lowike
06.09.19,10:10
Dobrý deň. Zaujíma ma, či môže škola žiadať od maloletého dieťaťa (mladšie ako 15 rokov) prehlásenie, že bolo o niečom poučené, že sa zaväzuje niečo dodržiavať, atď.? Vopred ďakujem za odpoveď.
Tweety
06.09.19,08:12
Nie, nemôže. Na to sú jeho zakonní zástupcovia.
marjankaj
06.09.19,09:44
A prečo by nemohlo? Ak je to súčasťou vyučovania. Potom také dieťa skončí školu a nič nevie ani napísať nejakú žiadosť.
Druhá vec je, že škola si s takým papierom môže utrieť šak vieš čo.
lowike
06.09.19,09:44
Tiež si myslím, dá sa odvolať aj na nejaký paragraf v zákone? Lebo u nás v škole je to bežná prax a vraj je to normálne...
lowike
06.09.19,09:46
Nepodpisovali ani, že sa učili písať veľké A. Nevidím dôvod, prečo by mali podpisovať, že boli oboznámení s vnútorným poriadkom školy - tu ide napr. o 7-ročné dieťa...
marjankaj
06.09.19,09:52
A kde to bolo v zadaní uvedené?
buchač
06.09.19,10:20
lowike (Dnes 12:44) Tiež si myslím, dá sa odvolať aj na nejaký paragraf v zákone? Lebo u nás v škole je to bežná prax a vraj je to normálne...
============================
To nebude nejaká bežná škola...:D
Dávať podpisovať takým malým deckám niečo, o čom nemajú ani len páru...to je iný level pedagogiky.

Prečo sa odvolávať na nejaký §, keď stačí zdravý rozum ?
Alebo nech škola dôvodí nejakým predpisom, vyhláškou, zákonom.
Martin Biskupič
06.09.19,11:41
Podľa § 9 Občianskeho zákonníka, majú maloletí spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku.

Je vždy na zhodnotení individuálneho prípadu, či pôjde o platný právny úkon alebo nie.

Poučenie dieťaťa v škole môže byť do určitej miery právny úkon, ale môže to zostať iba v rovine výchovnej - aby sa dieťa učilo prijať zodpovednosť.

Faktom ale zostáva, že ak by škola dala deťom niečo podpísať, čo presiahlo ich rozumovú a vôľovú vyspelosť, išlo by o neplatný právny úkon.
lowike
06.09.19,14:25
Práveže som zistila, že je to bežná prax i na ostatných školách a schvaľuje to i štátna školská inšpekcia :( ale mne to tiež príde úplne divné
marjankaj
06.09.19,14:30
A na čo sa chceš odvolávať? Vyvodili voči dieťaťu nejaké sankcie? Ak áno tak ich daj na súd, nech sa odvoláva škola.
buchač
06.09.19,15:07
Tomu sa vraví predposratosť...

Teraz sa dávajú podpisovať deckám právnické nariadenia (čítaj ujoviny)...onehdá, ak decko urobilo niečo, vyfasovalo na dva krát - od učiteľa a od rodiča.

Dnes je posratý učiteľ :
- z decka
- z rodiča
- z riaditeľa
- z inšpekcie
Žabinka
06.09.19,15:16
no ja teda neviem, dávať deťom prednášku o tom, ako sa majú správať v škole, keď slušné správanie sa už v dnešnej dobe nie je samozrejmosť, a dať im potom podpísať, že im to bolo vysvetlené, to je aký problém? či chceš povedať, že keby kvôli tomu zvolali všetkých rodičov, a dali im podpísať, že poučia svoje deti o správaní sa v škole, budeš utekať aby si si to vypočula? keby dnešné deti neboli také aké sú, asi by to nebolo potrebné.. :rolleyes:
robíte tu z komára somára.. veď nič také dôležité nopodpísali..
alaya1
06.09.19,15:27
Pravdepodobne ide o to, ze bolo oboznamene so skolskym poriadkom. To sa detom davalo podpisovat uz davno to je nejaky problem?
sito
06.09.19,15:58
A možno len skúšajú ako vedia čítať s porozumením? ( Tu s tým majú niektorí problém tiež. A nič nepodpisujú. ) Dajú im prečítať školský poriadok. Po prečítaní sa mali sami ohodnotiť svojím podpisom. Ak nepochopili, čo čítali, nemôžu sa podpísať. :D

