pipinulkaa
12.09.19,10:35
Dobrý den, koncom mesiaca mi končí materská, a na materskú nastúpi muž. Neviem ale ako dalej postupovať, musím zaevidovať na úrade práce ako nezamestnaný uchádzač o zamestnanie? Ak muzovi po 28tyzdnoch skoncí materská môzem poziadať urad práce o rodicovský príspevok? viete mi niekto poradit ako sa to vsetko vybavuje a ako treba postupovat? Dakujem za odpoved. Zuzka
Mila123
12.09.19,08:43
koľko máš detí, koľko majú rokov?
veronikasad
12.09.19,09:06
Je za teba platitelom zdr.poistenia štát z iného dôvodu ako poberania rod.príspevkYu - napr. starostlivosť o druhé dieťa do 6 rokov, držitel preukazu ZŤP ,,,
pipinulkaa
12.09.19,09:09
mam 3deti - 10rokov, 7rokov a maličká bude mať pol roka. Ako som vygooglila, ja vlastne sa musím zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie, keď by muž išiel na materskú. Ale teraz som v pomykove z toho zvýšenia RP - či teda potom budem mať normálne narok na tych 370eur(ked to schvália ovšem) - keďže sa píše iba to, že zvýšenie bude pre tie, ktoré pred narodením dieťaťa pracovali. Nepíse sa ale o tom, keď by som medzi tou žiadosťou bola vedená ako uchádzač o zamestnanie ten pol rok - co by bol muz na materskej.
pipinulkaa
12.09.19,09:11
takze sa musím evidovat kedze iné dieta do 6 rokov nemám.
veronikasad
12.09.19,09:13
Nemusíš, nie je to povinné. Len si budeš platiť zdravotné poistenie ako samoplatitel.
Martin Biskupič
12.09.19,10:33
podmienkou, aby Váš muž mohol poberať materskú je, že Vy nebudete poberať rodičovský príspevok. Treba požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o odňatie rodičovského príspevku.

na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie sa môžete zaevidovať, aby za Vás platili zdravotné - ale tým pádom si bude treba plniť aj podmienky na uchádzača.