lookass
01.10.19,13:31
Dobrý deň. Som čerstvý vodič. Cestné značky ovládam, mám však jednu nejasnosť ohľadom dopravnej značky B1 - zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch. Čomu presne nerozumiem je to "v oboch smeroch jazdy". Vo všetkých učebniciach (aj elektronických) je takýto popis značky ale nikde som sa nedočítal, načo presne táto značka slúži. Predovšetkým mi nie je jasné, kvôli čomu sa umiestňuje táto značka, keď ja ju vidím len z jedného smeru - keď stojím pred ňou - načo mi je informácia o druhom smere? Pripadá mi to nelogické. Keď vidím značku B2 tak automaticky viem, že sa jedná o jednosmernú cestu, čiže logicky musím vojsť z druhej strany. Pár krát som videl za značkou B1 stáť autá na krajnici (proti mne) - ako tam môžu byť keď je to predsa zákaz vjazdu v oboch smeroch? Poprosím nepíšte mi odpovede skopírované z učebnice autoškoly alebo zákona, ide i o logické vysvetlenie účelu tejto značky. Vopreď ďakujem.
Dáša_
01.10.19,11:42
v zákonoch (aj značkách) sa nehľadá logika. Zákony (a značky) sa dodržiavajú. Napriek tomu, že sú občas blbé :D
Chobot
01.10.19,11:54
Logicky to máš veľmi jednoduché. Ak ide o jednosmerku, tak sa umiestňuje na jej koniec značka B2 - logicky na začiatok ide značka IP3b. z nej vieš, že ak sa potrebuješ na tú ulicu dostať, tak musíš ísť z druhej strany.

Ak ale na začiatku ulice alebo vjazdu vidíš značku B1, tak vieš, že sa tam ani z druhej strany nedostaneš.

Jednoducho aby sa rozlíšil všeobecný zákaz vjazdu od zákazu vjazdu z dôvodu jednosmernej ulice.

Ak je značka B1, tak niektoré autá môžu mať výnimku, ktorá im dovolí vojsť do ulice označenej touto značkou a to z ktoréhokoľvek prístupného smeru. Preto si za značkou mohol vidieť parkujúce autá. Ale nepoznám výnimku, ktorá by oprávňovala vojsť do jednosmerky zo strany značky B2 - okrem polície, hasičov a sanitiek.
Chobot
01.10.19,11:55
Daj príklad, ktorá značka je blbá.
lubko6394
01.10.19,11:56
Skús sa zamyslieť. Ak viem že zákaz je obojstranný a ja tam potrebujem ísť tak môžem porušiť už tú prvú pri ktorej som (za príslušný poplatok). B2 ti povie že to treba obísť sprava či zľava a pokutu nedostaneš.
bodliak
01.10.19,12:16
Bežne sa k B2 dodatkovou tabulou ako výnimka uvádzajú cyklisti.
Dáša_
01.10.19,12:34
jaaj, to bola reakcia na bratranca - taliana. Viezol nás v aute aq na niekolkých stopkách (u nich) nezastavil. Ked som sa ozvala, tak mi povedal, že to je blbá značka, tú nedodržiava :)
vicktor
01.10.19,12:41
Podla mna blba znacka je "zipsovanie" - je rozpor medzi obrazkom a textom.
vicktor
01.10.19,12:50
V autoskole co povedali?
K uz napisanemu pridavam: nieco sa mi mari, ze elektricka sa nepovazuje za motorove vozidlo, t.j. pod B1 moze byt dodatkova tabulka o vynimke, ale pod B2 urcite nie.
lookass
01.10.19,14:17
Ďakujem za vysvetlenie!!!
lookass
01.10.19,14:19
V autoškole ma práve táto otázka nenapadla...až reálna premávka ukázala keď som si všimol tie autá:)
misoft
01.10.19,14:57
Možno je to tvoj pohľad... ale značka zakazuje jednoznačne - ZÁKAZ VJAZDU VŠETKÝCH VOZIDIEL - BEZ ROZDIELU!!!! Inak - toto platí aj pre konské povozy, vozíky, bicykle.
Teba NETRKLO v hlave, že táto komunikácia je obojsmerná a preto sa táto značka musí umiestniť na oboch koncoch?
Pri značke B2 je to jasné - zo strany značky je zakázaný vjazd, lebo z druhej strany je POVOLENÝ.

Ak si toto nevieš v hlave zrovnať - mal by si vrátiť vodičské oprávnenie a znova opakovať autoškolu.

Čo sa týka tých áut - porušili túto zákazovú značku a dopustili sa dopravného priestupku. Toto by mala riešiť dopravná polícia. Teba to vzrušovať nemusí (len si môžeš myslieť, že sú to **** a o policajtoch tiež, že sú ****, keď to nevidia.