AlaNR
22.11.04,11:49
Účet na obnovu víchricou zasiahnutých Vysokých Tatier zriadilo vedenie mesta v pobočke Dexie banky (http://www.dexia.sk/index) v Smokovci. Účet má číslo 1670490007/5600. Pokiaľ chcete osobne pomôcť, bližšie informácie získate na adrese kalamita@tatry.sk (kalamita@tatry.sk).

Ďalšie info:
http://slovak.vysoketatry.cz/kalamita/index.html (http://slovak.vysoketatry.cz/kalamita/index.html)
MirkaV
22.11.04,12:08
Je to daňovo uznateľný či neuznateľný náklad? neovplyvní to moje rozhodnutie, ale chcem vedieť. Ďakujem
M3G
22.11.04,13:19
Z poslednej návštevy tatier som mal asi taký pocit: "nikdy viac sa neukážem na mieste, kde sa k slovákom správajú ako podradnej rase a kde tvrdý biznis vyhráva nad súdnosťou a morálnymi zásadami".

Keby som veril na povery, povedal by som, že pán Boh to konečne zariadil podľa spravodlivosti.

Na hocičo iné áno, ale na takýto biznis určite neprispievam.
Zuzka
22.11.04,18:09
Prikladám mapku postihnutej oblasti Vysokých Tatier.
Jozef Mihál
22.11.04,18:14
MirkaV - osobný názor - neuznateľný náklad.
M3G - ABSOLÚTNY NESÚHLAS.
M3G
22.11.04,20:14
Bola to najhoršia dovolenka môjho života.
...nikdy viac do tatier...

(bohužiaľ musím takto rozprávať o svojom rodnom, inak Slovensko mám veľmi rád, len tie tatry ma znechutili)
ZuzanaA
23.11.04,06:34
M3G, neviem prečo si na Tatry taký nabrúsený. Predpokladám, že kvôli ľuďom. Možno si počas svojej dovolenky naozaj natrafil na zlý prístup zamestnancov rôznych zariadení, ale dovolím si tvrdiť, že si mal proste smolu. Keďže pod Tatrami žijem už skoro 30 rokov, viem ako to tu chodí. Myslím si, že za posledné roky sa úroveň služieb zvyšuje a aj zamestnanci rôznych hotelov, reštaurácii a i. pochopili, že pokiaľ nebude turista spokojný so službami, viac sa do Tatier nevráti. Je ale pravda, že ceny v Tatrách sú neúmerne vysoké. Rôzni drobní podnikatelia, čo prevádzkujú stánky s občerstvením sú alé nútení takto zdierať ľudí, lebo majú nehorázne vysoké nájmy. A ešte iná vec je, že prevažnú časť Tatier skúpila BA...

Takže aj ak si nebol s dovolenkou spokojný, Tatry samé osebe za to nemôžu a myslím si, že každého Slováka sa táto prírodná katastrofa dotýka. Nás, podtatrancov asi o čosi viac.

