radob1
02.09.06,21:03
Ponúkam Vám môj vynález - peňažný denník v Exceli aj s naprogramovanými vzorcami. Je to pre tých, čo nemajú moc peňazí nazvyš na zakupovanie drahých SW a pomôžu si sami, ako vedia...
Možno niektorí, čo sú zvyknutí na originálne SW, nad tým mávnu rukou.
Cieľom môjho príspevku je však skôr pomôcť tým, čo vypisujú peňažné denníky ručne a Excel nie je pre nich španielska dedina. Klasickým vypisovaním papierového PD ak potrebujú vložiť nejaký zabudnutý doklad, poprípade niečo iné zmeniť, musia prepisovať a prepisovať...
Pre rýchle uvedenie do obrazu: podfarbené bunky nevypĺňame, sú tam naprogramované vzorce. Členenie príjmov (či už oplyvňujúcich alebo neovplyvňujúcich ZD) musíme spraviť ručne (stĺpce 7, A, B, C resp. 9, A,B, C,D,E,F), členenie daňových výdavkov sa uskutočňuje podľa kódu, zadaného v stĺpci D1 (m=materiál, t=tovar, z=mzdy, f=fondy, r=réžia, o=ostatné, bez kódu = žiadna voľba - bude sa jednať o výdavky neoplyvňujúce ZD a tie musíme určiť "ručne"). Stĺpce č. 12 a 13 musia obsahovať nuly, inak sme buď zabudli začleniť príjmy alebo špecifikovať výdavky neovplyvňujúce ZD.
Tých 176 riadkov bude určite niekomu málo a niekomu veľa - treba si denník rozšíriť alebo zúžiť podľa vlastných potrieb a prekopírovať vzorce...
Tento strohý návod bude stačiť len vyspelým užívateľom Excelu. No nechcel som zasa unavovať dlhokánskymi popismi. Kto budete mať záujem, kľudne sa pýtajte...
Veľmi rád uvítam námety na zlepšenie.. človek je tvor omylný. Viac hláv, viac rozumu - veď preto policajti chodia so psom..
radob1
02.09.06,19:11
no.. nejako mi zmizol.. tak ešte raz
JanaSys
02.09.06,20:00
Pekné, len by si mohol tie vzorcové bunky zamknúť, aby sa nedali prepísať. Pre istotu.
hugo-a-go-go
27.12.06,14:35
chcel by som vedieť, čo sa píše do stĺpcov F, G, teda D2 a E. Prosím o odpoveď. Ďakujem
dracica
27.12.06,14:39
a máme tu konkurenciu pre softwarové firmy;)
danica
27.12.06,15:08
Ponúkam Vám môj vynález - peňažný denník v Exceli aj s naprogramovanými vzorcami. Je to pre tých, čo nemajú moc peňazí nazvyš na zakupovanie drahých SW a pomôžu si sami, ako vedia...
Možno niektorí, čo sú zvyknutí na originálne SW, nad tým mávnu rukou.
Cieľom môjho príspevku je však skôr pomôcť tým, čo vypisujú peňažné denníky ručne a Excel nie je pre nich španielska dedina. Klasickým vypisovaním papierového PD ak potrebujú vložiť nejaký zabudnutý doklad, poprípade niečo iné zmeniť, musia prepisovať a prepisovať...
Pre rýchle uvedenie do obrazu: podfarbené bunky nevypĺňame, sú tam naprogramované vzorce. Členenie príjmov (či už oplyvňujúcich alebo neovplyvňujúcich ZD) musíme spraviť ručne (stĺpce 7, A, B, C resp. 9, A,B, C,D,E,F), členenie daňových výdavkov sa uskutočňuje podľa kódu, zadaného v stĺpci D1 (m=materiál, t=tovar, z=mzdy, f=fondy, r=réžia, o=ostatné, bez kódu = žiadna voľba - bude sa jednať o výdavky neoplyvňujúce ZD a tie musíme určiť "ručne"). Stĺpce č. 12 a 13 musia obsahovať nuly, inak sme buď zabudli začleniť príjmy alebo špecifikovať výdavky neovplyvňujúce ZD.
Tých 176 riadkov bude určite niekomu málo a niekomu veľa - treba si denník rozšíriť alebo zúžiť podľa vlastných potrieb a prekopírovať vzorce...
Tento strohý návod bude stačiť len vyspelým užívateľom Excelu. No nechcel som zasa unavovať dlhokánskymi popismi. Kto budete mať záujem, kľudne sa pýtajte...
Veľmi rád uvítam námety na zlepšenie.. človek je tvor omylný. Viac hláv, viac rozumu - veď preto policajti chodia so psom..
Ahoj keďže som si pozrela tvoj PD tak mi napadlo, či by si mi nevedel pomôcť aj so mzdami v Exceli (prepojenie na odvody, Rekapituláciu, Ročné zúčtovanie), nakoľko ich robím ručne (sme nesolventná firma - občianske združenie a moje šéfstvo nechce zakúpiť SW na mzdy), veľmi by mi to pomohlo a ako som hľadala aj v iných témach nie som jediná, čo robím mzdy ručne (výplatnú pásku mám v Exceli) a info čerpám z Porady a PP pretože nie sú financie ani na školenia, takže som večný samouk.Veľmi by si mi pomohol.
Orim
27.12.06,21:41
Ahoj keďže som si pozrela tvoj PD tak mi napadlo, či by si mi nevedel pomôcť aj so mzdami v Exceli (prepojenie na odvody, Rekapituláciu, Ročné zúčtovanie), nakoľko ich robím ručne (sme nesolventná firma - občianske združenie a moje šéfstvo nechce zakúpiť SW na mzdy), veľmi by mi to pomohlo a ako som hľadala aj v iných témach nie som jediná, čo robím mzdy ručne (výplatnú pásku mám v Exceli) a info čerpám z Porady a PP pretože nie sú financie ani na školenia, takže som večný samouk.Veľmi by si mi pomohol.



