mondes
24.09.19,12:56
Ahojte, ide o firmu, ktorá sa zaoberá stavebným materiálom. Teraz sa na firme robí svojpomocne kanalizácia a je na to použitý stavebný materiál, t.j. piesok a kamenivo zo skladu. ...Prosím Vás, ako to mám účtovne všetko zaevidovať, aby to bolo pri prípadnej kontrole ok? Urobím výdaj materiálu zo skladu .... a ďalej? Čo s DPH, ktorú sme si uplatnili pri obstaraní materiálu? Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše rady.
a_je_to
24.09.19,13:43
.... normálne, tovar vydáš zo skladu, nie však na 504/132, ale na vlastnú kanalizáciu 042/132, ktorá sa hádam po dokončení zaradí, ako 021/042. DPH neúčtuješ nijako, uplatnený odpočet je oprávnený, lebo ho použije platiteľ pre vlastnú spotrebu.
mondes
24.09.19,15:03
Ďakujem veľmi pekne.. To mi tiež pomôže, ale prosím, ako to je, ak zásoby účtujeme priamo do spotreby? Len urobím výdaj materiálu na vlastnú spotrebu? Totižto my sklad vedieme, ale máme externého ekonóma a on účtuje zásoby spôsobom B.
a_je_to
24.09.19,17:09
vy vydáte zo skladu vecne a externý ekonóm musí zmeniť pôvodný výdaj z faktúry ... Tak, že ak celý nákup účtoval na 504, tak v sume skladovej ceny materiálu, vydaného na kanalizáciu zaúčtuje v čase výdaja 042/504 ...
mondes
24.09.19,18:15
Wauu, super, opäť som o niečo múdrejšia. ...ak môžem ešte.... čo v prípade, ak sa kanalizácia nezaradí. Veď, predsa len "načo"? keď je to v zemi? -(Myslím to ironicky, ale tuším, že to takto aj bude.) ...tak aký účet sa vtedy použije namiesto 042? Srdečne dakujem.