Ale aby som skončila optimistickejšie, dnes ráno bola nad Tatrami taká krásna dúha, akoby sa prírodné živly chceli s nami aspoň takto pomeriť :o
marianna
23.11.04,06:51
S priateľom chodievame často na víkendy do Tatier a nemám pocit, žeby sa k nám ako slovákom choval niekto zle. Dokonca v istom nemenovanom penzione nám dali zľavu na ubytovanie len preto, že sme slováci. (Možno sme vyzerali chudobne). Nemala som nikdy pocit, žeby nás niekto odvrhoval len preto že sme slováci. je pravda, že pri túrach sme stretávali iba poliakov, občas nemcov, ale ja tam idem za dobrým vzduchom a relaxom. Už len pohľad na Tatry má pre mňa liečivý účinok. Nepotrebujem luxusné služby hotela, ktoré sú pre nás slovákov (teda nás obyčajných pracujúcich) pridrahé. Ale trochu aj súhlasím s M3G, že je to asi trest za tú drahotu.
Mickya
23.11.04,07:11
Zuzka, nemôžem to otvoriť, nemáš to uložené aj v nejakom inom súbore? Ja som strašne zvedavá na tú mapu.
Hlinkovx
23.11.04,08:49
Mickya...
ak chceš..môžem ti to poslať rozbalené na e-mail..
keď tak mi pošli do SS tvoju e-mail adresu
Daniela
23.11.04,09:12
M3G, Tatry skutočne skúpili bohatí zbohatlici z BA. Preto nemám strach o hotely, penzióny, chaty a veekendové byty. Tam milióny sú a určíte dobre poistené. (Zamestnávajú tam personál za minimálnu mzdu, já zákazník požadujem 1000 % výkon, no, neviem ako by si obsluhoval ty..... aj keď, služby majú byť na úrovni,a záleží aj na náročnosti zákazníka.)
Trápi ma len tá zničená príroda. Žijem pod Tatrami 52 rokov a ten pohľad sa skutočne zmenil na mesačnú krajinu.Já ju už takú aká bola predtým nikdy neuvidím. Nebudem žiť do 120 rokov, ale verím, že každý, kto bude chcieť pomôže. Kúpme všetci jeden strom a zasaďme ho, jar tu bude čo nevidieť. Viete koľko to je??? viac ako 5 miliónov. To by stálo za to.
Mickya
23.11.04,09:51
Kúpme všetci jeden strom a zasaďme ho, jar tu bude čo nevidieť. Viete koľko to je??? viac ako 5 miliónov. To by stálo za to.
Danka, som za, je to dobrý nápad.
accad
23.11.04,10:20
Včera na rodičovskom triedna syna, ktorý je v 3.ročníku na gymnáziu, navrhla najprv deťom a na rodičku nám rodičom, či by mali deti záujem a rodičia s tým súhlasili, ísť v máji namiesto výletu do Tatier na pár dní pomôcť pri odstraňovaní kalamity,v rámci ich možností. Triedna má možnosť zabezpečiť ubytovanie aj so stravou. Takže ak niekto z Tatrancov alebo niekto kto robí v organizácií, ktorá sa v tomto bude angažovať (napr.VLK) a bude vedieť v budúcnosti o nejakom kontakte, kde by mohli túto ponuku predložiť, nech dá informáciu ako súkromnú správu. Aj keď ja som skôr skeptik, že už v máji tam bude brigáda pre študákov. Ale človek nikdy nevie a radšej tú informáciu posielam do pozornosti.
S tými stromčekami ešte počkajme, trochu ochladnú emócie čo s nami lomcujú pri pohľade na Tatry a počkajme na odborníkov, ktorí určite budú hľadať alternatívne riešenia, aby sa v budúcnosti chyby pri výsatbe neopakovali a Tatry mohli byť potechou oka a duše čiastočne už aspoň v rokoch nášho dôchodku. Tých zbierok bude určite vyše hlavy, až sa nám bude hlava točiť.
anita
23.11.04,10:42
Každý rok som pacientom vo Vyšných Hágoch. Bolo doslova utrpením pozerať na to, čo z Tatier zostalo. Nejde len o to, ako tie Tatry teraz vyzerajú ale je dosť reálne, že pacienti prídu o klímu, ktorá bola ich jedinou záchranou a jedinou možnou terapiou. A tá sa umelo vytvoriť nedá. M3G je mi ľúto, že Ti dovolenka dopadla tak ako dopadla.Tri týždne v roku strávim na lôžku v Hágoch a okrem toho absolvujem rodinnú dovolenku každý rok v Tatrách. Nemala som ešte zlú skúsenosť. Ba, skôr sa mi zdalo, že sú tam ľudia prívetivejší ako tu v okolí Bratislavy. Čo tak pridať sa k nám do partie a ďalšiu dovolenku absolvovať s nami? Jasne, že v Tatrách....
