AndrejR87
27.09.19,14:50
Dobry den,

Vlastník bytu v nasom bytovom dome si najal pracovníkov, aby mu vyniesli 3 m hlinikove profili. Títo pracovnici profili "natlacili" do noveho vytahu pricom znacne poskodili cast kabiny vytahu srop+bocne steny (skrabance, ryhy na paneloch kabiny atd) na viacerych miestach.

Majitel bytu sa teraz vyhovara, ze kabinu vytahu neposkodil on, ale iný ludia a odmieta uhradit pomerne vysoku skodu za vymenu novych panelov.

Vo vytahu su nainstalovane kamery so zaznamom, ktoré dokazuju ze to skutocne boli najatí pracovníci, ktorích do priestorov bytoveho domu pustil vlastnik bytu.

Dakujem za radu ako dalej postupovat, kedze trvame na 100% nahradu skody na novom vytahu od vlastnika bytu. Vlastnikom bytu je s.r.o. firma

********** CITAJTE***********
Vazeni, zhrniem to este raz. Je to realny pripad z SK z jedneho bytoveho domu. Ja som jeden vlastnik bytu v tomto dome. Takze je majitel bytu x, ten si najde neakych ludi bez zmluvy na to, aby mu vyniesli 3m profili na xy poschodie. Tychto pracovnikov pusti do domu tento majitel bytu x . Nasledne z domu odide a necha to na tychto ludi. Tito ludia poskodia kabinu vytahu, co je zaznamenane na zazname. Jednoducha otazka koho ma bytovy dom v zastupeni spravcu vyzvat na uhradu nakladov za sposobenu skodu ktora je niekolko tisic eur? Prosim normalnu odpoved, aby sme my realne dostali peniaze za tuto skodu spat.
misoft
27.09.19,13:08
Položím otázky: kamerový záznam - z kabíny výťahu? Kabína (priestor) bol riadne označený, že ne sledovaný kamerovým systémom? Kde sa uchovávajú záznamy z kamery?
Ad1. Ako dôkaz vykonaného skutku by to stačilo.
Ad2. Ak tento priestor nebol riadne označený - nemáte žiadny dôkaz.
Ad3. Ak sú záznamy ukladané na nejakom súkromnom serveri/ počítač - máte veľký problém. Ak sú však záznamy ukladané v súlade so zákonom a priestor bol riadne označený - tak treba na neho pritlačiť. Jednoducho mu len oznámte, že poškodenie výťahu ním najatými osobami je zaznamenané a ak nepristúpi na náhradu "nim" (resp. ním objednanými ľuďmi) spôsobenej škody, budete to riešiť právne a vtedy tento záznam sa použije ako dôkaz spôsobenej škody a poškodzovania cudzej veci.
Treba si uvedomiť, že výťah je SPOLOČNÝM majetkom a nepoškodil len svoj majetok, ale aj majetok ostatných.
marjankaj
27.09.19,13:14
Dajte to na súd.

ústava sr:

PRÁVO NA SÚDNU A INÚ PRÁVNU OCHRANU

Čl. 46
(1) Každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne Slovenskej republiky.
AndrejR87
27.09.19,13:16
Na dverách vytahu a vstupnych dverách bytového domu sú samolepky s oznamom ze "Priestor monitorovany kamerovym systomom so zaznamom. Zaznam sa uchováva podla zákona a pristup k nemu ma iba spravca bytoveho domu. Mame to osetrene podla GDPR a zákona v bytovom dome.

