Adriana2503
15.09.19,22:22
Zdravim, mam 2 zakladne otazky skor ako sa pojdem informovat na urad.

Momentalne som tehotna a zaroven som na RD s dietatom cislo 1.
Od decembra 2019 ide na MD s dietatom cislo 1 otec. Ja sa stavam az do dalsieho porodu nezamestnanou a evidujem sa na urade prace pretoze o pracu som pocas MD prisla.
V januari 2020 porodim dieta cislo 2, ale otec ostava stale na MD s dietatom cislo 1.

Mam ja narok vobec na rodicovsky prispevok na dieta cislo 2?

Co sa stane ked otcovi skonci MD (cca Jun 2020)? Moze on dostavat rodicovsky prispevok na dieta cislo 1 az do dovrsenia jeho 3 rokov (Sept. 2020) a zaroven ja rodicovsky prispevok na dieta cislo 2?

Dakujem za odpovede, popripade ak ma niekto podobnu skusenost za sebou :)
draik
15.09.19,20:44
1. Nie.
2. Môže
3. Zároveň nie
veronikasad
16.09.19,02:10
Mas splnenu podmienku 270 dni nem.poistenia v posledných dvoch rokoch? Bola si už tehotná v čase ukoncenia pracovného pomeru?
veronikasad
16.09.19,02:15
Oprav si nazov temy, ked nemas zamestnanie, nie si na rodicovskej dovolenke. Otazka by mala znieť ci môžeš poberat rodicovsky prispevok.
Adriana2503
16.09.19,09:15
podmienku 270 dni nemam splanenu, preto viem ze pri druhom dietatku narok na matersku nemam. A o pracovnu zmluvu som prisla mesiac po prvom porode, takze ked som teraz druhykrat otehotnela takze som mala ukonceny pracovny pomer. Ja sa vsak pytam ci mam narok na rodicovsky prispevok na druhe dieta, ked na prve dieta bude otec poberat matersku.
veronikasad
16.09.19,17:18
Nie je možný subeh poberania rodičovského prispevku na druhé dieťa a materského na prvé dieťa. Od decembra az do pôrodu, pokial sa nechceš v zdr.poistovni zaevidovať ako samoplatitel, treba sa zaevidovat na urade prace. Po pôrode sa prihlas ako osoba starajuca o dieta do 6 rokov veku a evidenciu môžeš ukončiť