Jana Motyčková
03.10.19,13:45
18.9.2019 bola v NRSR prijatá novela zákona 571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku (tlač 1531).

Novela od 1.1.2020 upravuje výšku rodičovského príspevku na sumu 270 € mesačne, pričom zavádza aj zvýšenú sumu rodičovského príspevku v sume 370 € mesačne.

Nárok na vyššiu sumu 370 € má oprávnená osoba, ak pred vznikom nároku na RP sa jej vyplácalo na toto dieťa materské alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte. Nie je podstatné, z akého poistného vzťahu a ako dlho oprávnený poberal materské. Nárok má žena alebo muž, ktorí poberali materské zo SP, bez ohľadu na to, či nárok vznikol zo zamestnania, szčo, z dobrovoľného poistenia a žena, ktorá poberala materské zo sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov.

Suma rodičovského príspevku, ak sa osoba stará o viac súčasne narodených detí sa zvyšuje o 25 % na každé ďalšie dieťa (platí aj do 31.12.2019), t.j. od 1.1.2020 bude RP pri starostlivosti o dvojičky/trojičky mesačne vo výške:



Nižšia suma - dvojičky 337,50 €, trojičky 405 €
Vyššia suma - dvojičky 462,50 €, trojičky 555 €

O zvýšenie RP od 1.1.2020 na základnú sumu (270 €) oprávnený nežiada, priznáva sa automaticky. Podľa znenia zákona „Oprávnená osoba je povinná preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku na rodičovský príspevok, na jeho výšku a...“. Podľa uvedeného, by oprávnený, ktorý chce poberať vyššiu sumu RP, mal ÚPSVaR preukázať, že na dieťa poberal materské. Je možné že toto preukazovanie nebude potrebné, ak sa na preukazovaní dohodne UPSVaR a SP, ale ku dnešnému dňu táto informácia nie je. Predovšetkým, ak niekto poberal materské z členského štátu, bude musieť túto skutočnosť preukázať za účelom získania vyššieho RP. Zákon hovorí o 8-dňovej lehote na preukázanie skutočností.

Zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa zatiaľ novelizovaný nebol, výška príspevku na starostlivosť o dieťa je naďalej najviac 280 €. Rodičia, ktorí poberajú príspevok na starostlivosť o dieťa nižší, ako by bola výška rodičovského príspevku po 1.1.2020, môžu požiadať o rodičovský príspevok od 1.1.2020, tým im automaticky zanikne nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa.

Naďalej platí:
Suma RP je polovičná (zo súm 270; 370; 337,50....) , ak oprávnená osoba nedbá najmenej tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky ďalšieho dieťaťa v jej starostlivosti; rodičovský príspevok sa v tejto sume poskytuje najmenej počas troch kalendárnych mesiacov od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom škola oznámila UPSVaR, že oprávnená osoba nedbá najmenej tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky ďalšieho dieťaťa v jej starostlivosti.


Ak sa oprávnenej osobe vypláca za celý kalendárny mesiac materské alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte v sume nižšej, ako je suma rodičovského príspevku, rodičovský príspevok je za tento mesiac v sume rozdielu medzi výškou rodičovského príspevku a výškou materského.
SKRBA
03.10.19,12:15
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, vzniká nárok na vyššiu sumu rodičovského príspevku v prípade, že došlo k prerušenie poberania rodičovského príspevku na obdobie 3 mesiacov? Objasním - po materskej matka hneď nezačala poberať rodičovský príspevok, nenastúpila do zamestnania, ale po dobu trochu mesiacov poberala neplatené volno 3 mesiace a následne požiadala o rodičovský príspevok. Má toto prerušenie vplyv na vyššiu sumu rodičovského príspevku?
Jana Motyčková
03.10.19,12:24
Prvá vec - pre rodičovský príspevok je nepodstatné, či mala matka v zamestnaní neplatené voľno alebo rodičovskú dovolenku. Nie je ani podstatné, či počas poberania RP je na rodičovskej dovolenke, alebo chodí do práce alebo nemá zamestnanie.

