Robin Hierweg
05.09.19,13:29
V roku 2003 na mna kamarat napisal dodavku, ktora bola na znackach, ale nepojazdna. Doslo k tomu ze od vtedy sa na nu uz neplatilo PZP. Predpokladam, ze dodavka niekde stoji nepojazdna stale, pripadne je uz rozpredana na diely. Rok vyroby bol 1989. Kazdopadne stale je evidovana na mna, neplati sa za nu PZP od 2003 a neda sa dohladat ani konkretny clovek ani dodavka. Nemam ziadne papiere od auta a mam iba SPZku. Ak sa na to pride budem musiet doplatit za tie roky PZP? Alebo sa to riesi nejakou pokutou? Poradte ako situaciu co najlepsie riesit. Dakujem.
Chobot
05.09.19,13:00
Keď nemáš papiere, ako vieš, že je písaná na teba?
Robin Hierweg
05.09.19,13:04
Podla SPZ v centralnom registri. A viem, ze som ju vtedy pisal na seba predsa... Skor ma zaujima ako z toho von?
Chobot
05.09.19,13:14
AK je naozaj písané na teba, najprv budeš musieť vybaviť nové papiere. To ťa bude stáť cca 12 €.

Potom budeš musieť požiadať o potvrdenie o neexistencii starého vozidla:

http://www.ersv.sk/obsah/neexistujuce-vozidlo-informacie

K tomuto potvrdeniu musíš uhradiť poplatok do enviromentálneho fondu 500 €:

http://www.ersv.sk/Home/Contact

S týmto potvrdením, osvedčením o evidencii I a II a značkami pôjdeš na doprav. inšpektorát a požiadaš o vyradenie vozdila, čo stojí 5 €.

Možno to nie je úplne presný postup, ale zhruba toto musíš absolvovať (možno to pôjde vyradiť aj bez tých nových osvedčení, čo ale neverím).
ivka70
05.09.19,13:16
pocitaj este s pokutami za STK a EK, predpokladam, ze ani tie nikto nerobil. Kazdopadne si to vies overit na okresnom urade ....
Katy a R
05.09.19,13:17
poisťovňa ti ju už podľa mňa zrušila, MV je nepoistené - teraz rušia PZP ak nezaplatíš mesiac . Poisťovňa má nárok na poistné až kým teda zmluva nezanikne. https://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-381
V roku 2013 to asi ešte tak nebolo ... takže ťažko povedať, kedy poistenie zaniklo pre neplatenie.
A určite na stránke SKP stále (aj s dnešným dátumom) svieti ako trvajúce PZP? Skontroluj!
Žabinka
05.09.19,13:32
postup je dobrý ;) akurát tie osvedčenia nepotrebuje vybavovať, ak vie informácie o vozidle (ŠPZ má, tak vie).. presný postup je napr. tu https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/statny-dopravny-urad-4/info-o-prevadzkovani-vozidiel/vyradenie-neexistujuceho-stareho-vozidla-z-evidencie-vozidiel
Chobot
05.09.19,13:35
To som si nebol istý, či musí vybaviť nové. Ale ak nie, tak ušetrí 12 €.

Ale s tou STK a EK sa čudujem, že mu ešte neprišla pokuta z okresného úradu.
Žabinka
05.09.19,13:37
to áno, ale najprv chodia pokuty firmám.. no za také dlhé obdobie..:rolleyes:
Robin Hierweg
05.09.19,13:47
Ak mi potvrdenie vydajú nebudem platiť pokutu za neplatenie PZP a STK EK? Ešte ma napadlo nahlásiť krádež vozidla...
Robin Hierweg
05.09.19,13:48
Poisťovňa ju určite zrušila a auto nie je poistené od 2003 a nemá ani STK EK
Chobot
05.09.19,14:11
PZP nie je tak kritické, ako STK a EK.

Zvyčajne pri vyradení vozidla treba preukázať, že má PZP. Ak ale nemáš papiere, tak PZP neuzatvoríš. Ak to aj budeš musieť uzatvoriť, tak to bude len na pár dní, čo je pár €, takže toto je v pohode.

Väčšie riziko vidím s tou EK a STK. Okresné úrady sú povinné automaticky posielať pokuty majiteľom, ktorí nemajú STK a EK. Ale ak to auto nebolo na STK ani EK od roku 2003, tak tomu nerozumiem. Už dávno si mal tú pokutu dostať. Pokuta za STK je 165 € a EK je tiež 165, teda spolu 330 €.
Katy a R
05.09.19,14:11
v zadaní píšeš prepis 2003 a neplatenie od 2013;) ... ale prečo ťa potom až tak zaujíma PZP(iné je dôležitejšie) - prišlo ti niečo z okresného úradu? Ak vrak niekde nezavadzia na očiach - tak to veľmi neriešia ?
Chobot
05.09.19,14:16
Raz píše 2003 raz 2013.
Robin Hierweg
05.09.19,15:02
Preklep, ospravedlnujem sa. Rok 2003. Odvtedy sa to neriesi. Neviem ci to ma ale vplyv na situaciu...
Robin Hierweg
05.09.19,15:06
Problem je ten ze neviem co s autom je a je pisane na mna. Co ak ho raz niekto spojazdni a urobi na nom dopravnu nehodu? Pripadne mi pridu na to ze neplatim STK EK? Mozno aj posielali nejake vyzvy, ale ja uz nebyvam na adrese ktora bola v case prihlasenia. Mali by ma ale vediet vyhladat podla trvaleho pobytu. Ale zatial nic...
besttracker
05.09.19,20:41
Nahlas krades vozidla ....... .-)

