ferkoo22
29.09.19,19:48
Dobrý deň Vám prajem. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Som čiastočne invalidná osoba, poberám zo soc.poisťovne invalidný dôchodok. ZTP preukaz som nevybavoval ukáže sa či ho bude alebo nebude potrebné vybavovať. Mám duševnú poruchu zo strachu a úzkosti. Neviem aké možnosti uplatnenia by som mohol mať. Mám zakázanú len nočnú prácu. Pracovať chcem a práve preto sa Vás chcem opýtať aký druh pracovného pomeru potenciálne pripadá do úvahy(brigada, čiastočný úväzok, plný úväzok), aké je obmedzenie na výšku mzdy aby mi nezobrali invalidný dôchodok a ako sa mám zachovať k potenciálnemu zamestnávateľovi pri pohovore, ktorému by som rád upovedomil o tejto skutočnosti no aby som z mojej pravdovravnosti o potenciálnu prácu neprišiel práve pre zdravotný stav. Pri práci, pri ktorej nie je potrebná vstupná prehliadka. Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem. S pozdravom František
Katy a R
29.09.19,18:09
Môžeš robiť akúkoľvek prácu, ktorú zvládneš. (ideálne by bolo, aby ťa bavila) . Je jedno či na dohodu, alebo PP, hocijaký úväzok .... alebo aj szč.
nikto ti z tohto dôvodu nič nevezme.
iné je - že či prácu zvládneš a či nájdeš zamestnávateľa, ktorý ťa zamestná.;)
Ak by si mu aj neoznámil, že si ID - aj tak to zistí - lebo sa inakši platia odvody do ZP . (lepšie je hne´d informovať a doložiť rozhodnutie o iD)
veronikasad
29.09.19,22:22
Vyska prijmu inv.dochodcu nie je obmedzená, aky druh prace môžeš vykonávať mas uvedene v záverečnej casti lekarskeho posudku, ktorý je prílohou rozhodnutia o priznani ID.

Zamestnávateľovi treba oznámiť kvôli odvodom ze si poberatelom ID. Nemusis predlozit rozhodnutie SP,vyziadaj si na pobocke potvrdenie, ale malo by tam byt uvedene aj percento invalidity.
Vstupnej lekarskej prehliadke sa zrejme nevyhnes.
kopretinka
30.09.19,06:34
Môžeš pracovať koľko chceš,koľko zvládneš.Zamestnávateľovi musíš doložiť,že si poberateľ inv.dôchodku,ale len počet %,diagnóza ani suma dôchodku ho nezaujíma a nesmie sa na to ani pýtať.
Aký druh práce budeš robiť,to si musíš ujasniť ty sám,len ty vieš,z čoho máš úzkosti.
Preukaz ZTP potrebuješ na čo? Inv.dôchodok neznamená,že dostaneš ZTP.