eviinka33
17.09.19,20:46
Prosím, vedeli by ste mi tak všeobecne vysvetliť, aké sú rozdiely medzi príkaznou zmluvou a zmluvou o dielo? Resp. čo je výhodnejšie uzatvoriť, aké povinnosti z nich vyplývajú. Napr. keď si firma najme súkromnú osobu, aby pre ňu urobila prieskum a po odovzdaní výsledkov mu vyplatí dohodnutú odmenu = má radšej uzatvoriť príkaznú zmluvu alebo zmluvu o dielo? Príslušné paragrafy v Občianskom zákonníku som prečítala, ale stále mi nie sú jasné rozdiely v týchto zmluvách. Ďakujem moc.
Mária27
17.09.19,19:33
Od zmluvy o dielo sa príkazná zmluva odlišuje výsledkom - príkazná nemusí mať výsledok; ak ho má (napr. obstaraná vec), nie je tá vec priamym výsledkom príkazníka.
Príkazník sa zaväzuje pre príkazcu obstarať nejakú vec alebo vykonať nejakú činnosť. Záväzok povinnej osoby je v zmluve - vykonať činnosť, nie dosiahnuť nejaký výsledok. Riziko dosiahnutia výsledku znáša príkazca. Ak vykoná riadne všetko na čo sa zaviazal, nezodpovedá za to, že sa očakávaný výsledok dostaví, Tým sa odlišuje od zmluvy o dielo.
Príkazná zmluva môže nahradiť pracovnú zmluvu. Vo vašom prípade je vhodná.
mayab
08.07.21,06:51
Dobrý deň, našla som tento príspevok tak sa chcem opýtať: Animátor v dennom letnom tábore - čo je lvhodnejšie PZ alebo zmluva o dielo? vekovo 16- 25 rokov. viete mi prosím pekne poradiť? dakujem
Mária27
08.07.21,08:29
Neviem, čo tam animátor presne robí, ale asi si neobjednávate konkrétne dielo ale nejakú činnosť.
mayab
08.07.21,08:37
tak áno činnosť, tvorí s deťmi, majú rôzne aktivity, súťaže,výlet... takže asi skôr PZ, že?? a ak ma animator 16r je to ok? môže mať PZ? zarobí 100€ na týžden.
ivka70
08.07.21,08:53
Dohoda o briganickej praci studenta je najlepsie riesenie ..... zmluvu by musel za neho uzavriet rodic ....
mayab
08.07.21,09:03
ďakujem pekne, takže študent PZ nemôže mať? a potrebuje aj potvrdenie zo školy?
Tweety
08.07.21,09:03
Ak ide o strednú školu, tak k Dohode o BPŠ potrebuje potvrdenie o návšteve školy.
mayab
08.07.21,09:43
ok.dakujem pekne.