Ak máš tie tabulky hotové tak by to nemal byť až tak veľký problém. :)
hugo-a-go-go
28.12.06,13:16
chcel by som vedieť, čo sa píše do stĺpcov F, G, teda D2 a E. Prosím o odpoveď. Ďakujem
danica
28.12.06,17:04
Už sa na nejakých výpočtoch a tabuľkách pracuje.... len neviem zohnať "Mzdový list" nemá niekto prosím aktuálne tlačivo "Mzdového listu" v PC, pretože tie čo mám zo Šeftu a Elity sú dosť zastaralé a iné ani nedostanú.
EPk
09.02.07,13:08
chcel by som vedieť, čo sa píše do stĺpcov F, G, teda D2 a E. Prosím o odpoveď. Ďakujem
Aj ja sa pridavam, ako zadam prijem, vydaje mi zaraduje dobre ale na prijmy nie su vzorce. To je asi nachystane na D2 a E bude na nedanove???
Orim
10.02.07,00:07
Už sa na nejakých výpočtoch a tabuľkách pracuje.... len neviem zohnať "Mzdový list" nemá niekto prosím aktuálne tlačivo "Mzdového listu" v PC, pretože tie čo mám zo Šeftu a Elity sú dosť zastaralé a iné ani nedostanú.


Ako si na tom s tými tabulkami?
Marína
10.02.07,07:07
Mzdový list v exceli som prikladala tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=351974&postcount=2
Misicka21
11.07.07,07:57
Ahoj, my máme aj softvér ale aj tak som si vymyslela v excely mzdy, skús sa na ne pozrieť či ty pomôžu. ale robí problém zaokrúhľovanie.
Orim
18.07.07,00:53
Ahoj, my máme aj softvér ale aj tak som si vymyslela v excely mzdy, skús sa na ne pozrieť či ty pomôžu. ale robí problém zaokrúhľovanie.

ako to potrebuješ zaokrúhliť?
Marína
18.07.07,16:25
Malo by to byť v poriadku.
ivanakodajova
10.09.07,18:17
super vecicka, tiez som to takto poriesila :) iba sa chcem popytat ako je to s danovou kontrolou - je potrebne mat dennik v tlacenej podobe alebo staci v PC? A ak musi byt tlaceny, nemali by tam byt take tie prenosy zo strany na stranu ako v original tlacive? dik
liba2
11.09.07,02:48
super vecicka, tiez som to takto poriesila :) iba sa chcem popytat ako je to s danovou kontrolou - je potrebne mat dennik v tlacenej podobe alebo staci v PC? A ak musi byt tlaceny, nemali by tam byt take tie prenosy zo strany na stranu ako v original tlacive? dik
Daňová kontrola určite bude požadovať denník v tlačenej podobe. Veď ako ináč odkontroluje tvoje výkazy?
Alebo ich posadíš za svoj PC ? Súčty strán a prenos z predchádzajúcej strany sú samozrejmosťou, no môže sa stať že to požadovať nebudú (videla som už aj denník bez týchto súčtov).
ustredna
15.09.07,20:44
Ahojte vsetci,
neviete poradit, ako pridat dalsie riadky do penazneho dennika tak aby sa doplnili vsetky vzorce a na konci mi sedeli vysledky?

dakujem za pomoc, potreboval by som tam cca 500-700 riadkov.


Peter Nitra
Orim
16.09.07,08:33
vlož niekde tam kde potrebuješ prázdne riadky (koľko potrebuješ) a na ich miesta dokopíruj jeden celý nevyplnený riadok aj so vzorcami. Potom ešte pre istotu skontroluj na konci vzorce.
JOKAM
17.01.08,13:17
Chcela by som sa spýtať ako v Peňažnom denníku v exceli zmením názov Peňažný denník za príslušný rok. Je tam rok 2005 a ja by som to chcela zaktualizovať. Iné úpravy si viem porobiť a páči sa mi ten peňažný denník, len mi tam akosi chýba riadok 1 a tým pádom sa nemôžem dostať na bunku, kde je napísaný sledovaný rok. Neviem, či viete čo chcem, ale lepšie to napísať neviem. Za odpoveď ďakujem.:confused:
Orim
21.01.08,19:12
Asi tam máš ukotvené priečky buď to uvolni alebo len tak skusmo chod hore a do strán, niekde sa to potom objaví
riakovac
15.02.08,10:29
Dobrý deň,

veľmi som sa potešila, že niekto spravil peňažný denník v exceli :). Tiež som rozmýšlala robiť denník v exceli, lebo program v ktorom som predtým robila už mi nevyhovuje a kúpiť si nový už sa mi neoplatí. Možno tento rok, najneskôr o rok idem do dôchodku. Neviem ako sa dá tento peňažný denník získať, stiahnúť. Bola by som veľmi rada, keby ste mi ho preposlali .

