SK321
04.09.19,16:09
Tam kde pracujem to riešia tak, že kolegyne zamestnajú v novej firme. Tá navýši plat no nie na maximum, ale len tak aby materská nebola vyššia ako výška platu. Je možné docieliť vyššiu materskú ak ma zamestnajú v novej firme a ja si dobrovoľne priplatím do soc. poisťovne? Mám taký pocit, že firma sa bojí, že ak by navýšili plat tak aby materská vyšla napr. na 1000 €/mes., tak by som nemala motiváciu sa vrátiť po materskej do práce ale snažila sa o ďalšiu materskú, pretože plat v práci je nižší ako 1000 €. Prípadne je nejaké lepšie riešenie? Ďakujem
Katy a R
04.09.19,14:24
Výška materskej závisí od VZ v rozh období. Väčšinou je to predchádajúci rok (nie vždy) kuk zák o SP.
Takže za toto RO treba dobre zarobiť!
Dobrovoľné NP nemôže byť v súbehu s povinným NP, takže to ti nepomôže. Nový PP by mohol pomôcť - bol by nárok z dvoch poistení, ale len vtedy, ak bude v obidvoch poisteniach splnená podmienka 270 tich dní poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom.
SK321
04.09.19,14:52
Čiže je tu nejaká možnosť navýšenia materského v terajšej firme? Čo by mohol zamestnávateľ urobiť, aby mi k tomuto dopomohol? (totiž neviem, aké má firma možnosti, a, čo napr. nechce aby som mohla vedieť a žiadať, teda ak by som mala nárok) Keďže na výplatnej páske mám minimálnu mzdu.
Katy a R
04.09.19,14:58
už som písala, že dobrý plat! (tým pádom aj VZ) .
Predpokladám, že do budúcna len počítaš s materskou. Neviem, aké máš možnosti v rámci firmy ... ak je to biedne - hľadaj prácu inde:) (alebo aj dve, viac, ak zvládneš)
SK321
04.09.19,15:03
Ďakujem
veronikasad
04.09.19,20:30
Z minimálnej mzdy na páske ťažko dosiahneš dobrú materskú.
veronikasad
04.09.19,20:35
Materská je 75 % denného vymeriavacieho základu. Aby bola vo výške cca 1000€ mesačne, musela by si v novej firme pracovať aspoň 90 kal.dní bez PN, s mesačným príjmom cca 1400€. Odvody platí zamestnávatel, nič si nemôžeš priplácať.
wnada
05.09.19,08:36
pri 1400,. v hrubom

dostanes 1044,. v cistom

naklady zamestnavatela celkovo , teda co musi zaplatit tebe a statu je 1892.-

pri 1400.- v cistom je to 2600,-

takze si to mozes poratat

ked zarabas cca min mzdu

je asi nerealne aby si z nej take nieco doplacala
to uz si radsej odkladaj :)
Mila123
05.09.19,10:05
a čo tak pouvažovať či to nie je podvod???
SK321
08.09.19,14:08
ďakujem za info
SK321
08.09.19,14:09
ďakujem
jslancik
08.09.19,14:13
pokiaľ nemáš vlastnú firmu, kde si nastavíš správny plat (a dobrú účtovníčku, čo by sa fakt vyznala), tak si nepomôžeš. ani tu sa ti väčšinou nedostáva dobrých rád. nemusí byť splnených 270 dní z obidvoch zamestnaní... je na to viac podmienok.

nám chceš povedať, že si v nejakej firme môžete platy len tak halabala zvyšovať? fíha, tak to už hej. na akom základe?
jslancik
08.09.19,14:19
teraz máš minimálnu mzdu? fíha. a materskú riešiš tak o rok, dva, či koľko? očakávaš nejaký výrazný kariérny rast?
Katy a R
08.09.19,14:28
tak zase ju zbytočne nemýľ! - Ak by chcela z dvoch poistení (že bude mať napr aj iný PP) - MUSÍ byť zákl. podmienka 270 dní za posl 2 roky pred pôrodom) splnená v obidvoch poisteniach!!! jednoducho MUSÍ☺
samozrejme - každý prípad je iný - nemusí byť z dvoch poistení, ak by aj mala dva, resp viac PP- materská môže byť len z jedného poisteniania. - treba samozrejme naštudovať - ako a ktoré doby sa počítajú spolu.
.. no ale s tým halabala zvyšovaním - to je ozaj kuriozitka - mierne povedané...;)(tuším tu bol k tomu termín, že "priateľský zamestnávateľ" ☺
jslancik
08.09.19,15:26
nemýlim ju. ale nedám jej všetko na tanieri. je to tak, ako si teraz naznačila.
draik
08.09.19,16:52
Ukončí súčasné zamestnanie. Zamestná sa (už ako tehotná) u známeho na nejakých 100 dní, nech to nie je úplne okaté, následne pôjde na PN (vysoká dávka), potom vysoké materské a po RD ešte aj maximálna dávka v nezamestnanosti (aj keď pre ňu nie je rozhodujúca mzda pred MD a RD pri spolupráci zamestnávateľa). Čiže sa jej oplatí rozdiel medzi cenou práce a čistou mzdu,+ stravné a spol, zamestnávateľovi zaplatiť. Dokonca aj keby 270 dní ešte nemala a zbadala sa na začiatku tehotenstva, jednoducho sa tie dni dajú dobehnúť.
jslancik
08.09.19,17:10
tak veru. už len nájsť známeho, kto bude platiť obrovské peniaze za nič. ale možno má úspory a iba tie jej peniaze pretiahne cez firmu toho známeho vo forme odvodov :D