luebchenko
23.11.04,11:28
Súhlasím s názorom že Tatry ako také sú o inom ako o ľuďoch. A o tých ľuďoch je to také ako kdekoľvek inde - nájdu sa i takí i onakí - a za tých, čo sa cítia ako majitelia sveta Tatry nemôžu. I ja som zažila prístup týchto tiežpodnikateľov, ale akosi viac mi v pamäti zostala tá nádherná príroda, majestátne kopce, blízkosť hviezd v noci na Téryho chate, vôňa lesa... dokelu normálne brečím. A pamätám si veľa príjemných milých jednoduchých ľudí. To sú pre mňa Tatry. Neviem si predstaviť, že by to malo prestať existovať, tomu jednoducho neverím. Keď si pozriete reakcie na tatranskej stránke, to množstvo ľudí, ktorí chcú pomôcť.... Bude to dobré. Zostáva veriť, že sa Tatranci chopia ponúkanej pomoci a správne ju budú usmerňovať a organizovať. Mohli by napr. ponúkať nejaké lacnejšie jednoduché ubytovanie pre "dobrovoľníkov". Keď povedia "príďte, strávte tu dovolenku, prípadne sa môžte cez nejaké riadiace stredisko zapojiť do pomocných prác - či už len na deň, dva, možno aj hodinka pomôže - takisto si tu môžte kúpiť sadeničku stromčeka a posadiť ho na určené miesta" prídu iste mnohí. Samozrejme by som išla aj s celou rodinou.
Ozaj hovorilo sa niekde o zveri? Ako dopadli títo "tatranskí obyvatelia" by ma tiež veľmi zaujímalo.
Daniela
23.11.04,11:51
Luebschenko, zúfalo. Srnky pobehujú po cestách bezradne hore, dole. Veveričky majú svoje špajze povaľane atď. Ale myslím si, že aj príroda aj zvieratá sa s tým budú vedeiť vyrovnať. Čo bude slabšie zahynie a ostatok sa o seba postará.
luebchenko
23.11.04,11:59
Danka ty si odtiaľ? Dúfam že im pomôžete. U nás to bolo podobne zúfalé pri povodni na Dunaji, len vtedy tie chúďatá nemali moc kam ujsť. Chlapi tu brali do člnov čo sa dalo...Držím palce.
AlaNR
23.11.04,12:29
Neviete náhodou, či už vzniklo nejaké združenie alebo niečo tomu podobné, ktoré by organizovalo nakupovanie mladých stromčekov?
Určite sa do toho zapojím, na účet som už poslala za celú našu rodinu...
bepo
23.11.04,13:41
Jedna z príčin katastrofy bolo aj to že stromy boli monokultúra-smreky- a rovnako staré.Takže tento experiment tiež nedopadol najlepšie.Pri tej snahe pomôcť treba myslieť aj na toto.
AlaNR
23.11.04,13:57
Veď práve...
Včera bolo na teletexte napísané, že sa tam vlastne nestala žiadna ekologická katastrofa, len príroda sama zničila to, čo jej nepatrilo, resp. čo jej tam ľudia umelo nasadili.
Ale cez to všetko, keď človek vidí tú spúšť, nedá mu to. Nejde tam len o to, že tam popadali stromy.
M3G
23.11.04,20:50
M3G, Tatry skutočne skúpili bohatí zbohatlici z BA. Preto nemám strach o hotely, penzióny, chaty a veekendové byty. Tam milióny sú a určíte dobre poistené. (Zamestnávajú tam personál za minimálnu mzdu, já zákazník požadujem 1000 % výkon, no, neviem ako by si obsluhoval ty..... aj keď, služby majú byť na úrovni,a záleží aj na náročnosti zákazníka.)
Trápi ma len tá zničená príroda. Žijem pod Tatrami 52 rokov a ten pohľad sa skutočne zmenil na mesačnú krajinu.Já ju už takú aká bola predtým nikdy neuvidím. Nebudem žiť do 120 rokov, ale verím, že každý, kto bude chcieť pomôže. Kúpme všetci jeden strom a zasaďme ho, jar tu bude čo nevidieť. Viete koľko to je??? viac ako 5 miliónov. To by stálo za to.
Je to presne tak.