Ďakujem,

Marika
liba2
15.02.08,11:48
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=8349&d=1157227868
Pravou myškou "uložiť ako" a ulož si ho do moje dokumenty, alebo kde chceš - aj na plochu.
Orim
25.03.08,17:16
Tu som ho urobil obrátený. Súčty sú hore aj najnovšie pridania sú hore. Riadky sa pridávajú stlačením CTRL r.
Riadkov si môžete pridať koľko chcete.
:)

Výhody sú také, že hneď vidíte stav a nemusíte pracne hľadať koniec. :D
Gabriel Varga
25.08.08,18:49
perfektný vynález, skúšam to zohnať už 2 mesiace, díky moc :)
DR21
28.01.09,05:58
peňažný denník v exceli mi veľmi pomohol, ale dalo by sa k tomu doplniť aj pokladňu a to v Sk a valutovú, lebo k peňažnému denníku ju potom musím robiť ručne.
Ďakujem
Marína
28.01.09,13:12
Keby si si do vyhľadávania zadal pokladničná kniha v exceli, našiel by si http://www.porada.sk/t52464-pokladnicna-kniha-v-exceli.html ;)
Evanka
29.01.09,11:43
Ponúkam Vám môj vynález - peňažný denník v Exceli aj s naprogramovanými vzorcami. Je to pre tých, čo nemajú moc peňazí nazvyš na zakupovanie drahých SW a pomôžu si sami, ako vedia...
Možno niektorí, čo sú zvyknutí na originálne SW, nad tým mávnu rukou.
Cieľom môjho príspevku je však skôr pomôcť tým, čo vypisujú peňažné denníky ručne a Excel nie je pre nich španielska dedina. Klasickým vypisovaním papierového PD ak potrebujú vložiť nejaký zabudnutý doklad, poprípade niečo iné zmeniť, musia prepisovať a prepisovať...
Pre rýchle uvedenie do obrazu: podfarbené bunky nevypĺňame, sú tam naprogramované vzorce. Členenie príjmov (či už oplyvňujúcich alebo neovplyvňujúcich ZD) musíme spraviť ručne (stĺpce 7, A, B, C resp. 9, A,B, C,D,E,F), členenie daňových výdavkov sa uskutočňuje podľa kódu, zadaného v stĺpci D1 (m=materiál, t=tovar, z=mzdy, f=fondy, r=réžia, o=ostatné, bez kódu = žiadna voľba - bude sa jednať o výdavky neoplyvňujúce ZD a tie musíme určiť "ručne"). Stĺpce č. 12 a 13 musia obsahovať nuly, inak sme buď zabudli začleniť príjmy alebo špecifikovať výdavky neovplyvňujúce ZD.
Tých 176 riadkov bude určite niekomu málo a niekomu veľa - treba si denník rozšíriť alebo zúžiť podľa vlastných potrieb a prekopírovať vzorce...
Tento strohý návod bude stačiť len vyspelým užívateľom Excelu. No nechcel som zasa unavovať dlhokánskymi popismi. Kto budete mať záujem, kľudne sa pýtajte...
Veľmi rád uvítam námety na zlepšenie.. človek je tvor omylný. Viac hláv, viac rozumu - veď preto policajti chodia so psom..
Rado, ten PD je mi nejaký povedomý, aj keď je pravda, že si dopnil DPH čku. Veď nič v zlom, iba ma zarazil ten "vynález". :D
csabakolozsi
10.02.09,17:04
Caute. Prvý rok účtujem v JÚ pre športový klub,teda aj v peňažnom denníku. Nie som si istý ako sa zaúčtujú hlavne úroky a poplatky z bankového účtu. Či sú to výdavky na zabezpečenie príjmov, alebo neovplyv. ZD?A ešte jedna vec...Vopred zaplatená faktúra podľa objednávky dodávateľovi za drobný hmotný majetok. To už vôbec neviem. Ak mi viete poradiť, vopred ďakujem
liba2
10.02.09,19:56
Caute. Prvý rok účtujem v JÚ pre športový klub,teda aj v peňažnom denníku. Nie som si istý ako sa zaúčtujú hlavne úroky ...ostatné príjmy POZD

a poplatky z bankového účtu. ....prevádzková réžia VOZD.

Či sú to výdavky na zabezpečenie príjmov, alebo neovplyv. ZD?A ešte jedna vec...Vopred zaplatená faktúra podľa objednávky dodávateľovi za drobný hmotný majetok. To už vôbec neviem. Ak mi viete poradiť, vopred ďakujem. .
vyfuk
26.02.09,14:28
pozrel som si penazny dennik, je fajn, mam vsak problem, pretoze mam dva ucty, jeden v sk a druhy v czk a tento dennik mi neumoznuje pracovat s dvoma uctami. moze mi niekto poradit?
Marína
26.02.09,16:12
Ak ti stačí na päťstopäťdesiat zápisov v peňažnom denníku okrem ročnej uzávierky, päťstopäťdesiat adries a dvesto pokladničných dokladov, dvesto skladových kariet a päťstopädesiat skladových pohybov, dvadsať miezd , program si objednaj tu http://www.mrp.sk/
ekopo
26.02.09,16:25
Ak Ti stačí neobmedzený počet zápisov v peňažnom denníku, pokladní koľko chceš, neobmedzená evidencia záväzkov, pohľadávok, DPH, pomocných kníh, ....účtovníctvo pre neobmedzený počet firiem....tak si stiahni Element JedUct tu: www.hdsoft.sk
Darma111
07.03.09,23:25
pozrel som si penazny dennik, je fajn, mam vsak problem, pretoze mam dva ucty, jeden v sk a druhy v czk a tento dennik mi neumoznuje pracovat s dvoma uctami. moze mi niekto poradit?




