Lacodix
25.09.19,21:07
Aké odvody mám platiť, keď som od 1. septembra doktorandom na vysokej škole, s pravidelným mesačným štipendiom a súčasne zamestnancom vo vlastnej firme s mesačným platom?

Okrem týchto dvoch príjmov mám príjmy ako umelec - z umeleckej činnosti (SZČO) a naviac od 6.11. budem poberať aj starobný dôchodok. Ktoré odvody (preddavky?) mám odvádzať a v akej výške...?
Vďaka za vecnú poradu, L.
jslancik
25.09.19,21:38
Ešte nejaká dohoda by sa hodila. Invalidný dôchodok nič? Čo tak to zveriť účtovníčke, ktorá má na starosti tvoju firmu?
Lacodix
25.09.19,21:46
No, účtovník si s tým veľmi nevie poradiť... Invalid nie som - to by som asi tie povinnosti nestíhal a na dohodu som nikdy nepracoval... Aktuálne som viac ako 40 rokov v pracovnej aktivite... Takže nevidím priestor na iróniu...
veronikasad
25.09.19,22:02
Podaval si za rok 2018 danove priznanie FO typ B?
veronikasad
25.09.19,22:07
Starobny dochodca môže byť doktorand a poberať štipendium?
jslancik
26.09.19,05:18
Účtovníčku treba vymeniť, keď nevie robiť svoju robotu. Toto nie je zložitý prípad. Ako napísala kolegyňa, treba ísť postupne, jedno a druhým...
avalik
26.09.19,06:23
zo stipendia nic - mas nad 30 ... kedze mas TPP zdravotne odvody si ako samoplatitel nemusis odvadzat

z TPP platis ako kazdy iny zamestnanec, ak budes dochodca tak do SP menej

umelec - do SP zalezi ake si mal prijmy v minulosti z tejto cinnosti - ak ti vzniklo povinne SP, tak Soc. poistovna sa ozve/ozvala ...
- preddavky do ZP zalezi ci ide o aktivne ci pasivne prijmy, ci platis zrazkovu dan - ak je zrazkova, je to vysporiadane ... ak nie spocitaju ti to v rocnom zuctovani zdravotneho poistenia

percenta si vygoogli, ci zisti na stranke soc. poistovne ci zdravotnej poistovne

a toto by ti tvoj uctovnik mal vediet vysvetlit - ak nevie, budes si robit danove priznanie sam?
avalik
26.09.19,06:47
veronikasad, studium na VS nie je obmedzene vekom a ani priznanim SD, ak nema uz ukonceny treti stupen tak ma narok aj na doktorandske stipendium pocas standardnej dlzky sudia
Lacodix
26.09.19,16:16
Áno...
Lacodix
26.09.19,16:18
Áno, presne tak... vzhľadom na záujem VŠ aby som tam pôsobil, tak ma prijali, inak by som tam už nemohol prednášať...
Lacodix
26.09.19,16:39
No, doteraz mi to robil ten účtovník, ktorý v tomto prípade tvrdil, že asi by som nemal brať plat, keď mám štipendium... Ale to sa mi od začiatku nezdalo...
veronikasad
26.09.19,17:24
Dostal si zo zdravotnej poisťovne ročné zúčtovanie zdr.poistenia za rok 2018? Ak yi vznikla povinna registracia v SP. Poistovna tiez o tom informovala listom.
avalik
26.09.19,17:47
Zákon o vysokých školách § 54 (18) Vysoká škola alebo externá vzdelávacia inštitúcia poskytuje študentovi v doktorandskom študijnom programe v dennej forme štipendium. Študent doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia s trvalým pobytom v členskom štáte má počas trvania štandardnej dĺžky štúdia študijného programu, na ktorý bol prijatý, ak už nezískal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa, nárok na štipendium
a) do vykonania dizertačnej skúšky najmenej vo výške 6. platovej triedy a prvého platového stupňa osobitnej stupnice platových taríf učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov podľa osobitného predpisu2) a
b) po vykonaní dizertačnej skúšky najmenej vo výške 7. platovej triedy a prvého platového stupňa osobitnej stupnice platových taríf učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov podľa osobitného predpisu.2)

v zákone sa neuvádza, že sa skúma či doktorand poberá iné príjmy ... samozrejme iné by to bolo, ak by išlo o soc. štipendium

... zvážila by som zmenu účtovníka ;)
Lacodix
26.09.19,20:39
Áno, dostal, to dostávam každý rok...:-)
Lacodix
26.09.19,20:42
Ďakujem pekne, to vyzerá veľmi presvedčivo..:-) Takže asi to môže bežať úplne rovnako, ako doteraz... Veľká vďaka! Keby som menil účtovníka, tak sa určite ohlásim!!
veronikasad
26.09.19,21:25
Tak sa zbytočne pytas na Porade, mas tam uvedenu výšku preddavkov aj ci ti vznikla povinna registracia v SP. Poradaci nevidia do tvojho danoveho priznania. Poberanie starobného dôchodku ma vplyv len na neplatenie poistného na inv.poistenie v SP.