Blaumont
18.09.19,17:35
Upresním, dospelý syn študuje a zároveň pracuje na dobu určitú na pracovnú zmluvu s výškou hrubej mesačnej mzdy 120,-Eur. Nie som si istý aký typ zmluvy v tomto prípade povoľuje zákon a tiež výšku hrubej mesačnej mzdy. Porušil syn zákon, alebo nie?

Ide o to, že to nie je práca na dohodu ani brigáda, ale riadna pracovná zmluva na dobu určitú.

Ďakujem.
buchač
18.09.19,15:44
Pracovná zmluva na s výškou mzdy (dokonca hrubej) vo výške 120€ u mňa jednoznačne znamená, že ide o dohodu, respektíve brigádu.

Samotná práca dieťaťa na dohodu ešte neznamená, že končí vyživovacia povinnosť.
Dieťa sa stále môže pripravovať na budúce povolenie a brigádou si len privyrába.
Pokiaľ by si však dokázalo dieťa zarobiť dostatok peňazí brigádnickou dohodou, potom by to mohol byť dôvod na zrušenie výživného.
Blaumont
18.09.19,15:51
Ide o to, že to nie je práca na dohodu ani brigáda, ale riadna pracovná zmluva na dobu určitú.
bodliak
18.09.19,15:59
A to si myslíš. že zo 120 eur/mesiac vyžije ?
buchač
18.09.19,16:01
Vynechám slovo "brigáda" a výsledok je ten istý.
Hlavná pointa v celom výživnom je "životná úroveň".
Mária27
18.09.19,16:04
zákon o rodine

§ 62
(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/36/20170701
Blaumont
18.09.19,16:11
Ďakujem.
bettylou
18.09.19,16:15
bingo, dakto aj zo 60
veronikasad
18.09.19,16:30
Je to pracovná zmluva na kratší pracovný cas, minimalne 10 hod.tyzdenne.
veronikasad
18.09.19,16:32
Syn neporusuje žiadny zakon. Predpokladam, ze zalozenim tejto temy
neocakavas radu, ze máš žiadať zníženie vyzivneho. Keby popri dennom štúdiu zarobil aj 1000€ mesacne,nie je to dovod na neplatenie vyzivneho, pokial skolu neflaka
ivka70
18.09.19,16:50
Ano, musis.
O zrusenie vyzivovacej povinnosti by si musel poziadat sud a ten by neposudil jeho pracu popri studiu s odmenou 120 eur mesacne za schopnost sa sam zivit.
sito
18.09.19,16:51
A nepripadáš si ako chrapúň? Svojmu synovi nedopraješ! Myslíš, že za tých jeho 120 € vyštuduje? A ty, koľkože mu platíš na živobytie? 120 €? :D
marjankaj
18.09.19,18:28
Ja žasnem, čo sa tu niektorí "tiežľudia" nehanbia pýtať.:eek:
Martin Biskupič
19.09.19,04:54
či je právny dôvod na platenie výživného je potrebné posúdiť, či je Váš syn schopný sa sám živiť. Spravidla, pokiaľ denne študuje a iba si privyrába (nie je rozhodujúce na aký pomer), tieto situácie bývajú súdom zväčša posúdené, že na výživné nárok má.

v prípade, ak Vám výživné bolo určené súdnym rozhodnutím, je potrebné obrátiť sa na súd a preukázať, že dôvod na platenie výživného zanikol. Ak výživné nebolo súdom určené, takýto krok nie je potrebný. Vždy je uprednostňovaná dohoda, ktorú je možné dať si schváliť súdom a vyhnúť sa dokazovaniu.
sito
19.09.19,06:37
Mínuskári, však mu posielajte vy, keď tatko nechce. :D

Ak nenájde odpoveď v sebe, vo svojom svedomí? Na porade ..... ťažko.