Ako si to vyriešil mám ten istý problem, dve účty, jeden v Sk, druhý v Euro
Darma111
07.03.09,23:27
Ak Ti stačí neobmedzený počet zápisov v peňažnom denníku, pokladní koľko chceš, neobmedzená evidencia záväzkov, pohľadávok, DPH, pomocných kníh, ....účtovníctvo pre neobmedzený počet firiem....tak si stiahni Element JedUct tu:



skušala som ten program, nejako mi to nefunguje,... vieš mi poradiť?
ekopo
08.03.09,08:46
skušala som ten program, nejako mi to nefunguje,... vieš mi poradiť?
Všetko funguje. Čo si skúšala?
návod:
1.,stiahnuť inštalačku
2.,spustiť inštalačku
3.,spustiť program
4.,ukáže sa "zákazník" demo = stlačiť enter
5.,z úvodnej obrazovky - vybrať "základné údaje" - "zákazník" - pridať zákazníka
6.,keď je zákazník pridaný, tak kliknúť na "vybrať zákazníka" a môže sa rovno účtovať
doporučujem stiahnuť help dokument z download stránky tu http://www.hdsoft.sk/download.php

zákazník znamená komu sa robí účtovníctvo
Darma111
08.03.09,11:59
Všetko funguje. Čo si skúšala?
návod:
1.,stiahnuť inštalačku
2.,spustiť inštalačku
3.,spustiť program
4.,ukáže sa "zákazník" demo = stlačiť enter
5.,z úvodnej obrazovky - vybrať "základné údaje" - "zákazník" - pridať zákazníka
6.,keď je zákazník pridaný, tak kliknúť na "vybrať zákazníka" a môže sa rovno účtovať
doporučujem stiahnuť help dokument z download stránky tu

zákazník znamená komu sa robí účtovníctvo




Dakujem Ti, uz som prisla na chybu, nemam zipovaci program a vobec neviem z kade ho mam stiahnut...
tak idem hľadať...
ekopo
08.03.09,12:28
Dakujem Ti, uz som prisla na chybu, nemam zipovaci program a vobec neviem z kade ho mam stiahnut...
tak idem hľadať...
skús takto: cez total comander klikni na "balík" mala by si sa dostať "dovnútra". Uvidíš tam jeden exe súbor ktorý prekopíruj niekde inde von, alebo jednoducho naň klikni a daj ho rozbaliť a spustiť (spodné tlačitko)
Darma111
08.03.09,12:56
skús takto: cez total comander klikni na "balík" mala by si sa dostať "dovnútra". Uvidíš tam jeden exe súbor ktorý prekopíruj niekde inde von, alebo jednoducho naň klikni a daj ho rozbaliť a spustiť (spodné tlačitko)


dakujem uz som to vsetko nainstalovala, len ma prekvapila informacia,ze sa neda nic tlacit bez zakúpenia licencie, niekde od Teba som citala, ze to co tam uvadzaju co sa tyka obmedzenia nie je pravda...
ekopo
08.03.09,13:19
dakujem uz som to vsetko nainstalovala, len ma prekvapila informacia,ze sa neda nic tlacit bez zakúpenia licencie, niekde od Teba som citala, ze to co tam uvadzaju co sa tyka obmedzenia nie je pravda...
Je to úplne volné, možno niekde zostala na stránke ešte informácia, že sú v programe obmedzenia, ale nie sú. Ak sú otázky, tak pokračovať o programe v téme tu : http://www.porada.sk/t36345-element.html
Jajulka
12.03.10,06:14
Ako si stiahnem excelovský súbor? Keď som to chcela urobiť, vypísalo mi, že nemám na to dostatočné oprávnenie. Poradíte mi prosím?
marjankaj
12.03.10,08:31
Ako si stiahnem excelovský súbor? Keď som to chcela urobiť, vypísalo mi, že nemám na to dostatočné oprávnenie. Poradíte mi prosím?

Musíš mať viac príspevkov.(neviem či 5 alebo viac). Píš príspevky a neskôr sa ti to podarí.
colton
27.11.10,19:24
super, ďakujem !

len ma tak napadlo, ako to bude vyzerať pri tlačení, keďže to ide poriadne do šírky.. vytlačím to na 4 strany a pri kontrole poukladám vedľa seba ? :D fakt si to neviem predstaviť, ako to riešite ?
snow3p
26.12.10,15:16
Možno by bolo rozumné napisat co treba do jednotlivych stlpcov uviest, lebo sa semtam najde niekto, kto tomu velmi nerozumie, ako napriklad ja. Dakujem
lolka1
17.01.11,19:59
ahoj, viete mi poradiť? ak zapíšem do peň. denníka zostatky z minulého roka, potom v súčtovom riadku započítam aj tieto hodnoty? a záhradná chatka, ktorá sa používa ako predajňa, patrí do akej odpis. skupiny?
gabriela.didiova
01.02.11,14:58
tiež si myslím, že je široký a uvažujem ako to mám vytlačiť a uložiť
gabriela.didiova
01.02.11,15:00
vďaka za radu, lebo viacerí máme takýto problém
ariel111
29.03.11,15:15
super
Mija33
04.10.11,08:23
Dobry, snažím sa používať vas PD v exceli ale potrebujem poradit, dva datumi mi nesedia podla poradia /ešte na začiatku roka/ ako na ne? aby som to mala podla dátumového poradia? laik
Mija33
25.11.11,08:51
Ako prepíšem ten rok 2005 na aktuálny?
tictac7
25.11.11,09:02
Ako prepíšem ten rok 2005 na aktuálny?

najskôr si ho musíš uložiť do svojho PC a potom, keď ho otvoríš, už vieš doňho dopisovať
Thovt
30.12.11,08:41
Aj ja som skúsil urobiť peňažný denník. Je vodorovne rozdelený na 3 strany (rozpis, príjmy a výdavky) a zvisle urobený na 12 strán s 252 riadkami. Snažil som sa o jednoduchosť a prehľadnosť. Kto chce nech vyskúša. Dúfam že tam nie sú chyby.


