blava1985
03.10.19,14:22
Pozdravujem Vas, chcel by som sa opytat ci je mozne v standartnej najomnej zmluve medzi fyzickymi osobami jednostrane zvysit nájom pokial je ustanovenie zmluvy nasledovne: " V pripade zmeny skutocnosti rozhodujucich pre urcenie vysky najomneho a vysky mesacnych zaloh ma prenajimatel pravo zmenit vysku najomneho a zaloh. Dovodom moze byt rozhodnutie o zmenach cien dodavatelov sluzieb, alebo energii, pripadne z inych vaznych dovodov". Len pre ilustracia dotycni platia asi 1/8 trhoveho najmu. Ako "vazny dovod" vidim velmi nizke najomne oproti trhovym cenam. Dakujem pekne.
dmc
03.10.19,16:52
Podla mojho skromneho na zoru - to ze vysku najmu nastavil prenajimatel na 1/8 trhoveho najmu a jeho zvysenie nieje upravene v najme nieje "vazny dovod" Takto to dopadne ked je uzavreta "fakt super premyslena" zmluva.
jslancik
03.10.19,17:15
otázka nedáva zmysel. nechápem, prečo pri podpise zmluvy prenajímateľovi daná výška nájmu nevadila a teraz sa mu zdá smiešna... čo bola zmluva podpísaná pred desiatimi rokmi na dobu neurčitú?

pokiaľ sa výrazne nezmenili náklady na ten byt, tak subjektívny pocit prenajímateľa určite nie je dôvod na zmenu výšky nájomného.

jediná cesta je ukončiť platným spôsobom nájomný vzťah a začať ho nanovo za podmienok, ktoré už nebudú "smiešne".