje k RZZP . (ale jeden mail ozaj nie je problém)
Žabinka
05.09.19,10:50
lebo mi to povedala pani na infolinke poisťovne..:rolleyes:
veronikasad
05.09.19,11:00
Poisťovňa si robi zo zakona trhací kalendár?
misoft
05.09.19,11:14
Skoro všetci si z toho robia trhací kalendár....
misoft
05.09.19,11:16
"pani mi povedala že samozrejme to treba poslať mailom, lebo informácie dostanú s časovým opozdením niekedy v októbri - novembri".....
čo je pekná hovädina! Oni - ako poisťovatelia zdravotnej starostlivosti zo zákona majú prístup k údajom.
veronikasad
05.09.19,11:26
Chvilku asi potrva, kym sa zobudia aj v skolach ...
Žabinka
05.09.19,11:27
viem, ale načo by bolo dobré naťahovať sa s nimi, kto má pravdu.. iba zo zásady? nerobilo mi problém oskenovať a poslať.. nie je to pre mňa podstatná vec na hádanie sa s poisťovňou..;)