Prosím o info, ako na neho mozme "pritlacit" a riesit to pravne?
lubko6394
27.09.19,13:26
A prečo by to mal platiť on ? Poškriabal snáď on ? Jeho povinnosťou je maximálne vám oznámiť toho kto tie práce vykonával. Však ak si najmem maliara a on rozbije rebríkom okno na chodbe tak čo s tým mám ja ? Keby som to spravil ja tak môžem žiadať od poisťovne plnenie zodpovednosti za škodu, ale tú škodu nemohol spáchať nik iný len ja a moja rodina.
marjankaj
27.09.19,13:34
Že by basebalkou? Ale sro nemá hlavu.:eek:
bjuty smis
27.09.19,13:38
a čo s tým má majiteľ ?
od neho žiadajte mená a kontakt na " pachateľov "

a od nich si to vymáhajte...
lubko6394
27.09.19,13:41
nerozumiem Vasej odpovedi, ved predsa majitel bytu predsa pustil tych robotnikov do bytoveho domu. Mame to zaznamenane, kedze pouzivame DEK kluce.

Ako potom mame riesit vzniknutu situáciu?

Tu na porade aby to aj iní videli, súkromnú správu vidím len ja.

K veci: či ich pustil on alebo niekto iný je jedno, jedine že by poškodenie bolo na jeho príkaz. Platiť musí ten ktorý spôsobil škodu, takže je treba osloviť nosičov a od nich pýtať náhradu.
AndrejR87
27.09.19,13:41
"pachatelov" si najal z ulice, bez zmluvy ma na nich akurat tel. cislo.
marjankaj
27.09.19,14:12
Tak na toto si zavolaj tých policajtov. Nech to riešia.
marjankaj
27.09.19,14:14
Neznalosť zákona neospravedlňuje. Ani to že nie si právnik. Niekedy stačí použiť vlastný rozum.
buchač
27.09.19,14:30
AndrejR87
Vlastnikom bytu je s.r.o. firma

AndrejR87 (Dnes 15:41) "pachatelov" si najal z ulice, bez zmluvy ma na nich akurat tel. cislo.
==============
Jedna perla za druhou....
marjankaj
27.09.19,14:33
No neviem, kde je to lepšie. Na šuťáku alebo tu. Ale na šuťáku som aspoň trochu v obraze.:D
buchač
27.09.19,14:45
Ja len dúfam (pre dobro ostatných vlastníkov bytov), že dotyčný nie je predsedom alebo správcom...;)


Kuwa...možno by bolo vhodné založiť tému o vtipných témach.
marjankaj
27.09.19,15:00
Nestraš, to by bolo na román.
ivka70
27.09.19,15:28
Skodu spolocenstvo vlastnikov uplatni voci majitelovi bytu, ten si ju moze vymahat u dodavatela, ktory mu ju sposobil.

Zakon o vlastnictve bytov a bytovych domov
Par. 11
...

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť poruchy a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu, alebo spoločných zariadeniach domu, alebo príslušenstve, spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú. Ide predovšetkým o vandalizmus, ktorý je preukázateľný svedectvom vlastníkov alebo kamerovým systémom, ak je v dome inštalovaný.
....
lubko6394
27.09.19,15:50
No lenže toto sa týka mojich detí... musia tam bývať a užívať byt. Ani za poštárku nenesiem zodpovednosť a ani za špedičku čo mi privezie sporák.
bjuty smis
27.09.19,15:59
Tak to sa potom na to rovno vyse mejte..
ivka70
27.09.19,16:17
Ale ano, zodpovedas, ak do bytoveho domu prisli kvoli tebe _ napr. za stahovakov, co stahuju teba.
buchač
27.09.19,16:29
Ivka...citujem :

..." spôsobil sám alebo OSOBY, KTORÉ jeho BYT alebo nebytový priestor UŽÍVAJÚ. "