Edit: Trochu zmena, členenie príjmov a výdavkov podľa výkazu príjmov a výdavkov + riadok s údajmi do výkazu
dominika :D
14.01.12,09:57
Začala som vypĺňať peňažný denník od Thovt. Hneď v prvom riadku mi napíše chybu - v kontrolnom súčte "chyba 1.4E-14", neviem akú chybu som urobila, čo mám robiť? Prosím poraďte.
Ďakujem.
veronikasad
14.01.12,10:00
Prečo sa trápiš s excelovským peňažným denníkom, keď sa dajú stiahnuť bezplatné demoverzie účtovných SW, ktoré ti urobia aj iné evidencie ?
dominika :D
14.01.12,10:05
Chcela som to riešiť v ALFE ale teda je tam obmedzenie príjmov 3 500 eur. Vieš mi poradiť bezplatnú demoverziu bez takého obmedzenia?
Thovt
14.01.12,10:10
Chyba 1,4E+14 je tam pretože si zadala číslo 1,4*10 na štrnástu, chyba zmizne keď hodnotu správne zaúčtuješ nielen do pohybu peňažných prostriedkov, ale aj do príjmov alebo výdajov. V tom kontrolnom súčte ti len ukazuje akú hodnotu nemáš správne zaúčtovanú, ak by to bola hodnota do 100 tisíc eur, potom by ju zobrazilo normálne bez E+číslo
dominika :D
14.01.12,10:16
Také číslo som nezadala. Urobilo mi to preto, že som rozdelila sumu na príjmy za tovar a služby teda do dvoch stĺpcov. Keď tú sumu dám spolu len do jedného stĺpca - príjmy za služby, tak už to chybu neukazuje.
To číslo má dve desatinné miesta - to robí problém. ak tam nechám len jedno desatinné miesto tak to berie v poriadku.
Thovt
14.01.12,11:05
skús to sem dať ako priložený súbor, pozriem sa na to (ale až zajtra)
dominika :D
14.01.12,11:29
Ak budeš mať viac času prosím skús mi pozrieť, prečo mi už nechce automaticky dopisovať dátum .2011 (zrejme som tam niečo poklikala)
Ďakujem.
marjankaj
14.01.12,11:45
Ak budeš mať viac času prosím skús mi pozrieť, prečo mi už nechce automaticky dopisovať dátum .2011 (zrejme som tam niečo poklikala)
Ďakujem.
V menu NÁSTROJE > MOŽNOSTI si zaškrtni presnosť výpočtu podľa zobrazenia.
Marína
14.01.12,11:54
Chcela som to riešiť v ALFE ale teda je tam obmedzenie príjmov 3 500 eur. Vieš mi poradiť bezplatnú demoverziu bez takého obmedzenia?
Tak skús MRP, máš v ňom iné podmienky obmedzenia, nie obrat ale počet zápisov.
http://www.mrp.sk/index.php/component/content/article/4/80-mala-firma.html
dominika :D
14.01.12,14:41
V menu NÁSTROJE > MOŽNOSTI si zaškrtni presnosť výpočtu podľa zobrazenia.

Ďakujem, ale v Office2007 to akosy nemôžem nájsť :(
dominika :D
14.01.12,15:27
Tak skús MRP, máš v ňom iné podmienky obmedzenia, nie obrat ale počet zápisov.
http://www.mrp.sk/index.php/component/content/article/4/80-mala-firma.html

Ďakujem, skúsim aj MRP :D
Mam jednu otázočku, možno sa nehodí do tejto témy, ale účtujem prvý krát sociálne odvody, tak neviem či za rok 2011 môžu byť účtované ako výdaje ovplyvňujúce základ dane (rovnako ako odvody do zdravotnej poisťovne). Môžete mi s týmto prosím niekto poradiť?
Ďakujem.
Marína
14.01.12,16:38
Áno, aj odvody na soc. poistenie sú VOZD.
Thovt
15.01.12,11:36
K tomu dokončovaniu dátumu. Asi od 13 riadku nie sú bunky v stĺpci K (dátum) naformátované ako dátum, ale len ako všeobecný formát. Preto to nedokončuje. Takže stačí vysvietiť bunky kde to chceš zmeniť, klik pravým tl. vybrať formát buniek a na karte číslo zvoliť kategóriu dátum.
K tej chybe 1,4E-14 - je to divné, ale robí to len s tým číslom 94,99 a rozdelením na 34,99 + 60. Iné čísla to nerobia, dokonca pri inom rozdelení to nerobí ani 94,99...
marjankaj
15.01.12,12:01
V office 2010 takto.
dominika :D
15.01.12,12:29
Ďakujem Vám všetkým za ochotu pomôcť :D ste super, nečakala som, že bude vôbec niekto reagovať na moje otázky a pripomienky tak rýchlo.
Peňažný denník v exceli mi veľmi pomohol!!!
marjankaj
15.01.12,12:34
K tomu dokončovaniu dátumu. Asi od 13 riadku nie sú bunky v stĺpci K (dátum) naformátované ako dátum, ale len ako všeobecný formát. Preto to nedokončuje. Takže stačí vysvietiť bunky kde to chceš zmeniť, klik pravým tl. vybrať formát buniek a na karte číslo zvoliť kategóriu dátum.
K tej chybe 1,4E-14 - je to divné, ale robí to len s tým číslom 94,99 a rozdelením na 34,99 + 60. Iné čísla to nerobia, dokonca pri inom rozdelení to nerobí ani 94,99...
A mne to robí aj s 99,99 a 39,99+60:eek:
Aj so 109,99 = 49,99+60:eek:
dominika :D
15.01.12,12:49
Je to zvláštne, keď sa to rozdelí na 39,98 a 60,01 tak to berie bez chyby.
V podstate je to jedno, túto chybu si jednoducho nevšímam a ostatné mi to spočítalo dobre.
Thovt
15.01.12,18:05
Takže som odstránil chybu "1,4E-14" a doformátoval bunky dátumu na dátumový formát.
Ak by sa našli ďalšie chyby tak píšte :-)
ikoja
21.01.12,15:45
Prosím pomóóóc!!! Mám problém s priebežnými položkami, teda keď sa do pen. denníka zaúčtujú "peniaze na ceste", kontrolné stípce 13 a 14 sa nevynulujú! Ako to mám spraviť?
A tiež ma zaujíma ako tento denník vytlačiť?
Thovt
21.01.12,16:20
Keď zaúčtuješ napr. Príjem hotovosti (na BÚ) a priebežný výdaj, tak sa to vynuluje. Rovnako Výdaj hotovosti (na BÚ) a priebežný príjem.
Tlačí sa tak, že vodorovne je rozdelený na tri strany, takže ak zaplníš dve strany pod sebou (zvisle) tak musíš vytlačiť 6 strán.
ikoja
21.01.12,16:41
Lenže ak zaplatím faktúru cez internet banking , tak ju zaúčtujem do nákladov a výdavok na priebežnú položku a až keď zapisujem údaj o platbe z výpisu z účtu, tak sa to dostane z priebežnej položky do banky, takže sú to 2 riadky v peň. denníku!!!
Thovt
21.01.12,17:15
S takým niečim som nepočítal, pretože som bol v tom, že priebežné položky sú určené len pre peniaze na ceste pri pohyboch peňažných prostriedkov medzi bankovým účtom a pokladňou, resp. medzi dvoma bankovými účtami.
Ja by som to aj tak na tvojom mieste účtoval do PD až na základe výpisu z účtu a nie aj pri zadaní príkazu.