Opýtať sa je niekedy lepšie ako odpovedať, že? :D
Oliwa
19.09.19,07:01
Čo vlastne riešiš - ide Ti o správny typ tlačiva, zníženie výživného, chceš zavariť synovi alebo ho chrániť pred porušením zákona? Čo Ti vadí - že syn pracuje a privyrába si popri štúdiu? Ty sa pýtaš, či porušil zákon? On určite nie, niekto mu tú pracovnú zmluvu predsa vystavil. Ty by si porušil zákon, ak by si si prestal plniť svoju vyživovaciu povinnosť.
vicktor
19.09.19,07:31
Pri riadnej pracovnej zmluve by mal mat minimalnu mzdu, nie 120e, ci?
Kolko platis vyzivne?
rennka
19.09.19,07:47
Blaumont, neviem čo Ťa vedie k tomu, že nechceš synovi platiť. Ale zo 120 Eur (ešte k tomu v hrubom) si toho veľa asi neužije.
Môj syn platí napr. len za ubytovanie 130 eur a to nepočítam stravu, dopravu a iné výdaje.
Mal by si byť naňho hrdý, že je šikovný a zvláda to, aj za, asi nie najlepších podmienok
sito
19.09.19,08:13
Mňa nemôžu mínuskári naštvať, nasrať. Ja si ich nevšímam, oni, oni mňa áno, čo už?

Títo tu vedia čítať, aj otáznik vedia pochopiť. No zmysel napísaného nepochopili. Možno by potrebovali osvietenie, aby sa im v hlave vyjasnilo, ak to nepomôže. Tak potom len s lopatou po hlave, aby sa im zatemnilo a nedávali tu svoj názor, HOVADINY, mínusky. Ale ak im to dobré robí, prečo nie. :D:D:D
Katy a R
19.09.19,08:21
sito - keď ťa to neštve, tak načo komentuješ a vylievaš si žiaľ nad každou mínuskou? ... ak to nevieš ustáť, nechaj tak - a neprispievaj .
LilyRe
19.09.19,09:39
Na takéto otázky je asi najlepšie neodpovedať . Vychovali sme s manželom troch synov, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie a všetci, ktorým deti študovali vedia, aké sú náklady pri získaní vzdelania v dnešnej dobe. Neľutujem prostriedky, ktoré sme vynaložili pri ich štúdiu, dostali aj vďaka vzdelaniu solídny základ do života a viem, že sú nám vďační ...
majkii
19.09.19,10:26
to bettylou zo 60 EUR ? hlúposť ! Bývanie, strava, cestovné, oblečenie, hygiena, skriptá, telefón / internet, a t.ď. ..., mesačné náklady študenta vysoko prekračujú 60 EUR
veronikasad
19.09.19,10:28
Pri riadnej pracovnej zmluve s uvazkom 10 hod.tyzdenne je minimalna mzda 120€ mesacne.
buchač
19.09.19,10:57
veronikasad (Včera 18:32)
Keby popri dennom štúdiu zarobil aj 1000€ mesacne,nie je to dovod na neplatenie vyzivneho, pokial skolu neflaka
=====================
Nemáš pravdu...ej veru, nemáš...
Viď termínus technikus ..." životná úroveň"...
marjankaj
19.09.19,11:07
Viď občiansky zákonník §7/2.
marjankaj
19.09.19,13:32
Som si všimol. Nejako si sa vypracoval.:D Dokonca si bol aj v top 5.:--- Možno aj dostaneš od Riša odmenu:---
veronikasad
19.09.19,13:51
Juraj, nemal by náhodou zo studentskych peňazí prispieť svojmu tatkovi, ak ma nižší príjem? Ved aj deti maju vyzivovaciu povinnost voci rodicom (smajlikov nepouzivam)... Moje dcery pocas celeho studia pracovali, od tatka nedostali ani halier navyse - po 700sk mesacne
marjankaj
19.09.19,14:00
Veronika nestraš:eek: Veď my už ani nevieme ako nám je dnes dobre.:confused:
veronikasad
19.09.19,14:11
Este som sa nestretla s tym, ze by sud skumal prijem studenta denneho studia a kvoli tomu znizil rodičovi výživné
buchač
19.09.19,14:51
Veronka...čo bolo, to bolo. Dnes je realita úplne iná.
... zákon vraví :

Vyrovnanie životnej úrovne rodiča s dieťaťom. Výživné možno charakterizovať ako finančný príspevok určený najmä na uspokojovanie potrieb mal. dieťaťa a na vyrovnanie jeho životnej úrovne so životnou úrovňou jeho rodičov. Špecificky sa posudzuje životná úroveň plnoletého dieťaťa s rodičom, keďže mnoho plnoletých detí už má vlastné majetky, príp. príjmy. Môže nastať situácia, keď plnoleté dieťa síce nie je schopné sa samé živiť, avšak jeho príjmy a majetkové pomery sú lepšie ako samotného rodiča. V takomto prípade súd výživné neurčí, pretože by to odporovalo dobrým mravom (§75 ods. 2 Zákona o rodine). Ako príklad možno uviesť študenta vysokej školy, ktorý poberá štipendium, ktorého výška je vyššia ako príjem rodiča.