Takže ???
misoft
27.09.19,16:31
Správca je poverený v niektorých prípadoch zastupovať majiteľov bytov, splnomocnili ho predsa zmluvou o správe bytov a nebytových priestorov. Takže sa obráťte na správcu, keďže on má ten záznam, tak nech koná. Je to aj povinnosťou správcu - prečítaj si zákon o bytoch a nebytových priestoroch....
jelalim
27.09.19,17:03
Ak si objednám tovar, pošlú mi veľkú krabicu, a dajú doručiť poštou. Ja čakám, že príde poštár a donesie mi poštár krabicu pred môj byt. Poštár zdola zazvoní a ja ho pustím, lebo ho čakám. Poštár ale cestou na moje poschodie sa s krabicou zavadí a na prvom poschodí rozbije okno, ide ďalej a na druhom s tou krabicou zhodí hasiaci prístroj rozbije ho a všetko v okolí je od peny zničené, poštár ide ďalej a na tretiom s tou mojou krabicou rozbije svetlo, ide ďalej a na štvrtom s tou krabicou pripučí susedovho domáceho miláčíka (chová líšku), poštár ide ďalej na piatom s mojou krabicou poškriabe novú dlažbu, ide ďalej na šiestom bývam ja. Odovzdáva mi krabicu - zásielka je nepoškodená a v poriadku, podpíšem mu prevzatie a poprajem dovidenia.

O 15 minut zvoní sused, hovorí mi niečo o náhrade škody s mojou krabicou.

Ja s tým skutočne nič nemám. Škodu musí požadovať od vinníka.
marjankaj
27.09.19,17:07
Ivka a ak kvôli mne prišli do môjho bytu zlodeji a poškodili výťah aj za tých mám zodpovedať?:eek:

Alebo keby tam vo výťahu zamordovali nejakého suseda, tak ja pôjdem bručať?:eek:
marjankaj
27.09.19,17:21
U nás má poštárka zakázané chodiť na poschodia, takže nič také nehrozí. Ak máme rekomando, tak zazvoní a my si prídeme dole prevziať, alebo hodí oznam do schránky.
sito
27.09.19,17:43
ivka, chlapi majú pravdu!

"Ide predovšetkým o vandalizmus, ktorý je preukázateľný svedectvom vlastníkov alebo kamerovým systémom, ak je v dome inštalovaný."

Aký vandalizmus, aký? Proste si firma objednala tovar. Dodávateľ si chcel dodanie uľahčiť, neniesol ho po schodišti, ale použil pri dodávke výťah, ktorý poškodil. Majú o tom kamerový záznam. Takže, na polícii podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. A polícia sa už opýta ku komu išiel tovar a kto ho doručoval. Odberateľ predsa vie kto, aká, ktorá firma mu tovar dodávala. A páchateľ už nie je neznámi. Môže sa poškodenie výťahu od neho vymáhať, že? :D
lubko6394
27.09.19,18:08
A čo ak čaká dýško ? Kto jej yakáže ísť na 14 poschodie ? Veď tam môže byť invalid.
marjankaj
27.09.19,18:09
No koho predsa páchateľa. Máš kamerový záznam. Polícia zistí totožnosť páchateľov a od nich žiadaj náhradu škody. Aj cez súd. Ty chceš trestať nevinných?
bettylou
28.09.19,00:40
marjanka, pre pár škrabancov bejzbalku? či aj teba už lízlo??
marjankaj
28.09.19,06:39
No tak ešte môže pekne poprosiť, ale to už skúšal. Podľa ústavy nikoho nemožno nútiť aby konal niečo, čo zákon neukladá. Možno ty máš ešte nejaký iný spôsob. Tak sem s ním.
marjankaj
28.09.19,06:56
No máme tam elektronický zámok, musel by ju niekto pustiť. Ale hlavne jej to zakázal zamestnávateľ.
misoft
28.09.19,08:56
Hmmm.... poštár rozbil, zhodil, zašpinil s MOJOU krabicou... vykonával dodávku TVOJHO majetku a všetko toto vykonal TVOJIM majetkom. A punktum. A TY si ho pustil. Takže TY zaplatíš. A potom sa sťažuj na Lampárni, alebo na pošte.
marjankaj
28.09.19,09:13
Misoft čo si pil? Ak by tam ten poštár niekoho zabil, tak by som išiel sedieť ja? Trochu zvláštne chápanie zákona. A páchateľa umiestnime na veľvyslanectvo. Ale aj to sa u nás stáva.
sito
28.09.19,10:01
:eek: Pre vlastnú bezpečnosť? Ste, je váš dom ako pentagon? :D
sito
28.09.19,10:05
:eek: Leda, že by boli spolupáchatelia? :D:D:D
marjankaj
28.09.19,10:12
Tak aj Kočnera by mali urobiť veľvyslancom, či....
sito
28.09.19,10:22
Štetka to tu zavre a je po románe. Zostane len poviedka, či pohádka, rodokaps, vtip?
sito
28.09.19,11:07
No, niekde ho treba umiestniť. Ale, kam, kam? :D
buchač
28.09.19,11:32
misoft (Dnes 10:56) Hmmm.... poštár rozbil, zhodil, zašpinil s MOJOU krabicou... vykonával dodávku TVOJHO majetku a všetko toto vykonal TVOJIM majetkom. A punktum. A TY si ho pustil. Takže TY zaplatíš. A potom sa sťažuj na Lampárni, alebo na pošte.
======================
Keď toto čítam, tak asi fakt založím tému o vtipných témach a aj príspevkoch......alebo téma o témach na zaplakanie ?
sito
28.09.19,12:59
Noo, založ! A zmizne v útrobách porady alebo do rajskej záhrady. Ver, nebude prvá, ani posledná. Sú tu takí borci, čo chcú mať poradu v koterci. :D
sito
28.09.19,18:24
:D Krabica bola kvalitná, dlažba ... :D