Ale nie som účtovník, tak by sa mohol k tomu vyjadriť niekto kompetentný.
ikoja
21.01.12,17:52
No ale podobné je to aj v prípade keď ja vystavím Faktúru, ktorú musím zaúčtovať v deň vzniku, teda príjem ide do priebežnej položky - toto je jeden riadok v pen. denníku. Ďalší riadok je vtedy,keď sa platba za faktúru uskutoční (trebárs bankovým prevodom) a vtedy sa dostane údaj z priebežnej položky do banky (na základe bankového výpisu), čo je druhý riadok v pen.denníku. A toto sa nedá zapísať iba do jedného riadku! To musí byť v dvoch záznamoch - raz pri vystavení faktúry (vtedy sa to zapíše aj do príjmov) a druhýkrát pri uhradení faktúry (to bude iba presun sumy z priebežnej položky do banky, teda bez zápisu do príjmov,kedže toto sa už udialo. A práve tento druhý riadok je problém, lebo tam k tomu zápisu do príjmov(či výdavkov) nedochádza a tak sa nevynuluje kontrolný údaj! Ale podľa mňa by to malo byť zaúčtované takto. Nemám si potom ten kontrolný údaj všímať? (tiež by bolo dobré aby sa nejako dali údaje v priebežných položkách odčiarkovať (označovať), aby bolo jasnejšie,ktoré už sú vysporiadané a ktoré ešte nie. No ale to je len taký detail ako pomôcka.)
Inak sa mi tento denníček veľmi páči! A je to nutné mať to vytlačené na papieri? Nestačí to daňovákom dať na DVD-čku?
Mija33
21.01.12,19:28
prepáčte už sa pýtam 2-krát, ako upravím tento denník ... PD za rok 2005 ... na rok 2011 Začala som ho tlačiť a stále mi tam píše rok 2005, ako to prepíšem? dakujem
Thovt
21.01.12,19:45
Mija33: V tom PD z prvej strany ak chceš zmeniť nápis PD za rok 2005 klikni (a vysvieť) riadok 2 a potom zvoľ z menu možnosť uvoľniť priečky. Zobrazí sa ti riadok 1 a môžeš meniť. Inak môžeš vyskúšať aj peňažný denník zospodu siedmej strany :-)

Ikoja: Asi si zatiaľ ten kontrolný údaj nevšímaj. Ale vystavenú faktúru by som ja tiež neúčtoval do PD, iba do knihy odoslaných faktúr (prípadne do knihy DPH ak si platca) a do PD až po úhrade. Ale ako som písal už vyššie nemusí to byť správne, nie som účtovník.
Čo sa týka tlačenia PD alebo jeho predloženie v el. forme možno tiež poradí niekto iný.
karpis
21.01.12,19:57
ikoja v peňažnom denníku neeviduješ vystavené faktúry tie sa eviduju v knihe pohľadávok a závazkov čítaj nižšie
Peňažný denník je v sústave JÚ účtovnou knihou, v ktorej sa zachytáva pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti (na základe pokladničných dokladov) a na účtoch v bankách (na základe výpisu z bankového účtu), príjmy a výdaje v požadovanom členení, predovšetkým pre daňové účely.
Zápisy v peňažnom denníku sa uskutočňujú v časovom slede na základe účtovných dokladov.


Kniha pohľadávok a záväzkovZ postupov účtovania vyplývajú pre účtovnú jednotku dve povinnosti:

viesť knihu pohľadávok a záväzkov v usporiadaní podľa dlžníkov a veriteľov
evidovať v nej všetky pohľadávky a záväzky, teda aj tie, ktoré nevyplývajú z dodávateľsko-odberateľských vzťahov.

Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni.
Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni.
marjankaj
21.01.12,21:48
No ale podobné je to aj v prípade keď ja vystavím Faktúru, ktorú musím zaúčtovať v deň vzniku, teda príjem ide do priebežnej položky - toto je jeden riadok v pen. denníku. Ďalší riadok je vtedy,keď sa platba za faktúru uskutoční (trebárs bankovým prevodom) a vtedy sa dostane údaj z priebežnej položky do banky (na základe bankového výpisu), čo je druhý riadok v pen.denníku. A toto sa nedá zapísať iba do jedného riadku! To musí byť v dvoch záznamoch - raz pri vystavení faktúry (vtedy sa to zapíše aj do príjmov) a druhýkrát pri uhradení faktúry (to bude iba presun sumy z priebežnej položky do banky, teda bez zápisu do príjmov,kedže toto sa už udialo. A práve tento druhý riadok je problém, lebo tam k tomu zápisu do príjmov(či výdavkov) nedochádza a tak sa nevynuluje kontrolný údaj! Ale podľa mňa by to malo byť zaúčtované takto. Nemám si potom ten kontrolný údaj všímať? (tiež by bolo dobré aby sa nejako dali údaje v priebežných položkách odčiarkovať (označovať), aby bolo jasnejšie,ktoré už sú vysporiadané a ktoré ešte nie. No ale to je len taký detail ako pomôcka.)
Inak sa mi tento denníček veľmi páči! A je to nutné mať to vytlačené na papieri? Nestačí to daňovákom dať na DVD-čku?
Trochu si počítaj postupy JU
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2012-a.html

(http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2012-a.html)

§ 4
Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

(2) Pohyb peňažných prostriedkov v pokladniciach sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov. Pohyb peňažných prostriedkov na účtoch v bankách sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov na účtoch v bankách podľa výpisov z účtov v bankách. V peňažnom denníku sa účtuje v eurách.

(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

(4) Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií podľa
a) odseku 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) odseku 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk.

(5) V peňažnom denníku sa neúčtujú účtovné prípady, ktorými sa predpisuje povinnosť platieb alebo odvodov.

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

(7) Príjmy, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. d) prvého bodu alebo druhého bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. d) tretieho bodu.

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.

(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu.

(10) Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.


§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
Mija33
22.01.12,18:21
Thovt: penažný denník v riadku 2 sa mi dá dopísať, ale váš nadpis je nad riadkom 2 a k nemu sa neviem dostať /tam je napísané PD 2005/. Ako na to?
Thovt
23.01.12,06:32
Keďže si si pravdepodobne neprečítala môj vyššie uvedený príspevok napíšem ti to znova
V tom PD z prvej strany ak chceš zmeniť nápis PD za rok 2005 klikni (a vysvieť) riadok 2 a potom zvoľ z menu možnosť uvoľniť priečky. Zobrazí sa ti riadok 1 a môžeš meniť.
Mimochodom, ten denník nie je môj.
"Môj" je ten na siedmej strane.
Mija33
06.02.12,07:52
... dobrý .... začínam nahadzovať do vášho denníka nový rok a potrebovala by som kolonku začiatočný stav - dotácia odblokovať, viete mi poradiť? dakujem
Thovt
06.02.12,15:03
napíš ktorý z denníkov používaš a ktorá kolonka ti nejde vyplniť,
neviem či som pozeral zle, ale kolonku začiatočný stav - dotácia tam nevidím
Mija33
06.02.12,18:50
... používam ten zo strany 7...
Začínam zapisovať a mám tam začiatočné stavy pre pokladnu, banku a potrebujem aj pre dotáciu... ako tom mám doplnit, odblokovat, dik
Thovt
06.02.12,19:26
hm, tak s takým niečim som nepočítal,
chceš v príjmoch neovplyvňujúcich základ dane mať pri dotácii začiatočný stav ako napr, v pokladni?
ale veď v tej kolonke sa nepočíta stav prostriedkov ako v pokladni takže by to malo len informatívny účel?
môžem tam tú kolonku odomknúť, alebo ju môžeš odomknúť sama cez posúdiť - zrušiť zabezpečenie hárka (v office 2003 odomknúť list)
Mija33
07.02.12,06:00
... potrebovala by som prevod dotácie z roku 2011 do r.2012, zatial mi to odomknutie nejde...
Thovt
07.02.12,06:38
Myslím, že v PD by nič také nemalo byť. Príjmy (a výdavky) v rozpise musia byť zhodné s príjmami (a výdavkami) peňažných prostriedkov s výnimkou prevodov medzi pokladňami a účtami (priebežné položky).
Ak by si tam aj zadala nejaký stav dotácie v minulom roku nemá to kde rátať k tomu ďalšie hodnoty.
Ale tú kolonku som ti tam skúsil pridať, len sa s ňou nikde nepočíta.
Skús napísať načo by tam tá dotácia z minulého roka mala byť, či by sa mala niekde zarátať.
Mija33
07.02.12,07:11
a ako a kde potom zaúčtujem zostatkový stav dotácie z minulého roka? poradte
Thovt
07.02.12,07:26
o akú dotáciu konkrétne ide?
Mija33
07.02.12,09:34
z Úrade práce
Thovt
07.02.12,10:02
pozri radšej na príspevky k dotácii
http://www.porada.sk/t161271-dotacia-z-uradu-prace.html

(http://www.porada.sk/t161271-dotacia-z-uradu-prace.html)ten stav nevyčerpanej dotácie by mal byť podľa toho v knihe záväzkov
siso
10.03.12,15:56
Ospravedlňujem sa,že som nečítala som všetky predchádzajúce príspevky , no napriek tomu by som bola vďačná za odpoveď ako pridám ďalšie riadky v PD ak mi nebude 252 stačiť. Ďakujem.
Thovt
15.03.12,08:34
1. Odomkneš list
2. Vysvietiš si riadky poslednej strany
3. Zvolíš kopírovať a skopíruješ ich nižšie
4. Upravíš vzorce pre súčty aby bola započítavaná nová strana


