Turin
02.09.06,12:05
Dobrý deň,

Som autorom počítačového programu, samozrejme, rád by som predával doma i v zahraničí. Mám pár otázok, a budem vďačný Vašej stránke, ak na ne dostanem odpovede:

a) Aký je postup pri registrácií software a autorských práv. Jedná sa hlavne o nepovolené používanie, distribúciu. Na akú intitúciu sa mám v tomto obrátiť?

b) Predaj programu chcem prevádzať pomocou predaju licencie na jeho používanie. Akým sposôbom bude prebiehať zdaňovanie príjmov z predaja. Licencie chcem predávať aj do zahraničia (najmä Austrália).

Ďakujem, Milan
Monika1
04.09.06,19:02
Na otázku a), ti neviem odpovedať, musíš sa asi obrátiť na niekoho, kto sa vyzná v autorských zákonoch. Na otázku b) asi toľko: ak budeš predávať SW na území SR, príjmy z predaja tohto SW podliehajú zdaneniu na území SR. Ak budeš SW predávať do Austrálie alebo do iných krajín, bude to podliehať zdaňovaniu podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Vo väčšine krajín, s ktorými má SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia sa licenčné poplatky zdaňujú v krajine, kde sa predáva uvedený SW. Ak si napríklad zakúpi tvoj SW firma napr. v spomínanej Austrálii, ty jej vyfakturuješ nejakú čiastku a oni ti z uvedenej sumy uhradia o výšku zrážkovej dane menej. Daň za teba odvedú v Austrálii. Ty si uvedenú daň na základe potvrdenia ich daňového úradu budeš môcť započítať v daňovom priznaní na Slovensku. Neviem aké konkrétne podmienky platia v Austrálii pretože nemám zmluvu o zam. dvoj. zdan. s Austráliou ale aspoň som ti chcela vysvetliť princíp zdaňovania SW.
Idiotka
06.09.06,07:10
Dobrý deň,

a) Aký je postup pri registrácií software a autorských práv. Jedná sa hlavne o nepovolené používanie, distribúciu. Na akú intitúciu sa mám v tomto obrátiť?

b) Predaj programu chcem prevádzať pomocou predaju licencie na jeho používanie. Akým sposôbom bude prebiehať zdaňovanie príjmov z predaja. Licencie chcem predávať aj do zahraničia (najmä Austrália).

Ďakujem, Milan

ad a) Môžem len odporučiť na preštudovanie zákon 618/2003 Z.z. - autorský zákon, dostupný na website www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) (možno), ale určite na www.jaspi.justice.gov.sk (http://www.jaspi.justice.gov.sk). a na existenciu autorských organizácií SOZA a LITA, ale neviem o žiadnej možnosti "registrácie" software. To by skôr bolo podobné ochrannej známke etc....