Tatranka17
01.10.19,16:41
Vie mi niekto poradiť? Od nového roku bude úprava výšky RP. Zatiaľ som sa dočítala len to, že vyšší príspevok dostane ten, komu bolo priznané materské. Mám 3 deti, pred narodením prvého som kopu rokov odpracovala, takže som mala normálne materské. Tesne pred narodením druhého ( to bolo po 2 rokoch) môj zamestnávateľ -živnostník ukončil živnosť amuseli sme teda dohodou ukončiť aj môj pracovný pomer. Na soc.poisťovni mi povedali, že netreba absolútne nič riešiť, lebo je to v ochrannej lehote... ale aké prekvapenie- keď sa o necelé tri roky narodilo tretie dieťa tak mi na sociálke s úsmevom oznámili, že žiadne materské nedostanem, keďže pre nich som nezamestnaná osoba... tak by ma zaujímalo či niekto vie ako to bude v takomto prípade s novou výškou RP...ja tuším že asi skončím v skupine tých čo nepracovali...napriek tomu že som pracovala alebo bola s deťmi na riadnej MD...
Ďakujem :-)
veronikasad
01.10.19,14:45
kolko rokov má druhé dieťa ?
veronikasad
01.10.19,14:47
Pokial poberáš rodičovský príspevok len na tretie dieťa, nárok na zvýšený rodičovský príspevok ti nevznikne, lebo si naň nepoberala materské. Podmienku nároku na materské z ochrannej doby si splnila len na druhé dieťa.
Tatranka17
01.10.19,14:54
Tam bol rozdiel dva roky, teraz bude mat v novembri 4 roky
veronikasad
01.10.19,15:03
Bohužial, zvýšený RP pre poberatelov materského nedostaneš,
Tatranka17
01.10.19,15:04
To som tušila.... ale ďakujem krásne za odpoveď. Najviac ma mrzí že na sociálke nikto nepovedal že po skončení poberania materského na to druhé dieťa som ako normálne nezamestnaný občan...každý mi vkuse len rozprával,že netreba nič riešiť, lebo je to v ochrannej dobe...a ja blbá som si to pretransformovala že to je na celé 3 roky...nuž, moja chyba...
veronikasad
01.10.19,15:07
a čo si chcela riešiť ? To by si sa bola musela zamestnať aspoň na dohodu alebo platiť si celé odvody do SP z minimálneho vymeriavacieho základu, platitelom zdravotného a dôchodkového poistenia bol štát. Vtedy ešte ani vrabce na streche nečvirikali, že budú takéto podmienky pre výplatu rod.príspevku. Počas poberania rod.príspevku, keď si nebola zamestnaná, ti netrvalo nemocenské poistenie.
veronikasad
01.10.19,15:09
Do volieb už nie je ďaleko, možno o pár mesiacov to bude uplne inak.