Aj ja mám tiež veľmi rád prírodu, aj keď to nie je niekedy badať z mojich príspevkov, len pod slovom Tatry vybavujem(stále) niečo iné...bohužial.

Osobne si myslím, že príroda je dostatočne silná na to, aby sa sama spamätala t.j. drevo bez zásahu človeka zhnije, poskytne hnojivo pre semená, ktoré sem doletia v ďalšej víchrici a cyklus sa začne znova - stromy začnú rásť a odumierať. Toto je bežný cyklus bez zásahu človeka.

Ale keďže človek chce teraz rýchlo obnovovať, kvôli čomu to vlastne robí? Podľa mňa chce človek (napr. štát alebo podnikatelia-BA)obnovovať Tatry preto, lebo chce aby tam zase chodili ľudia aby sa síce kochali, ale aj profitovali, aby sa zase mohlo ťažiť nejaké to drevo a aby bol zase nejaký zisk. Ospravedlňujem sa všetkým zástancom Tatier, ale ako počujem slovo Tatry, vidím iba $, bohužial. Čo narobím, nič, preto

som si našiel náhradu za Tatry: Orava - krásna, takmer neporušená príroda, skvelý vzduch, žiadne kliešte, málo fabrík a veľa dobrých ľudí.

Peace
M3G
23.11.04,21:01
Luebschenko, zúfalo. Srnky pobehujú po cestách bezradne hore, dole. Veveričky majú svoje špajze povaľane atď. Ale myslím si, že aj príroda aj zvieratá sa s tým budú vedeiť vyrovnať. Čo bude slabšie zahynie a ostatok sa o seba postará.Nemám slov.
Úplne súhlasím.
M3G
23.11.04,21:08
Čo tak pridať sa k nám do partie a ďalšiu dovolenku absolvovať s nami? Jasne, že v Tatrách....
Veľmi rád sa pridám, pokiaľ nepôjdeme bližšie ako 10km od Štrbského plesa. Robím si srandu.

Inak ak môžem nejako pomôcť, veľmi rád to urobím. Ale musí to mať nejaký zmysel(nebudem sadiť stromčeky tam, kde to príroda nechce ani nebudem posielať peniaze na nejaký účet).
Daniela
24.11.04,07:15
M3G, som rada. Mier. Môžeme si pokecať aj o tej Orave, Čertovici. Aj tam je to katastrófa. Dnes sa nevyhneme v žiadnej oblasti zeme takýmto katastrófam. Sami spôsobujeme a dávame prírode rany a tá sa nám potom opláca takou krutosťou. Je však silnejšia ako homo sapiens, verím, že sa pozbiera a zväčša sama. Zatiaľ sa neangažujem v žiadných zbierkach ani já. Je to živelné a ktovie ?..........ŽIadne peniaze. Počkáme čo bude nutné. Osobne som ochotná kúpiť sadenice stromčekov a vysadiť podľa pokynov a plánov lesníkov, TANAPU.s Teším sa, keď si na jar sadnem na bicykel a pôjdem pomôsť. Nebudú tie trasy z Popradu do Smokovca alebo T. Lomnici také krásne a poskytujúce čistý vzduch, ale rada tam pôjdem aj naďalej. Ešte som to nevidela na vlastné oči, lebo doprava je tam obmedzená, len zamestnanci,domorodci a turisti. Električky ešte nefungujú a ani dlho nebudú. Takže počkáme si. Potom podiskutujeme viac.
luebchenko
24.11.04,07:30
...sa mi včera v správach "páčil" ten pán, čo navrhoval využiť príležitosť, ktorú príroda ponúkla a žiadal znížiť stupeň ochrany, rozšírenie zjazdoviek a pod... Veď načo stromy - len sa lámu a robia katastrofy! no nie? Miesto stromov vysaďme stožiare vlekov - dobre nahusto, natrime z nostalgie na zeleno aby sme zachovali dekórum, bodli by aj nejaké asfaltky - aspoň po hvezdáreň, taká disko na Térinke by tiež nebola na zahodenie! Najsupernejšia by bola nejaká laserová light show rovno z Gerlachu! Wau super babenky a ešte supernejšie euráče či doláre by sa hrnuli a bolo by to supernéééé! Už to len premenovať na Las Tatras.
babetka
24.11.04,07:41
Chcelo sa mi plakať keď som videla v nedeľu večer čo sa stalo v Tatrách. Boli sme na chate od piatku, kde sme nemali elektrinu, takže to bol naraz poriadny šok. Tatry boli úžasné. Celé Slovensko je z toho hotové a každý chce pomáhať, ale keď boli povodne na východe, tak na to každý kašlal, lebo nešlo o Tatry, ale "len" o tých ľudí.
Daniela
24.11.04,07:46
Verím, že k tomu nepríde, aj keď pre zisk by niektrorí urobili aj to. TEŽ však nebude fungovať minimálne 2 - 3 mesiace, takže bude ťažký prístup. Ináč strašne tu zasa fúka (POPRAD)a sneží, sedím v práci a žalúzie vejú ako zástavka na okne . Na Polianke padajú aj tie stromy čo ostali. Babetka, pomohli sme pri zbierkach ČK a viac nebudeme. Určite sa tá pomoc minula účinkom.
babetka
24.11.04,07:54
Však o to išlo. Ľudia sa snažia pomôcť a je to na nič. Skôr som myslela na to, že Bratislava hneď darovala peniaze. Ale vlastne robia to aj pre seba a nielen pre Tatry. Berim to tak, že Tatry patria celému Slovensku. Dúfam, že si s tým nejako my aj príroda poradíme, lebo je to katastrofa. A teraz mi nejde o turistický ruch, ale o tú krajinu (aj keď z toho zahraničného idú peniažky do spoločnej pokladne).
Daniela nešlo mi o pomoc tých drobných ľudí ale o tých "hore".
Katty
13.12.04,10:36
Ako účtujete v PÚ tieto príspevky na Tatry???