P.S.:
Zaujímavé, že také niečo nespomenul jeden právnik. ;)

P.S.:
Že si sa Ty nestretla ? To ešte neznamená, že také niečo neexistuje...;)
sito
19.09.19,15:38
Veru tak, Katka. Neštve, ale svoj názor si poviem aj som to tvrdil, aj tvrdiť budem! Ten kto nevie zdôvodniť, čo sa mu na príspevku nepáči, v čom má iný názor na vec a len využije možnosť mínusu-sky je HOVADO!!! :D
Katy a R
19.09.19,15:49
predstav si, že nikto, ale nikto ti nemusí nič zdôvodňovať! ... a hlavne, keď hneď začneš niekoho menovať chrapúňom, hoci sa len normálne opýta! (ani nemáš šajnu, že ako to v skutočnosti je). - a len mimo témy - nariekaš tu nad každou mínuskou ...
sito
19.09.19,16:07
Rozumiem tomu, čo si napísala. Ja tomu hovorím ťahanie repy. To preto, že nemám ani šajnu, čo všetko pýtajúci si nechal pre seba, čo všetko je za otázkou?

"... a hlavne, keď hneď začneš niekoho menovať chrapúňom,"

Myslíš, že to prirovnanie je, či nie je mu primerané? :D

A ty si pochopila to, čo napísal písajúci?

"Upresním, dospelý syn študuje a zároveň pracuje na dobu určitú na pracovnú zmluvu s výškou hrubej mesačnej mzdy 120,-Eur. Nie som si istý aký typ zmluvy v tomto prípade povoľuje zákon a tiež výšku hrubej mesačnej mzdy. Porušil syn zákon, alebo nie?" :D
Katy a R
19.09.19,16:14
si predstav, že ja si myslím, že som pochopila - aj som sa k tomu vyjadrila svojím hodnotením. Chvalabohu, zadávateľ dostal dosť užitočných odpovedí, tak si ten tvoj komentár nemusí ani všímať ;)
sito
19.09.19,16:26
V podstate s tvojím hodnotením súhlasím, stotožňujem sa s ním. "Porušil syn zákon, alebo nie?" NIE!!! :D

Ale ten chrapúň chce, vlastne nechce, že? :D
korela
19.09.19,19:34
143nora (Dnes 15:27) Niečo strááááááááááášne divné sa tu muselo stať !!!!!

Z 15 hodnotení mám 11 užitočné
.................................................. .........................................
:-) Zmeň seba, zmeníš svoje okolie, svet. Zmeň svoje telo, zmeníš si život. Funguje to.
willma
20.09.19,06:53
čo má s platením výživného spoločné tebou uvedený zákon?
sito
20.09.19,08:15
Tatko sa narodil. Narodil sa aj syn, že? A ešte stále žijú. :D

§ 7

(1)
Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.

(2)
Smrťou táto spôsobilosť zanikne. Ak smrť nemožno preukázať predpísaným spôsobom, súd fyzickú osobu vyhlási za mŕtvu, ak zistí jeho smrť inak. Za mŕtveho súd vyhlási aj nezvestnú fyzickú osobu, ak so zreteľom na všetky okolnosti možno usúdiť, že už nežije.

Ešte pridám.

"Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením."
marjankaj
20.09.19,13:17
villma, keby umrel, tak nemusí platiť výživné. Čo je na tom nezrozumiteľné?
misoft
20.09.19,18:11
mimotemy
sito (Včera 10:13) Mňa nemôžu mínuskári naštvať, nasrať........................................... .......Tak potom len s lopatou po hlave, aby sa im zatemnilo a nedávali tu svoj názor, HOVADINY, mínusky.
-------------------------------------------------------------------
Škoda lopaty! Stačí riadna siahovica............ :D:D:D
marjankaj
21.09.19,12:00
Milan, čo sa ti na tom nepáči? Veď to pán farár povedali.
marjankaj
21.09.19,12:12
Zrejme nerozumie, ale vodu káže a víno pije.

A čo v prípade ak sa ten "ľudský život" narodí mŕtvy?:eek: