auditor
02.09.06,11:55
Prosím o radu :
Nakúpili sme tovar v ČR, ktorý sme nedoviezli do SR, ale hned sme ho na uzemi ČR predali. Nie som si istá, či sa to považuje za dodanie tovaru, ked nebol na uzemi SR a taktiež predaj - môžem ho považovať za vývoz ?
Neviem ako postupovat z pohladu DPH.
Orsz
02.09.06,11:49
V Špeciáli Poradcu podnikateľa som našla takýto príklad:
Francúzska firma B fakturuje slovenskej firme A dodanie tovaru, a tá ho predá inej francúzskej firme C, teda tovar neopustí územie Francúzska a tak sa nejedná o intrakomunitárme dodanie. Francúzska firma B musí fakturovať dodanie tovaru slovenskej firme A s francúzskou DPH - pretože fyzicky tovar zostáva v tej istej krajine - a to bez ohľadu na to, že slovenská firma je platiteľom DPH vo svojej krajine. Slovenská firma A na základe vyhotovenia faktúry druhej francúzskej firme C uskutočňuje dodanie tovaru, ktorá je predmetom dane vo Francúzsku, to znamená že pred vystavením faktúry je povinná sa vo Francúzsku registrovať pre DPH a následne vystaviť faktúru s francúzskou daňou. Uvedená transakcia nebude uvedenená v daňovom priznaní slovenskej firmy, keďže je predmetom dane vo Francúzsku a teda uvádza sa v daňovom priznaní vo Fr.
Vo Vašom prípade je to ČR, kde postup je rovnaký, pretože základom na oslobodenie od DPH - dodanie tovaru do iného členského štátu - je podmienka, že musí dôjsť k intrakomunitárnej dodávke.
daniek
04.09.06,04:11
vystavíte faktúru s českou dph a odvediete daň v čechách - čomu samozrejme predchádza vaša registrácia za platiteľa v čechách.
Petosev
05.09.06,04:37
Miesto nadobudnutia tovaru je v ČR, je nutná registrácia v ČR pre DPH a následné dodanie v ČR bude s českou sadzbou DPH, tiež 19%.
marcik
08.09.06,14:32
Prešla som niekoľko príspevkov ale aj tak mi to nie je jasné. Mám faktúru od CZ dodavateľa s českým IC DPH. Vystavená je ako základ + DPH = SUMA v Sk. tovar je dodany /expres.službou/.tovar je predávaný v predajni u nás v SR. podľa mňa je to par.11. a napr.ak je suma spolu 1190Sk. tak potom bude vstup 190,-Sk ale aj na výstupe 190,- a je na to kolonka na tlačive DPH. Ďakujem.
Paula
08.09.06,14:40
Prešla som niekoľko príspevkov ale aj tak mi to nie je jasné. Mám faktúru od CZ dodavateľa s českým IC DPH. Vystavená je ako základ + DPH = SUMA v Sk. tovar je dodany /expres.službou/.tovar je predávaný v predajni u nás v SR. podľa mňa je to par.11. a napr.ak je suma spolu 1190Sk. tak potom bude vstup 190,-Sk ale aj na výstupe 190,- a je na to kolonka na tlačive DPH. Ďakujem.

Ak ste dodávateľovi oznámili, že ste platcom, mal vám vystaviť faktúru bez DPH. Ste platcom?
marcik
08.09.06,17:08
ano sme platcom DPh aj sme dodali naše IČ DPH
Monika Kováčová
08.09.06,19:08
marcik, pozri túto tému:
http://www.porada.sk/t31434-dan-z-importu.html
riešili sme tam niečo podobné.
marcik
09.09.06,10:29
Ale aj tak mi to celkom nie je jasná! Takže ja mám fakt.od českého dodávateľa je tam jeho IC CZ, a on pýtal naše, to uviedol v našej faktúre je fakt.na sumu 3357,-Kč ale on to hneď aj prepočítal kurzom takže vo fakt.je uvedená konečná suma na úhradu 4.477,5Sk. Čiže to je suma bez DPH. A ja teraz tu fakt.u nás zdaním 19% /x19%/ ale zároveň si aj tu DPH odpočítam!!?? je to tak??
Paula
09.09.06,10:33
Ale aj tak mi to celkom nie je jasná! Takže ja mám fakt.od českého dodávateľa je tam jeho IC CZ, a on pýtal naše, to uviedol v našej faktúre je fakt.na sumu 3357,-Kč ale on to hneď aj prepočítal kurzom takže vo fakt.je uvedená konečná suma na úhradu 4.477,5Sk. Čiže to je suma bez DPH. A ja teraz tu fakt.u nás zdaním 19% /x19%/ ale zároveň si aj tu DPH odpočítam!!?? je to tak??

No, teraz už nepíšeš, že máš vyčíslenú DPH. V tom prípade si vyrátaš zo sumy v Sk DPH a v DP uvedieš:

ZD = r.04
DPH = r.02

DPH = r.16
marcik
09.09.06,11:31
takže je to ako som to napísala, konečne mi to je jasne!!!super! ďakujem za vysvetlenie!!Vďaka Paula.