juicefantas
07.09.19,23:03
Dobrý deň. Chcem sa spýtať ako to je je s "tuningom" a poistením.

Mám vela otázok, tak sa to pokúsim nejak štrukturalizovať.

(1) Je možné poistiť auto, ktoré má lepší výkon ako je uvedené v technickom? Tým pádom by sa neuviedol pôvodný výkon, ale ten po chiptuningu. Nárast poistného by nebol problém. Skôr je otázka, či sa to dá nejak zvláštne uzatvoriť poistenie v taktomto prípade.

Situácia:

Auto je poistené štandard PZP + Havarijne Poistenie bez udania, že by boli prevedené nejaké zmeny.

A: Na aute je len chip-tuning. Všetko ostatné je pôvodné.

A1 - Niekto do mna narazí. Bude poisťovna skúmať moje auto, alebo hlavne auto ktoré spôsobilo dopravnú nehodu?

A2 - Ja spôsobím dopravnú nehodu. Je možné, že poisťovna zistí, že mám spravený chip-tuning a nebude chcieť preplatiť spôsobenú škodu?

B: Na aute je chip-tuning + pomenené nejaké veci ktoré majú TÜV.

B1 - otázka ako A1

B2 - otázka ako A2

C: Na aute sú aj diely na ktoré nie je TÜV/Nehomologizované - napr. lepší vzduchový filter (resp. celý systém). Dajme tomu, že aj napriek tomu prejde cez STK.

C1 - otázka ako A1

C2 - otázka ako A2


Situácia je taká, že by som chcel vylepšit výkon motora (nie dať spojlery a podobné veci, ale vyslovene len vylepšit výkon), ale bojím sa toho, že ako by to dopadlo v prípade nehodovej udalosti. V ktorom prípade by ako poisťovna postupovala. Pokial dobre viem, tak chip-tuning je ilegálne na SK a zmenou/zasiahnutím do ECU sa stáva auto teoreticky nespôsobilé.


Je mi jasné, že na veci ktoré tam dodatočne namontujem tak sa poistenie vztahovať nebude. Ale bolo by hlúpe stratiť všetky výhody PZP + Havarijného len kvôli tomu, že sa trochu (pre mna citelne) zvýšil výkon auta.
misomiso
07.09.19,21:21
Poistovna nema ako zistit, ze mas chip. Dokonca vela fabrickych origo softov ma o 30 koni vyssi vkon, ako je deklarovane v TP. Poistovnu by akurat mohli zaujimat disky, rpzmer pneu a pripadne nejaky bastardny spoiler - teoreticky. Ale to disky a gumy su klucove. Hoci, ked mna naburali tak si nepamatam, ze by skumali hoci len kolesa.
juicefantas
07.09.19,21:40
Ďakujem za odpoveď. Teoreticky to vie zistiť, tak isto ako to vie zistiť aj autorizovaný servis že sa v ECU niečo menilo. Ja sa len bojím, že pri drahších autách pokial majú možnosť neplatiť, tak sa snažia najsť dôvod prečo neplatit. Pri strednej triede/lacnejších autách ich preplatenie poistného až tak neomrzí.
misoft
07.09.19,22:13
Na druhej strane: ak ty narazíš, do teba narazia... zabudni na to, aby ti poisťovňa preplatila čo i len cent z tvojich poškodených dielov chip-tuningu. Tam si zacáluješ opravu na 100% ty sám.
juicefantas
07.09.19,22:34
Ano, s tým aj rátam a nemám s tým problém. Horšie by bolo, keby povedali, že mám pripojené veci na motor, ktoré nie sú homologizované, tým pádom auto nepatrí na cesty (nemalo by prejsť ani STK pri podrobnej prehliadke) a tak si mám pekne zaplatiť sám škodu, ktorú som niekomu + sebe spôsobil. Tejto situácií by som sa každopádne rád vyvaroval.
misoft
08.09.19,07:12
Nebudú skúmať, či napr. hliníkový chladič miesto oceľového je príčinou - pozrú na tabuľky - poškodený chladič výmena 30€ a toľko dostaneš, i keď tam môžeš mať chladič za 300€. Ak budeš mať hliníkové blatníky miesto lisovaných oceľových - dostaneš za oceľové...., budeš mať LEDkové svetlomety a adaptívnym osvetľovaním , ale pôvodné boli halogény - dostaneš za halogény... aj keby LEDkové stáli 5000€, dostaneš 150 za halogénkové.

Jedno je však na 100% isté - pokiaľ NEBUDEŠ mať na aute schválené súčiastky, pozrú sa na to policajti - a techničák bude v kýbli.
juicefantas
09.09.19,09:22
Ďakujem misoft. Toto som chcel počuť. Čiže pri nehode poisťovna nebude skúmať, či súčiastky/diely sú homologizované. Môžem tam dať chladič, ktorý je lepší (aj ked neschválená súčiastka), ale nebude ich to zaujímať. Jedine si musím dávať pozor aby kolesá boli také ako sa uvádza v technickom. Predpokladám aj brzdy by mali byt originál.

"Jedno je však na 100% isté - pokiaľ NEBUDEŠ mať na aute schválené súčiastky, pozrú sa na to policajti - a techničák bude v kýbli"

No tak problém je ten, že chladič a "intake" nebude schvlálená súčiastka. Resp. by som nechcel aby bola, lebo velmi obmedzuje motor. Ale zdá sa, že od toho budem musieť upusiť. Keby techničák zobrali a namontujem naspäť pôvodné diely, tak ten techničák dostanem naspäť? Aký by bol postup?

Fakt to riešim prvý krát. Mám perfektné autíčko, leby som naozaj chcel dodať pár koníkov. Nikomu to neuškodí. Cez emisie v pohode prejde. Je nové. Predsa musím riešiť veci, ako keby som pomaly trestný čin vykonával tým, že tam chcem dať kvalitnejšie súčiastky ako tam boli pôvodne.....

edit: Podla toho čo som zistil, tak pokial tam dám pôvodnú súčiastku. Auto prejde STK + EK, tak dostanem naspäť techničák. Toto zas až tak hrozne neznie.