Wotan
04.09.19,20:13
Zacinam experimentovat prvykrat v zahrade, a chcem najprv vysadit cibulu. Vedeli by ste mi dat nejake dobre rady ako na to? Hlavne bez chemie.

Kedy sadit (planujem z cibuliek, nie zo semien) - myslim, ze asi marec, zaciatok aprila? Rozostupy od seba stacia cca.10 cm a v riadkoch 20cm?

Planujem vyuzit aj bielu netkanu textiliu - hned po vysadbe polozit a okraje zatazit, ked uz zacne cibula rast tak ju trochu uvolnit a kedy ju dat prec?

Cital som, ze je lepsie, ked nie je v zahone iba samotna cibula, len neviem s cim ju skombinovat aby sa aj navzajom chranili. Znasa sa so salatom, ci cviklou, ale tie az tak u nas nemaju vyuzitie, ale mozno skusime skombinovat.

Ako casto polievat? Odporuca sa polievat medzi riadkami, je to ok?

Vopred dakujem za rady a odpovede :)
Mila123
04.09.19,18:59
a bývaš v Hurbanove či na Štrbskom plese?
Wotan
05.09.19,17:03
to nie, ale dobre rady sa vzdy zidu. Neviem co s tym ma Hurbanovo ci Strbske pleso, lebo aj inde mas v lete tropicke horucavy a na druhy den zimu ako na Plese
jelalim
05.09.19,17:37
ako nezahradkar som sa z tvojej otazky ohladom pestovania cibule dozvedel strasne vela o pestovani cibule :)
Tweety
05.09.19,17:59
Pestujem cibuľu zo sadeničiek samotnú v hriadke. Jedna zásada ale je, cibuľu nepolievame, nemá rada vodu lebo zhnije. Po vybratí z pôdy nechať vysušiť, očistiť od zbytočných šupiek a odložiť do sieťky.
Wotan
08.09.19,09:41
no tie info som si pogooglil :D
buchač
08.09.19,09:48
....aááááále trt do sieťky.
Také nevieš, že cibuľa sa viaže do vrkočov...???
V sieťke totiž veľmi nedýcha.
Nandrolon
08.09.19,09:54
Ziadam upresnenie otazky, ci je slovo "cibule" napisane gramaticky spravne.?
misoft
08.09.19,10:09
Tweety
08.09.19,10:26
Trt. Napísala som, že do nepriedušnej? Nie je sieťka ako sieťka. Snáď nikto nie je až taký natvrdlý, aby si predstavil klasickú mikroténovú, možno akurát tak ty, keď ako vżdy mudruješ) veď musí mať prístup vzduchu. A že ty ju vrkočíš ešte nie je sväté písmo.
buchač
08.09.19,10:35
Už len slovo "sieťka" evokuje ten význam, že sa nemôže jednať o nič nepriedušné...
To ako keby si napísala "nepriedušná sieť na ryby"...

Ty ma furt vieš rozosmiať alebo rozplakať s tými "argumentami"....
Teraz sa ale rehocem, že jaká si natvrdlá..... :D :D :D :D :D
misoft
08.09.19,11:37
Jáááááj.... pravdu máte OBAJA!!!!!!!
Cibuľa sa buď viazala, alebo sa ukladala do priedušných sieťok. Môj dedo bol záhradník, v pivnici mal i zviazané cibule (lepšie sa bralo na používanie), mal aj v sieťkach (po 10 kilo) - v suchej chladnej pivnici. Nikdy nezhnila... vydržala často aj po novej úrode.
Takže nikto nie je natvrdlý... Juraj - viazanie do vrkôčov sa hodí pre malé množstvá, ale pokiaľ máš niekoľko desiatok kíl - šak by si o ruky prišiel, než by si to všetko poviazal.
sito
08.09.19,14:20
Juraj je veľkopodnikateľ, cibuľník, kaderník. Nie nejaký sietkar :D
marjankaj
08.09.19,14:35
Zrejme mal napísať: Pestovanie zeleniny menom cibuľa. Aby ťa to zbytočne nezavádzalo.:D
Katy a R
08.09.19,14:46
Nandrolon
08.09.19,14:59
Ale aj cikulu niektore nahradzaju zeleninou!! :-))))
sito
08.09.19,15:44
:D a pravdu má ten náš Jurko! Sieť je tam kdejaká, ale sieť na cibuľu tam nie je. No je tam cirkusová sieť. Aj tu sa to pomaly mení na cirkus. Ale každé predstavenie sa raz skončí. Zjaví sa tu štetka, zazvoní na zvonec a téme bude konec. :D:D:D
bettylou
09.09.19,13:43
Wotan, má to s tým to, že pod Tatrami a v mrazových dolinách sa vysádza a sejeo dobré 3-4 týždne neskôr ako na južných nížinách. Na nížine je oveľa viac slnečných hodín za sezónu ako v horách a v podhorí. Pôda sa v horách ohrieva neskôr ako na nížine a podľa teploty pôdy sa určuje aj termín výsevu či sadby. Ty tropická horúčava... :D
bettylou
09.09.19,14:00
Pod bielou plachtou to nenechávam dlho. Hoci je ľahká, zelenina sa aj tak ohýba a deformuje, plus sa pod ňou, aspoň u nás, náramne darí slimákom.
Riadky si nechaj také široké, aby si sa medzi ne vošiel plečkou, prípadne rotavátoríkom. Urýchli to odburiňovanie. Keď sa vytvoria hlávky, už sa nezvykne okopávať, len ak je veľa buriny, tak sa už len otrhá.
Môžeš si na okraj alebo stred záhona dať , harmanček, majoránku, kôpor. Cibuľa dobre prospieva v blízkosti mrkvy, petržlenu, kapustovín, jahôd.

Keďže v kuchyni používame veľa zelenej cibuľky, tak napichám sadeničky každé ca 3 cm a postupne ako rastie preťahujem. Je menej buriny aj miesto sa využije.

Sú rôzne spôsoby, nám sa osvedčilo takto. :)
Mikae
09.09.19,17:51
Ja sadím cibuľu zo sadzačky, najviac sa mi osvedčila klasická guľatá žltá cibuľka. Začiatkom jari, záleží dokedy sú mrazy, tak až po mrazoch. Nikdy som ešte nepoužila na ňu žiadnu chémiu a vždy bola pekná úroda. Riadky od seba 20-25 cm a cibuľky jemne zatlačím do kyprej hliny asi tak 10-15 cm od seba, zahrnieme. Ja som ešte nikdy nepolievala, vždy to nechám na prírodu. Zberáme ju až keď začne usychať vrchná časť. Necháme ešte preschnúť niekde na tmavom mieste a očistenú uskladníme. Vždy sa zje skôr, ako by sa pokazila :-)