Džejn
20.09.19,13:52
Dobrý deň má prosím niekto skúsenosti s uplatňovaním § 66 osobitná úprava?
Sme s.r.o. platca DPH. Predali sme starý základový kameň už neexistujúcej firmy do múzea. Kameň sme nekúpili, pretože pôvodná firma ho vyhodila. My sme ho mali iba preto, že majitelia mali k nemu citový vzťah - boli bývalí zamestnanci firmy. Takže nebol nikdy v evidencii.... Teraz oň prejavilo záujem múzeum z dôvodu spomienky na starý už neexistujúci závod a urobili k tomu výstavu. Môžem na to uplatniť osobitnú úpravu - teda účtovanie bez DPH? Alebo na toto sa nevzťahuje tento paragraf. Muzeum nie je platca DPH. Kameň použijú na výstavu.
Prosím poraďte ako to zaúčtovať. Ďakujem
a_je_to
21.09.19,22:53
Otázka je trochu zmätená .... osobitnú úpravu uplatňuje registrovaný obchodník, čo asi nie si. Nepredávaš svoj tovar. Postupuješ ako pre DPH neregistrovaný predávajúci, teda bez DPH .... ostatné súvislosti neriešim, nedá sa ...
Džejn
23.09.19,07:11
Teraz som trošku zmätená, ja. Sme, firma - platca DPH. Tento predaj je jednorázová záležitosť. Ten kameň nemáme nijak v evidencii. Ale proste sme ho mali a prejavili oň záujem tak sa predal. Ako to mám teda naúčtovať. A hlavne musím to predať s DPH? Kupujúci nie je platca DPH
Džejn
23.09.19,07:26
Ja som si myslela, že to môžem charakterizovať ako historický predmet, ktorý bude slúžiť na výstavu v múzeu. A teda nepodlieha zdaneniu..... Alebo sa mýlim a musím ho aj tak predať s DPH? Prosím poraďte..
Džejn
24.09.19,08:38
Prosím nikto mi nevie poradiť?
Mila123
24.09.19,08:58
napíš na FS, aj tam dostaneš fundovanú odpoveď.....
a_je_to
24.09.19,10:03
Aha ... vysvetlila si lepšie ... Výsledok je taký, že ak ho predávaš ako registrovaný platiteľ, tak ho bohužiaľ musíš predať s DPH. Je to pre vás najjdenoduchšie riešenie. Na osobitnú úpravu pri takejto jednorazovke zabudni ... pre dve veci. Tou prvou je, že osobitná úprava je obsiahlejší záväzok, ktorý je pre tento prípad nereálny. Tou druhou je, že osobitnou úpravou by si aj tak nič nezískala. Lebo u nej sa pridaná hodnota počíta iba z marže. A keďže si za kameň nič neplatila, tak marža = plná suma z predajnej ceny. Takže aj pri osobitnom režime by DPH vyšla rovnako ...
Džejn
24.09.19,11:38
Ďakujem krásne, za rýchlu odpoveď. Čiže DPH musím odviesť. Poraďte mi ešte prosím ako tom mám naúčtovať. ako tržba za čo???? Aký účet tomu prideliť? Mám k tomu len zmluvu, faktúru nemám. Mám ju ešte rýchlo vystaviť alebo mi stačí zmluva a zúčtovať cez interný doklad vrátane dph?
a_je_to
24.09.19,13:20
No ... nie je to materiál, tovar, ani výrobok. iba taký predmet, kde sa vzal, tu sa vzal, niečo ako inventúrny nález. Ak zmluva obsahuje náležitosti faktúry, tak faktúra pre neregistrovaného už nemusí byť. Urob interný doklad a k nemu prilož zmluvu. Do KV jej číslo, alebo dátum. 315/648+343 by mohlo aj byť ... Ale ak sa kupujúci stane platiteľom, tak mu zmluva pre následný odpočet stačiť nebude, potreboval by faktúru ...
Džejn
24.09.19,13:53
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi mi to pomohlo. Urobím to tak...