glascat7
20.09.19,18:16
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Od 1.2.2019 som nezamestnaná, evidovaná na UP. Do 31.7. som mala nárok na dávku v nezamestnanosti. V priebehu júna a júla sa môj zdravotný stav natoľko zhoršil, že som 2.8. zostala na PN a 6.8. ma operovali s následnou hospitalizáciou a pokračujúcou PN. Mám nárok na nemocenskú ?
veronikasad
20.09.19,16:20
Nemáš nárok na nemocenské, pretože počas evidencie na UP nemáš aktívne nemocenské poistenie, ani nárok nevznikol v 7-dňovej ochrannej dobe. PN - na tlačive UP, slúži len ako ospravedlnenie neúčasti na aktivitách UP.
Xanti
20.09.19,16:23
Ak máš v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia /zamestnania a prihlásiš sa na dobrovolné poistenie tak nárok na PN platenú mať budeš.
Pozor nesmie ísť o dni poistenia získaných na rodičovskej dovolenke.
veronikasad
20.09.19,16:24
Z aktuálnej, už vystavenej PN-ky nebude nárok ...
Xanti
20.09.19,16:27
To áno ale PN pre UP je len lajstro podpísané lekárom.
PN pre SP je doklad .
veronikasad
20.09.19,16:28
Nepíše aké tlačivo jej doktor vystavil
veronikasad
20.09.19,16:30
Keď poberala dávku v nezamestnanosti, podmienku 270 dní by mala mať splnenú. Pýtať sa mala predtým ako išla na PN-ku
glascat7
20.09.19,18:44
Mám normálne tlačivo na PN, vystavené a podpísané mojou lekárkou. Pýtala som sa panej na UP, povedala mi, že PN by mala byť vystavená do 3 dní od konca 6 mesačnej nezamestnanosti, čo aj bolo....Takže vlastne teraz nedostanem za túto PN nič?
veronikasad
21.09.19,04:39
Nie, počas poberania davky v nezamestnanosti nie si nemocensky poistená, ochranna lehota trva len 7 dni od skoncenia pracovneho pomeru. Ako pise Xanti, pred zaciatkom PN sa bolo treba prihlasit na dobrovolne poistenie v SP.
Nemicenske vyplaca SP, nie UP, informácia pracovníčky UP nie je spravna.
kopretinka
21.09.19,05:08
Ako si môžu dovoliť klamať ľuďom? A žiadny postih za to?
veronikasad
21.09.19,05:17
To co hovorila pracovníčka UP zrejme plati pre PN-ky vystavené na tlačive UP, bez naroku na nemocenské.
Katy a R
21.09.19,07:06
Ak si doložila riadnu DPN aj v SP - zrejme ti už prišlo zamietavé rozhodnutie.
Ak by ti terajšiu DPN lekár ukončil - a nanovo ťa vypísal, tak by si mohla využiť to, čo xanti napísala . Len to už záleží od lekára ... či to môže ? Pri novej dg by to šlo.
Bohužiaľ - neznalosť predpisov nikoho neospravedlňuje. OL je 7 dní po skončení poistenia. ( len tehotné majú 8 mesiacov) ☺ viď z o SP
avalik
21.09.19,07:07
kopretinka, pracovnicka UP nie je kompetentna vyjadrovat sa k narokom na nemocenske ... treba sa informovat na tom urade, ktory davku priznava - vyplaca
glascat7
21.09.19,07:12
Neprišlo mi zo SP nič, preto sa tu pýtam.... Už som sa zmierila s tým, že nič nedostanem. Tú PN som neplánovala, netušila som, že to dospeje až k operácii, takže to dobrovoľné prispievanie do SP je pasé. Len ma mrzí, že človek zháňa informácie, chodí od jedných k druhým a ak má šťastie, trafí na kompetentných a informácie dostane. Ja som nemala. Lekárku nebudem otravovať novou PN, možno ešte dva týžne a ukončí mi túto. Radšej by som si našla prácu a fungovala normálne.... Mala som od 1.9. nastúpiť do zamestnania, bola som už dohodnutá a pred podpisom zmluvy som sa ocitla v nemocnici, samozrejme, miesto som nedostala a už je obsadené....
Katy a R
21.09.19,07:14
pracovníčka UP ťa informovala len o ich podmienkach, čo sa týka DPN.
ona neinformuje o zák o SP, ani o podmienkach vyplácania dávky zo SP - a ani možno nevie, že ako presne to bolo s tvojími poisteniami. (to by už bolo navyše;))
A dala si to tlačivo na SP? - ak ti ešte neprišlo rozhodnutie, tak príde neskôr. Ak by bol nárok na dávku, už by si mala peniažky za august na účte.
glascat7
21.09.19,08:10
Ďakujem všetkým za rady a želám príjemný víkend.