avadski
06.09.19,13:31
Dobrý deň,

v roku 2012 som získal stavebné povolenie na rodinný dom na moje meno. O rok neskôr som sa oženil so svojou súčasnou manželkou. V marci 2015 sme kolaudovali dom a v októbri toho istého roku som jej polovicu daroval na základe darovacej zmluvy (bez znaleckého posudku). Nejedná sa teda o BSM ale každý máme 50%. Nehnuteľnosť máme záujem predať, ja som oslobodený od dane od marca 2020 keď uplynie 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti. Ako je to však s mojou manželkou? Budeme musieť čakať až do októbra 2020 kedy uplynie 5 rokov odkedy ona nadobudla svojich 50% alebo je možné nehnuteľnosť predať už v marci a povinnosť uhradiť daň nebude mať ani jeden z nás. Ďakujem, Vilo.
ivka70
06.09.19,11:41
Manzelka musi cakat, kym bude jej 50% nehnutelnosti oslobodenych od danovej povinnosti - teda do oktobra 2020.

Ak by ste ju predali po marci 2020 ale pred oktobrom 2020, ty nemas povinnost podat DP, ona tu povinnost ma - a musela by ziskat aj cenu nehnutelosti v case darovania.
avadski
06.09.19,11:46
Ďakujem, za akým účelom je nutné získať cenu nehnuteľnosti v čase darovania? Bude sa to brať akoby náklad na obstaranie danej nehnuteľnosti? Čiže daň sa bude platiť ako rozdiel medzi predajnou cenou a hodnotou v čase darovania?
ivka70
06.09.19,11:48
Dan sa plati z rozdielu medzi cenou pri ziskani nehnutelnosti a cenou pri predaji.
To, ze ma povinnost podat DP este neznamena, ze jej vyjde aj povinnost platit dan, ale do DP vstupuju obe ceny tej jej polovice domu.