Zrejme to bude nedaňový účet ale na ktorý?
Katty
13.12.04,10:58
tak keď nikto nevie tak to dám na 513 ;)
Jozef Mihál
21.08.05,18:26
Tak, pomáhal som Tatrám 4 týždne, presnejšie tvrdo som platil počas dovolenky bratislavským majiteľom tatranských ubytovacích a reštauračných zariadení, občas i Mestu Vysoké Tatry nejaký ten parkovací poplatok, či Tatranským železniciam nejaké to cestovné na Hrebienok. Snáď sa čosi z toho ujde i na renesanciu najkrajšieho kúta Slovenska.
babenko1
21.08.05,19:03
Tak takéto pohľady sa naskytli aj mne.. a je to strašnééé...
Janka6685
27.08.05,10:47
Nedá mi nereagovať na túto tému.

Ja som bola prvý krát v Tatrách minulý rok na dovolenke. Predtým sme chodili k vode. V Tatrách sa nám však tak páčilo, že sme tam boli aj tohto roku a plánujeme tam chodiť každý rok. To čo sme videli, bol pre nás obrovský šok. Máme fotky z minulého roka a urobili sme si aj tohtoročné. No to je teda rozdiel. Mesačná krajina. Bolo mi až do plaču, keď som videla všetky tie stromy poukladané na sebe a pripravené na odvoz. Niečo strašné. Keby to nestačilo, posledný deň dovolenky nastal ten obrovský požiar. V správach dávali, že je všetko pod kontrolou (tak mi to hovorila mamka do telefónu). No my sme na vlastné oči videli, že sa to rozširuje, takže čo hovorili v TV bola lož.

Musím ešte povedať, že s ľuďmi sme nemali žiadne zlé skúsenosti. Čašníci boli tiež v pohode. A na margo toho, ako sa tam správajú ku našincom musím tiež povedať, že ako tu už bolo spomínané, aj nám dali zľavu, len preto, že sme zo Slovenska. Dokonca minulý rok sme mali zľavu, toho roku ešte vačšiu.

To, čo sa stalo Tatrám je naozaj hrozné, ale na odľahčenie možem povedať, že výhľad je tam teraz perfektný. Viem, že je to len slabá útecha, ale musíte uznať, že mám pravdu. Dokonca už viem, prečo sa "Pekná vyhliadka" volá pekná. Ale predtým tam bolo aj tak krajšie. To je isté.

Btw, moj snúbenec tam chcel ísť hlavne preto, lebo nemá rád horúčavu a v Tatrách má byť logicky chladnejšie. No celý ten týždeň tam bolo na nevydržanie. Domov sme prišli opálení ako od mora, nechtiac. Síce o pár dní na to tam napadol sneh. Asi sme mali prísť neskor. Ale to boli zas uzavreté chodníky pre požiar. Nijak nedobre...