Dobre vám napísala Žabinka "robíte tu z komára somára" :);)
avalik
06.09.19,16:24
Zákon č. 245/2008 Z. z.Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon)

§ 153
(3) Školský poriadok zverejní riaditeľ na verejne prístupnom mieste v škole alebo v školskom zariadení preukázateľným spôsobom s ním oboznámi zamestnancov, deti a žiakov a informuje o jeho vydaní a obsahu zákonných zástupcov detí a žiakov.

preukázateľne = podpis
lowike
06.09.19,16:43
Ďakujem
lowike
06.09.19,16:46
Preukázateľne nemusí byť len podpisom. Na tieto účely stačí zápis o preberanom ucive v triednej knihe spolu so záznamom o dochádzku. Naozaj mi príde scestné aby malé deti, ktoré istotne nerozumejú ani polovici z daných dokumentov, niečo podpisovali.
lowike
06.09.19,17:00
Toto nie je prednáška o slušnom správaní. 7-ročnému dieťaťu dali podpísať, že bolo oboznámené s vnútorným poriadkom školy, zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a požiarnej ochrany tak ma veľmi prekvapilo, akým spôsobom to riešia.
buchač
06.09.19,17:06
lowike (Dnes 20:00) zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a požiarnej ochrany
====================
TOTO ti niekto aj uverí ? Lebo ja veru nie.
Žabinka
06.09.19,17:07
ja si myslím, že škola a jej zástupcovia dobre vedia, čo môžu a čo nemôžu, z právneho hľadiska.. ;) a nebudú riskovať prípadné súdne spory s akčnými rodičmi..
lowike
06.09.19,17:14
Buchac - Aspoň niekto chápe absurdnosti postupu školy...
sito
06.09.19,17:20
Podpis nemusí byť, aj podľa odtlačku prstu sa dá, že? Alebo krížik. :D
sito
06.09.19,17:25
lowike (Dnes 12:44) Tiež si myslím, dá sa odvolať aj na nejaký paragraf v zákone? Lebo u nás v škole je to bežná prax a vraj je to normálne...

Chcela si zákon, MÁŠ!
alaya1
06.09.19,17:32
Konkretne o aky dokument sa jedna
lowike
06.09.19,17:34
7-ročnému dieťaťu dali podpísať, že bolo oboznámené s vnútorným poriadkom školy, zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a požiarnej ochrany tak ma veľmi prekvapilo, akým spôsobom to riešia.
pavol54
06.09.19,18:14
lowike ja niekedy nechápem absurdnosť postupu rodičov voči škole, ak dieťa niečo urobí a učiteľ zasiahne, tak si to s ním rodičia prídu rozdať s vedomím dieťaťa.
pavol54
06.09.19,18:17
niektoré deti nerozumejú školským veciam ani v dospelosti, hovorí sa keď sa preberalo :A" tak som chýbal
alaya1
07.09.19,04:08
Ak to ucitelka podala detom veku primeranym sposobom tak je to aj osozne. Ten podpis by som ani neriesila.
avalik
07.09.19,04:41
preco scestne? tak na jednu stranu pises, ze staci zapis v triednej knihe a na druhu stranu, ze nerozumeju? ... co je nezrozumitelne v skolskom poriadku pre 7 rocneho skolaka? je nezrozumitelne, ze do skoly sa chodi nacas, ze je zakazane pouzivat mobil, ... napis konkretne, comu nerozumie tvoje dieta, resp. ty.