lml
18.09.19,11:54
Spoločnosť má 3 spoločníkov. Peter má 49 %, Fero 40 % a Jozef 11 %. To znamená, že ani jeden z nich nemá samostatne nadpolovičnú väčšinu, avšak Fero spoločne s Jozefom vedia prehlasovať Petra, no Jozef samostatne nemá ani len tých 25 % zo zákona. Môžete mi prosím potvrdiť, či uvažujem správne?

Peter bude KUV podľa § 6a ods. 1) bod 1 a 4 (2-ku neuvádzam zámerne, lebo Peter nemá sám nadpolovičnú väčšinu a preto nemôže samostatne vymenovať, inak ustanoviť alebo odvolať štatutárny orgán)

Fero bude KUV tiež podľa § 6a ods. 1) bod 1 a 4 (má aspoň 25 % na hlasovacích právach, na základnom imaní, a právo na hospodársky prospech najmenej 25 %)

Jozef bude KUV podľa § 6a ods. 3) (hoci nemá ani 25 %, môže spolu s Petrom, prípadne spolu s Ferom prehlasovať tretieho spoločníka a teda hlas Jozefa môže byť rozhodujúci až do takej miery, že spolu s ďalším spoločníkom môžu ovládať PO. Čiže Jozef je KUV, lebo môže konať v zhode alebo spoločným postupom spoločne s inou osobou).

Uvažujem prosím správne?
Tweety
18.09.19,10:25
Kedže nemá najmenej 25%, nepovažuje sa za konečného užívateľa výhod.

Konečným užívateľom výhod je fyzická osoba, ktorá :

má priamy alebo nepriamy podiel na hlasovacích právach v právnickej osobe alebo súčet týchto podielov v právnickej osobe v rozsahu najmenej 25%
má právo vymenovať, inak ustanoviť alebo odvolať štatutárny orgán, riadiaci orgán, dozorný orgán alebo kontrolný orgán v právnickej osobe alebo akéhokoľvek ich člena
má právo na hospodársky prospech z podnikania právnickej osoby alebo inej jej činnosti v rozsahu najmenej 25%
lml
18.09.19,13:12
Myslíš toho Jozefa, ktorý má len 11 %? Lenže, ak sa spojí s Petrom alebo s Ferom, budú mať nadpolovičnú väčšinu hlasov, takže podľa mňa aj Jozef je KUV, lebo konaním v zhode alebo spoločným postupom spoločne s inou osobou, môže ovládať PO.
avalik
18.09.19,17:26
áno, len si oprav u Petra a Fera sú to body 1 - 4 (§ 6a ods. 1, písm. a, bod 1 ...)
avalik
18.09.19,17:32
Tweety, čítaj v zadaní uvedené vyššie spomenuté paragrafy ... najmä § 6a ods. 3
lml
18.09.19,18:25
Ďakujem, ale chceš povedať, že Peter a Fero sú KUV aj podľa bodov 2 a 3? Lebo to sa mi nejako nezdá. Ani jeden z nich nemá samostatne nadpolovičnú väčšinu a teda ani jeden z nich nemá samostatné právo vymenovať, inak ustanoviť alebo odvolať štatutárny orgán ...(bod 2)

a rovnako podľa mňa ani neovládajú právnickú osobu iným spôsobom ... (bod 3)

Ako som zatial vyzistila, bod 3 sa vzťahuje skôr na reťazenie viacerých spoločností, kedy niekto reálne vykonáva väčšinu hlasovacích práv v právnickej osobe, a to aj sprostredkovane, prostredníctvom inej právnickej osoby alebo fyzickej osoby).

Čiže ak má niekto aspoň 25 % a menej ako 51 % (ako je to v prípade Petra a Fera), budú podľa mňa KUV len podľa bodov 1 a 4.
avalik
18.09.19,22:52
nie, len tie odseky co uvadzas, su body, tak si to oprav tak ako ma byt, nechce sa mi prepisovat kazdy tvoj odsek
lml
19.09.19,07:23
Jasné, už rozumiem, ale tiež si zrejme myslela bod 1 a 4 a nie body 1 - 4, ako si písala. Už som to opravila. Super, moc ďakujem.