teoreticky to mal DI vyradit davno nakolko na nej nemas STK ......
Robin Hierweg
06.09.19,05:07
No ale ako viem ze ma nebudu pokutovat potom spatne za PZP, STK?
dmc
06.09.19,05:33
Nijako to nevies a ani vedies nebudes.
Robin Hierweg
06.09.19,07:00
Nedá sa zistiť či ho už nevyradili z evidencie, tak aby som na seba neupozornil zbytočne? :)
Chobot
06.09.19,07:57
Napadla mi jedna vec. Nemáš náhodou ešte tie staré ŠPZ-ky? Alebo už máš nové EČV?

Tie staré ŠPZ-ky platili do konca roku 2004, po tomto termíne boli autá, ktoré si nevymenili ŠPZ za EČV automaticky vyradené. Takže ak to auto malo ešte staré ŠPZ, tak je vyradené. Ak ale malo už nové EČV, tak nebol dôvod ho z evidencie vyradiť.

A to, že si sa presťahoval, ťa nezbavuje zodpovednosti za nejaké prípadné pokuty. Takže je dosť možné, že ti aj nejaká pokuta za neabsolvovanie STK a EK prišla na starú adresu. Okresný úrad nemá prečo pátrať po tvojej novej adrese. Je tvojou povinnosťou to nahlásiť na dopravnom inšpektoráte. Ale neboj sa, exekútor si zistí tvoju aktuálnu adresu. Takže sa nečuduj, ak ti miesto 330 € príde zaplatiť aj s trovami 600 - 1000 €.

či je vozidlo stále evidované, si môžeš overiť tu:

https://www.stkonline.sk/

Zadáš EČV a ak je evidované, vyhodí ti základné údaje o aute. Ak by bolo vyradené z evidencie, vyhodí ti, že vozidlo s uvedeným evidenčným číslom sa v databáze nenachádza.
Chobot
06.09.19,08:08
To, že nejaké auto neabsolvuje STK alebo EK neznamená, že je automaticky vyradené z evidencie. Vyradenie z evidencie musí byť z podnetu majiteľa.

Ani nahlásenie krádeže nie je dobrý nápad. Čo povie? Že ho mal odparkované 16 rokov niekde na verejnom priestore a nevie kedy mu zmizlo?
misoft
06.09.19,14:24
Za nezaplatenú PZP je pokuta v rozpätí 17€ - 3320€ - podľa dĺžky a závažnosti.... takže sa môže stať, že to bude aj tých 3320€.
A pokiaľ by vedel VIN - tak aj podľa toho sa dá všetko zistiť - i to či je /nie je poistené.
Ale toto len označí neplatnosť poistenia, ale nie vyradenie vozidla.
Inak, ak by ale nemal platnú TK, EK.... okresné úrady by to zistili a buď by upozornili majiteľa, alebo rovno poslali pokutu. A keďže asi nič neprišlo (nepíše o tom) za nevykonanú EK, TK - je možné, že už je vyradené.
ivka70
06.09.19,14:40
nam prisla po takmer 5rokoch - na ukradnute auto .... riesia to postupne a zavisi aj od okresneho uradu, ako ktory stiha ...
ivka70
06.09.19,14:41
Pokutu ti daju, nestaci nahlasit ukradnute auto ... aj na take pride pokuta a ty nemas potvrdenie, ze bolo ukradnute uz v roku 2003
Chobot
06.09.19,14:42
On sa presťahoval a novú adresu na DI nenahlásil. Takže je možné, že okresný úrad poslal pokuktu na starú adresu, takže o tom ani nevie.

A na tom linku, ktorý som dal hore, sa dá overiť, či je auto registrované, alebo nie. Ak ho tam nájde, tak je stále registrované. Ak nie, tak je vyradené.

Či je platná PZP zistí na tejto stránke:

http://ws.skp.sk/pvia/poistovatel.xhtml?lang=sk

Dokonca si tam vie zistiť, dokedy bolo auto poistené, teda odkedy nie je poistené.
Robin Hierweg
06.09.19,15:20
Malo este stare SPZky a nove sa nedavali. Na stkonline je stale evidovane a teda vyhladalo mi ho. Nedavno som riesil hypoteku a teda nie su na mna ziadne exekucie. Zatial...
buchač
06.09.19,15:25
Poradte ako situaciu co najlepsie riesit.

Miesto vypisovania na net si mal už dávno (pred rokmi) zájsť na príslušný DI a tam to riešiť.
Takže ak prídeš s neúplnými informáciami ku prepážke a budeš chcieť nimi argumentovať, tak bude veľmi rýchlo obrátený a odídený.
Chobot
06.09.19,17:20
Tak to mi nesedí, že má staré ŠPZ a nie je vyradené. Rozumieme si, čo sú staré ŠPZ? STarú ŠPZ by si do toho vyhľadávača ani nezadal. Stará ŠPZ je napr.

BA - 55 - 80
alebo
TT - 22 - 42

Ty musíš mať

XX-123AB - toto nie je stará ŠPZ, to už je EČV.

Ak si ho našiel na STKonline, tak máš nové EČV a je evidované.