Janinkaaa
20.09.19,08:40
Zamestnancovi je poskytnutý automobil aj na súkromné účely. Mesačne sa mu
zdaňuje 1% z OC, ako nepeňažný príjem. Taktiež je mu vykonávaná zrážka zo mzdy za spotrebovanú PHM za súkromné použitie, kde DPH z tejto spotreby sa odvádza štátu.
V zákone o DPH je, že užívanie motorového vozidla zamestnancom sa považuje za dodanie služby za protihodnotu. (Pri kúpe auta bola odpočítaná DPH v 100% výške).

Chcem sa opýtať, či odvádzate ešte aj DPH z odpisov a mesačnej prevádzky automobilu ?
Podľa zákona je to povinnosť, ale či sa v praxi to aj robí.

Ďakujem.
Tweety
20.09.19,09:42
Dph z odpisov? Veď sa k ním neuplatňuje dph. Sú to náklady, ktoré uplatníš buď vo výške 100% (rovnako aj ostatné náklady na prevádzku MV) alebo v závislosti od používania na súkromné a služobné účely, napr.50:50, 70:30....
Janinkaaa
20.09.19,10:25
Asi som nejasne napísala svoju otázku. Alebo úplne zle.

Ide mi o §9 ods.2 Zákona o DPH.

Z dôvodu, že pri kúpe motorového vozidla bolo odpočítanie dane v plnej výške a motorové vozidlo sa využíva aj na osobnú spotrebu zamestnanca, platiteľ dane poskytuje zamestnancovi službu za protihodnotu, ktorá je predmetom dane.

Základom dane sú náklady na službu (§22 ods.5).

Výška mesačných odpisov len tvorí základ dane pri určení výšky DPH.
Mesačný odpis je napr. 200,00 EUR. Súkromné jazdy v danom mesiaci boli napr. 30%

Odvod DPH : 200,00 x 0,30 x 0,20 (DPH)= 12,00 EUR (548/343)

Neviem, či už som jasnejšie rozpísala otázku.

Nakoľko sme tento postup nerobili a neodviedli štátu DPH, chcela som vedieť, či každý postupuje podľa zákona, alebo sa s tým ani nezaoberajú ?

Ďakujem za príspevok, Tweety.
jakubzemko
22.09.19,07:22
V praxi sú firmy, ktoré to robia a sú firmy ktoré to nerobia. A úplne najviac je takých, ktoré využívaju automobil iba na podnikanie aj ked ho využívajú aj na súkromné účely. Môj názor je, že buď to teda robím tak ako mám, alebo sa tvárim, že auto je využívané iba na podnikanie, prípadne auto zamestnancovi prenajmem. Polovičná robota je nanič. Tym, ze zrazate 1 % sa automaticky priznavate k tomu, ze mate odvadzat dph.
Janinkaaa
23.09.19,07:57
Ďakujem.
Pomohla mi táto informácia.