K danej otázke - podľa môjho názoru nárok na vyšší RP vzniká. Tento problém som konzultovala aj s p.Mihálom, má ten istý názor. V zákone sa uvádza ako podmienka, že pred vznikom nároku na RP poberala materské na toto dieťa, nie je podmienkou, že bezprostredne pred vznikom nároku by mala poberať materské.
buzasiova
03.10.19,13:10
Dobrý deň, prosím a čo keď matka po VŠ ešte nikde nepracovala, išla hneď na materskú - ale poberala vlastne len rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa, aj takáto matka dostane vyššiu sumu rodičovského príspevku? Predtým totiž nepoberala na toto dieťa materskú dávku zo Soc.poisťovne.
Ďakujem, Bea
Jana Motyčková
03.10.19,14:26
Keďže nepoberala materské, dostane od 1.1.2020 sumu 270 € mesačne.
Jana Motyčková
08.10.19,06:18
Pár otázok a odpovedí k rodičovskému príspevku v r.2020
Otázka 1
Poberám materské vo výške 230 € (jedno dieťa), materské budem poberať do 4.3.2020. Mám nárok na rodičovský príspevok po 1.1.2020 a musim oň žaiadať?
Od 1.1.2020 Vám vzniká nárok na rodičovský príspevok vo výške rozdielu medzi sumou rodičovského príspevku, v tomto prípade 370 € a výškou materského 230 €. Čiže po 1.1.2020 Vám vznikne nárok na rodičovský príspevok vo výške 370-230 = 140 €. O rodičovský príspevok musíte požiadať. RP sa bude vyplácať vo výške 140 € za mesiace január a február, od marca bude výška rodičovského príspevku 370 €.


Otázka 2
V minulosti som poberala materské na dieťa, počas poberania materského skončil pracovný pomer. Momentálne poberám na toto dieťa rodičovský príspevok. Budem mať od r. 2020 nárok na vyššiu sumu rodičovského príspevku?
Áno, podmienku pre nárok na vyšší príspevok, že ste na toto dieťa poberali materské, spĺňate. Ako bolo uvedené vyššie, zatiaľ platí povinnosť, že poberanie materského budete musieť ÚPSVaR preukázať.


Otázka 3
V minulosti som poberala materské na staršie dieťa, ktoré bude mať 3 roky 10.4.2020, momentálne poberám rodičovský príspevok. Mám aj mladšie dieťa, na ktoré som materské nepoberala. Mám v r. 2020 nárok na vyšší príspevok?
Nárok na vyšší príspevok 370 € máte. Ak staršie dieťa nie je dieťaťom s dlhodobo nepriaznivým stavom, tak vyšší príspevok bude v období od 1.1.2020 do apríla 2020. Potom máte nárok už iba na rodičovský príspevok na mladšie dieťa, na ktoré ste materské nepoberali, a preto od mája 2020 máte nárok už len na nižší rodičovský príspevok v sume 270 €. Pre preukazovanie nároku na vyššiu sumu RP platí vyššie uvedené.


Otázka 4
Nárok na materské som nemala, momentálne poberám rodičovský príspevok na dieťa. V minulosti poberal na toto dieťa materské otec dieťaťa. Mám nárok na vyššiu sumu RP od 1.1.2020? Ak nie, môže o rodičovský príspevok žiadať otec dieťaťa? Otec dieťaťa je zamestnaný na plný úväzok. Malo by to pre mňa nejaké dôsledky, keby sme "prepísali" rodičovsky príspevok na otca?
Nárok na vyššiu sumu RP od 1.1.2020 nemáte, podmienkou nároku je, že ten, kto poberá RP, poberal na toto dieťa materské, čo vy nespĺňate. Túto podmienku spĺňa otec dieťaťa.
Ak by ste teda požiadali o ukončenie poberania RP k 31.12.2019 a od 1.1.2020 by požiadal o poberanie RP otec dieťaťa, mal by otec nárok na RP vo výške 370 €. Súbežná práca v zamestnaní nie je problém. Nárok na RP nie je podmienený nevykonávaním zárobkovej činnosti.
Ale ak prepíšete RP na otca dieťaťa, treba počítať s tým, že sa môže stať, že Vy sa stanete samoplatiteľom na zdravotné poistenie. Prestanete byt totiž poistencom štátu na zdravotné poistenie z dôvodu poberania RP a nemôžete byť poistencom štátu na ZP ani z dôvodu starostlivosti o toto dieťa do 6 rokov. Čiže stanete sa samoplatiteľom, ak nebudete mať možnosť byť poistencom štátu z iného dôvodu (napr. invalidita, evidencia na Úrade práce, starostlivosť o iné dieťa do 6 rokov a pod.), alebo sa napríklad nezamestnáte. Mesačná výška preddavkov samoplatiteľa na ZP v r. 2020 bude 70,91 €.
veronikasad
23.12.19,15:06
Dobry deň,

bude mat narok na rodičovský príspevok na SK otec dietata, ak :



- matka žije a pracuje dlhodobo v Anglicku, do marca 2020 bude poberať anglickú davku. Potom sa chce vrátiť späť do práce. Matka ma anglické aj slovenske obcianstvo a vraj aj trvaly pobyt v oboch štátoch.

- dieta sa narodilo v Anglicku, ma britské štátne obcianstvo, zit bude s matkou v Anglicku.

- otec dieťaťa pracuje na SK (v rezorte Ministerstva vnutra, narok na materske otca nema), požiada zamestnavatela o rodičovskú dovolenku, vystahuje sa za matkou (nie su manzelia) a bude sa starať o dieta.

Ak by ostatne podmienky pre poberanie RP boli u otca splnené, ako vyriešiť zdravotné poistenie otca na SK.

Dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
27.12.19,10:43
Po 1., ak Anglicko vystúpi s EÚ 31.1., tak netuším. Inak len približne :
Ak otec nebude mať výkon práce v Anglicku a nebude sa tam zdržiavať 6 mesiacov v kuse, tak ostane zdravotne poistený na Slovensku. Od apríla by otec mohol mať nárok na rodičovský príspevok. Ak bude zdravotne poistený na Slovensku, môže byť poistencom štátu buď z dôvodu poberania rodičovského príspevku alebo aj z dôvodu osobnej starostlivosti o dieťa do 6 rokov.
veronikasad
27.12.19,18:19
Po 1., ak Anglicko vystúpi s EÚ 31.1., tak netuším. Inak len približne :
Ak otec nebude mať výkon práce v Anglicku a nebude sa tam zdržiavať 6 mesiacov v kuse, tak ostane zdravotne poistený na Slovensku. Od apríla by otec mohol mať nárok na rodičovský príspevok. Ak bude zdravotne poistený na Slovensku, môže byť poistencom štátu buď z dôvodu poberania rodičovského príspevku alebo aj z dôvodu osobnej starostlivosti o dieťa do 6 rokov.

Janka, dakujem za odpoveď
Mila123
25.09.20,11:56
Dobrý deň, dieťa nar. 8.3..2020, ale v roku 2020 poberal za prvé tri mesiace RP otec (matke nevznikol nárok na MD, otcovi áno), RP poberal z dôvodu vyššej dávky. Potom po 3. roku veku dieťaťa si rodičia nenárokovali na RP, pretože mali iný príjem (zo zamestnania). Matka dieťaťa bola zamestnaná do 22 09 2020 a nevzniká jej nárok na podporu v nezamestnanosti, otec dieťaťa pracuje, matka nemá nárok na žiaden príjem/ dávku. Môže matka dieťaťa bez príjmu požiadať o pandemický rodičovský príspevok na dieťa ? od 23 09 2020 ? resp. skôr k 01 10 2020? (mimoriadne situácia pokračuje). ďakujem
Jana Motyčková
28.09.20,12:53
Podľa mňa by nárok na rodičovský príspevok mohla mať, pravdepodobne od októbra. Nech skúsi požiadať.
olga84
05.01.21,19:43
Dobrý večer. Dcéra pracovala v ČR a odtiaľ má vyplácané materské. Trvalý pobyt má na Slovensku, kde aj s rodinou býva. Mohla by po skončení materskej požiadať na Slovensku o rodičovský príspevok, alebo si o RP musí požiadať v Českej republike? Ďakujem.
Jana Motyčková
05.01.21,20:20
Zamestnanie v ČR trvá? Otec je zamestnaný, szčo, nezamestnaný na Slovensku?
LKT
08.01.21,06:48
Dobrý deň, prosila by som poradiť, ak matke sa narodili dvojičky, manžel chce po skončení materskej dovolenky manželky požiadať o materské. Môže požiadať materské na jedno dieťa z dvojičiek a pri druhom dieťati by zostala matka na neplatenej rodičovskej dovolenke? Deti ešte nedosiahli vek troch rokov. Za skorú odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
08.01.21,08:06
Môže. Matka môže v zamestnaní pokračovať v rodičovskej dovolenke a môže sa v ZP prihlásiť na poistenie štátom z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov (to druhé z dvojičiek).
olga84
08.01.21,14:18
Zamestnanie v ČR trvá? Otec je zamestnaný, szčo, nezamestnaný na Slovensku?


Zamestnanie matky v ČR trvá, otec pracuje tiež v ČR.
Jana Motyčková
08.01.21,15:35
Zamestnanie matky v ČR trvá, otec pracuje tiež v ČR. Tak to bude podliehať českým predpisom.
maruška7
08.03.21,10:45
Dobrý deň, keď sa chce na rodičovskom príspevku vystriedať namiesto matky otec od 1.7.2021, v akej lehote je toto otec povinný oznámiť svojmu zamestnávateľovi? Ak matka poberala na dieťa materské, tak aj otec bude mať ten vyšší príspevok rodičovského? Ďakujem
Iveta Matlovičová
08.03.21,11:59
Dobrý deň, keď sa chce na rodičovskom príspevku vystriedať namiesto matky otec od 1.7.2021, v akej lehote je toto otec povinný oznámiť svojmu zamestnávateľovi? Ak matka poberala na dieťa materské, tak aj otec bude mať ten vyšší príspevok rodičovského? Ďakujem



najmenej jeden mesiac vopred ... výška RP otca dieťaťa nezávisí od výšky materského, ktoré poberala matka dieťať