jaroe
26.09.19,22:02
hojte, potrebovala by som poradit ohladom prace vo sviatok a jej preplatenia. Studujem to z kazdej strany ale uz sa len zamotavam. Takze priklad č. 1:

mesiac ma 21 pracovnych dni + 1 deň sviatok v bežný deň, zamestnanec je odmeňovany mesačnou mzdou dajme tomu 600 EUR. V danom mesiaci odpracuje sviatok, pričom za dany mesiac odpracuje celkovo 21 dni. V tomto pripade je to akoby cerpal nahradne volno za odpracovany sviatok a prinalezi mu len mesacna mzda 600 EUR bez priplatku za sviatok? Nárok na mesacnu mzdu + príplatok by mal len v prípade, ak za daný mesiac odpracuje 22 dní, vsak?

Priklad č. 2:

mesiac ma 21 pracovnych dni + 1 den sviatok v nedelu, ktorá je zároven beznym pracovnym dnom, kedy zamestnanec pracuje. /zamestnanci pracuju 5 dni v tyzdni 8 hodin, pricom maju volno v sobotu a este v niektory iny den okrem nedele/ Tento sviatok zamestnanec aj odpracuje. Ked mu zaplatim jeho mesacnu mzdu 600 EUR + priplatok za sviatok + príplatok za nedeľu, musí mat taktiez celkovo v danom mesiaci odpracovanych 22 dni alebo len 21?

Velmi pekne dakujem...
ivka70
27.09.19,05:32
1. pripad - zamestnanec ma rovnomerne ci nerovnomerne rozlozeny pracovny cas? o akom cerpani nahradneho volna to hovoris? kedy pracoval a kedy cerpal volno?
ivka70
27.09.19,05:34
1. nie, narok na pracu vo sviatok a v nedelu ma, lebo vo sviatok a v nedelu pracoval.
Zaroven odpracoval c ely mesacny fond 21 dni, cize ziadny den nebol nadcasom ani si nebral nahradne volno
2. 21 dni je fond pracovneho casu na mesiac september, z toho vychadzas aj pri nerovnomerne rozlozenom pracovnom case
jaroe
27.09.19,07:52
zamestnanec pracuje 5 dni v tyzdni, volna je vzdy sobota + nejaky iny den okrem nedele. V nedelu sa vzdy pracuje. Nahradne volno bolo v zmysle toho, ze zamestnanec sice pracoval vo sviatok, ale celkovo dany mesiac odpracoval len 21 dni, co bol jeho fond. Nebral si volno v nejaky konkretny den, skôr v niektore dni v danom mesiaci odpracoval menej ako 8 hodin.
ivka70
27.09.19,08:45
to patri k comu? k1.
potom ma narok na priplatok za pracu vo sviatok (a aj za pracu v nedelu), vo sviatok predsa pracoval, aj ked to bol jeho standardny pracovny den.