Ten Al bol tiež kvalitný, a čo bočné steny výťahu, boli? :D
dmc
28.09.19,20:43
nie - nezodpovedas. Muselo by ist o obyvatela /najomcu . Teoreticky ide o priestupok proti majetku. Aj ked vyska skody je na precin avsak pri TC/precine Poskodzovany cudzej veci musi ist explicitne o zavinene konanie - umyselne- ktore tu nepreukazes. Tak ako v inych pripadoch je potrebne skumat objekt - objektuvnu stranku-subjekt a subjektivnu stranku, zavinenie testnost. Vychadza to vsetko na toho kto prepravoval naklad ktory poskodil stenu vytahu.
- Zaobalenie - pripisanie viny na toho komu tovar prepravovali neviete nijak pravne podlozit.


Inak - k tej vyske skody. Tie poskrabane steny su nepouzitelne a je bezpodmienecne nutne ich vymenit ???
jelalim
29.09.19,08:29
misoft, podľa tvojej logiky od kedy zodpovedam za skody sposobene mojou krabicou? Som este zabudol dodat, ze cestou ako ju postar niesol na bicykli k mojmu domu, tak mojou krabicou sa zavadil o spätné zrkadlo na zaparkovanom aute... zodpovedam aj za toto? :-)
misoft
29.09.19,08:59
jelalim (Dnes 10:29) .................................................. ...ze cestou ako ju postar niesol na bicykli k mojmu domu, tak mojou krabicou sa zavadil o spätné zrkadlo na zaparkovanom aute... zodpovedam aj za toto? :-)
----------------------------------------------------------------
To ale už nebolo v bytovom dome, kde si spoluvlastníkom - tak nie.
jelalim
29.09.19,09:43
aký je v tom rozdiel? spoluvlastnictvo mi pridava zodpovednost za inych cudzich ludi? Aj ty kontrolujes kazdy pracovny den postara pri dorucovani, aby ak by nieco sposobil, tak by si ty niesol zodpovednost?
pavol54
29.09.19,11:25
V prvom rade treba aby bolo rozhodnuté o skutočnom rozsahu škody. Ak je objekt poistený tak rozhodne o jej výške likvidátor poisťovne (ktorá by mala preplatiť alebo odmietnuť) . Ak nie je poistený treba si prizvať súdneho znalca ktorý stanoví výšku ak nedôjde k dohode o jej náhrade, tak rozhodne súd. Výšku škody neurčuje správca
pavol54
29.09.19,19:40
nie som poisťovací agent, ale potom platí veta 3.