Stevo_Alex19
04.09.19,22:54
Aký je rozdiel medzi FI a DI prúdovými chráničmi ?

Všetko čo nájdem na googli je že je napaťovo závislý a druhy nezávislý. SKVELE ! Z toho som sa najedol teda.

Je tu niekto kto mi to vie vysvetliť ľudskejšie ?

Potrebujem si byť istý ktorý mám kúpiť. Pretože chcem ten bezpečnejší. Zakúpil som 6 kusov chráničov, a až potom som zisťoval či je chránič ako chránič alebo nie. A zistil som že mám chrániče DI. Ale ak som správne pochopil, tak ich môžem vyhodiť do koša.

Dúfam že mi to tu niekto vysvetlí a vyvráti/potvrdí čo si myslím.

Pochopil som to nasledovne ale NIE SOM SI ISTÝ a preto poprosím o potvrdenie od niekoho kto to vie.

DI chránič - Ak pripojím spotrebič a obvodom preteká prúd, a ja sa dotknem živej časti tak cezo mňa pretečie prúd, chránič zistí rozdiel a vypne. Potiaľto je to v poriadku, ale nikde sa nedočítam čo sa stane ak za prúdový chránič DI nezapojím žiaden spotrebič ale strčím klinec do zásuvky. Netečie prúd cez neutrálny vodič len cezo mňa do zeme. Takže nie je čo vyhodnotiť a ja sa škvarím a pečiem aj s klincom, správne tomu chápem ? Čiže DI chránič je nie moc bezpečný.

FI chránič - Ak sa dotknem fázy za chráničom tak aj bez spotrebiča "vyhodí" a vypne. Čiže tento by mal byť oveľa oveľa bezpečnejší. Najmä do detskej izby.

Chápem tomu správne ? Takže tie DI môžem dať do koša ?

Ďakujem
misoft
05.09.19,12:01
http://www.oze.stuba.sk/wp-content/themes/ObnovitelneZdrojeEnergie/elearning/EENERGETIKA/La-23.htm
"Prúdové chrániče funkčne nezávislé od sieťového napájania – pri týchto prúdových chráničoch funkcie snímania, vyhodnotenia a prerušenia prúdu nezávisia od sieťového napätia.
Prúdové chrániče funkčne závislé od sieťového napájania – pri týchto prúdových chráničoch funkcie snímania, vyhodnotenia a prerušenia prúdu závisia od sieťového napätia.
V odbornej literatúre sa často stretávame so starším označením:
-prúdové chrániče funkčne nezávislé na napájacom napätí (typ FI), na svoju činnosť využívajú energiu pružiny a energiu na iniciovanie odoberajú z výstupného signálu prúdového chrániča,
- prúdové chrániče závislé na napájacom napätí (typ DI) na aktivovanie robustného vybavovacieho relé sa využíva zosilnený signál z vinutia súčtového transformátora prúdového chrániča."

Stačí na vysvetlenie?
Stevo_Alex19
05.09.19,15:40
Nie, stale sa tam nepise ci FI aj DI chranic vypne aj bez "zataze". Teda ked je zapojeny chranic, za nim je zasuvka a v nej nic nie je. A clovek / dieta v izbe / sa dotkne fazy. Ide mi hlavne o bezpecnost. A toto z toho textu nevycitam. Potrebujem vediet ci aj chranic DI vypne aj bez toho aby za nim bolo nejake zariadenie ktore vytvara odber. Teda ci prud 25 mA pri zasahu cloveka dokaze aktivovat RELE natolko aby vyplo.
misoft
05.09.19,15:48
Musí aj bez záťaže. Tá zmienka o napájacom napätí neznamená pripojenie záťaže.
A) dotykom vznikne prúd medzi živým vodičom a zemou (napr. cez osobu) prejde cievkou prúd. chrániča - el.mag. impulz - iniciuje pružinu...
B) tam je súčtové trafo - pokiaľ sa nik nedotýka - súčty sú nula. Ak sa dotkne - vznikne rozdiel - zopne vybavovacie relé

Jednoducho - aj bez záťaže - dotykom vzniká prúd/rozdiel prúdov.
Stevo_Alex19
05.09.19,16:44
Toto som potreboval vediet ! Vdaka ! Takze nic nevyhadzujem do kosa :)
misoft
05.09.19,17:15
Rozdiel je len v konštrukcii. A rýchlosti. FI chránia aj pri minimálnej zmene prúdu, pracujú priamo, DI vypočítavajú rozdiel (pomer) prúdov. Z rozdielu cez trafo vzniká spínacie napätie pre relé. Relé nie je také rýchle, ako priame ovládanie spínania kontaktov. Ale rozdiel rýchlosti nepočítaj na sekundy - sú to milisekundy.
Stevo_Alex19
05.09.19,17:38
Ale aj DI je snad dost rychle na to aby ochranilo nie ?
misoft
06.09.19,13:50
Je... rozdiel pár milisekúnd - i mrknutie oka je dlhšie.
bodliak
07.09.19,06:39
Len tak bokom, kam tie chrániče montuješ ?