Ak s tým máš problém napíš a prípadne ti urobím koľko strán chceš...
Majka
02.04.12,14:48
dobry den, ja mam jeden druh penazneho dennika v exceli pre neziskovky, myslite si ze takto vlozene stlpce su spravne?

je to spravne vedeny uctovny dennik OZ?
rodina1
02.04.12,14:51
prílohu vložíš do príspevku tak, keď si dáš "formátovať odpoved", potom klikneš na "spinku" , zobrazí sa ti tabuľka, dáš "prehľadávať" nájdeš si ten súbor, ktorý potrebuješ dať ako prílohu, a dáš vložiť a hotovo
rodina1
02.04.12,14:53
Prílohu vložiš jednoducho:
dáš si "formátovať odpoveď", potom klikneš na "spinku", dáš prehľadávať a nájdeš si súbor, ktorý chceš vložiť a nakoniec dáš "stiahnuť" a hotovo.
Majka
02.04.12,14:57
Prílohu vložiš jednoducho:
dáš si "formátovať odpoveď", potom klikneš na "spinku", dáš prehľadávať a nájdeš si súbor, ktorý chceš vložiť a nakoniec dáš "stiahnuť" a hotovo.
dakujem,uz sa mi to podarilo. myslite si ze je tento dennik spravny? mozem ho pouzivat na JU OZ ?
Majka
03.04.12,08:28
dobry den, ja mam jeden druh penazneho dennika v exceli pre neziskovky, myslite si ze takto vlozene stlpce su spravne?

je to spravne vedeny uctovny dennik OZ?

prosim o Vas nazor kto uctujete OZ, dakujem.
Dav
03.04.12,08:31
Môžeš.
Majka
03.04.12,09:24
Môžeš.

dakujem, teda mozem si upravit clenske a prijate 2% doplnit riadok....
a vsetko co súvisí so stanovami tak ide ako rezia,material .... VNZD
Majka
09.05.12,15:42
Je mozne ze OZ kt. ma prijmy len z clenskych a 2% teda prijmy nezdanovane, uctovala vydavky ako zdanovana cinnost?
vo vykaze P a V NO uviedla prijmy do nezdanovanej cinnosti a vydavky rezia+ostatne zdanovana cinnost, Oz nie je registrovane pre ziadnu dan na DU ani dan neplatili.
Majka
15.05.12,07:24
prosim vas odpovie mi niekto v c. 100 ? dakujem velmi pekne, pekny den
Majka
13.06.12,15:05
Je mozne ze OZ kt. ma prijmy len z clenskych a 2% teda prijmy nezdanovane, uctovala vydavky ako zdanovana cinnost?
vo vykaze P a V NO uviedla prijmy do nezdanovanej cinnosti a vydavky rezia+ostatne zdanovana cinnost, Oz nie je registrovane pre ziadnu dan na DU ani dan neplatili.



prebrala som taketo ucto, uctovnicka tvrdi ze je to spravne, ja si myslim ze nie. nakolko vsetko co suv. s cinnostou Oz su predsa nezdanoane prijmy a k tomu aj nezdanovane vydaje... zdanovane maju byt len co nesuv. s cinnostou.....
Dav
13.06.12,15:29
Nezdaňované je to, čo súvisí s nezdaňovanou činnosťou. Treba si pozrieť, na akú činnosť bolo OZ zriadené a posúdiť náklady.
Napríklad : ak má OZ bežný účet, na bežnom účte len príjmy 2 % a členské, vedenie účtu je v plnej výške náklad, súvisiaci s nezdaňovanou činnosťou. Ak má OZ v predmete činnosti nezdaňované vzdelávacie aktivity a zdaňovanú opravu áut, príjem za opravu auta je predmetom dane z príjmu a ak by bola takáto oprava uhradená na BU, treba vypočítať: príjmy celkom, z toho príjmy zdaňované xy%, tak náklad na vedenie BU je xy % náklad na zdaňovanú činnosť a 100-xy% je náklad na nezdaňovanú činnosť.
ikoja
19.01.13,11:56
Zdravím, potrebujem si pridat riadky do PD. Mám skopírované riadky, no a ako teraz upravim vzorce aby sa nova strana zapocitala?Vdaka!
ikoja
20.01.13,20:12
Zdravím, potrebujem si pridat riadky do PD. Mám skopírované riadky, no a ako teraz upravim vzorce aby sa nova strana zapocitala?Vdaka!
Mija33
29.01.13,14:03
Nejde mi to, už som to robila viackrát a stále nič. V riadku 2 to ide napísať ale ked ho tlačím tak asi v záhlaví je naprogramované stále Peňažný denník 2005 a to potrebujem prepísať. Help
Janettka688
05.02.13,07:18
Jáj, som tu prvýkrát, ako stiahnúť ten peňažný denník... dík
Janettka688
05.02.13,07:22
Super, už som to stiahla. Si hviezda
eddieson
21.02.13,17:38
Prečo sa mi pri sčítaní namiesto čísel zobrazujú mriežky:confused: Ďakujem za odpoved.
ikoja
28.02.13,16:22
Zdravím,
prosím o pomoc, potrebujem pridať ešte 1 stranu. Vopred ďakujem ! :-)
Duša
15.03.13,09:28
číslo sa nezmestí do bunky, treba rozšíriť stlpec
citronovník
19.03.13,13:33
Pozdravujem.Robím niečo zle,nedá sa mi to vyplniť,vraj je to iba na pozeranie.:mad:
123Iva
16.05.19,09:28
super pomoc, dakujem