mikindo
06.10.19,15:49
Dobry den,

chcel by som sa poradit, ci uz mate skusenost resp ako najlepsie postupovat s aktualnym problemom, ktory sa objavil v stupackovom priestore. Pred istym casom ma kontaktoval sused byvajuci pod mojim bytom, ze ma zhora zatecenu vnutornu stenu stupacky. V ten den sme pouzili sprchu, pracka nesla avsak moj priestor v stupacke bol uplne suchy.

Sused nakontaktoval spravcu, ktory to priesiel pozriet, poskusali pustat vodu z umyvadla, sprchy a podobne avsak nic nezatekalo - ich nejasne vyjadrenie bolo, ze asi to bude z mojej sprchy lebo som pred 2,5 rokmi prerabal kupelnu a teda podla nich som sa zle napojil na odpadovu pripojku a ze si to mam cele rozmontovat, rozbit a opravit. Hovorim si, v poriadku ak je to z mojho bytu, tak nemam problem avsak, nezdalo sa mi to, ze z ich strany sa jednalo len o taky neurcity. Nepristupil som v tom case k ziadnym hrubym opravam, precistil som odpad a vsetko bolo na isty cas v poriadku.
Po istom case to zacalo znova zatekat a tak som to zacal riesit. Par ludi to prislo pozriet to obzriet a kazdy to hodnotenia boli velmi obdobne a ze tazko sa urcuje v taktom pripade odkial to moze zatekat. Vedie nas to vsak bud k hlavnej odpadovej rure alebo pripojke na odpadovu ruru, ktora sa nachadza v stupacke v byte u suseda. Bytovy dom tvrdi, ze on zodpoveda len zodpoveda za zvislu odpadovu ruru a za pripojku zodpoveda majitel bytu. Vravim, ze je to zvlastne, lebo stupackovy priestor ako taky je spolocny priestor avsak kedze to chcem vyriesit a mat pokoj tak na vlastne naklady som zohnal odbornika, ktory sa dokaze kamerkou pozriet dohora smerom od suseda k pripojke stupacky a zanalyzovat mozny povod zatekania.

Aby to vsak nebolo malo komplikovane, tak pripojka do odpadu z mojho bytu ide cez strop a napaja sa na hlavny odpad pod stropom v stupacke u suseda. To znamena, ze ak pristupime k oprave, budeme sa musiet cez strop preburat? Stale som nie presvedceny, ze je problem uplne a cisto moj – a neustalym tlakom od suseda som sa rozhodol zaplatit za odbornika, ktory to snad pomoze identifikovat. Stretli ste sa uz s podobnym problemom? Ako nieco taketo riesit aby sme to vyriesili co mozno najefektivnejsie a ku spokojnosti vsetkych stran?



Prikladam aj fotografie na lepsiu ilustraciu. Zatecena cast je u suseda smerom hore, sucha cast je moja stupacka smerom dole.

Dakujem velmi pekne
sito
08.10.19,19:04
V štyridsaťročnom paneláku plastová rúra s centimetrovým značením? Ako sa tam dostala pred štyridsiatimi rokmi? :D

Samozrejme, že vertikálna kanalizácia je spoločné zariadenie domu. A na každom poschodí v každom byte musí byť prípojka bytu na spoločné zariadenie domu, kanalizáciu, vertikálnu. Tá prechádza každým bytom, v dome, paneláku, že? Voda nie je hlúpa, podlieha gravitácii. Ten kto projektuje, stavia bytový dom by to mal poznať a zohľadniť pri projekte a stavbe bytového domu. Predsa nenaplánuje vertikálnu kanalizáciu ako jednu rúru. A vlastník bytu si musí sám na svoje náklady zabezpečiť pripojenie svojho bytu na vertikálnu kanalizáciu! Logicky, napojenie bytu musí byť v čo najnižšej úrovni podlahy bytu, logické je to, že? Ak prerábal a zle utesnil zaústenie do spoločného zariadenia domu, stúpačky? Za škodu zodpovedá vlastník bytu, ktorý je nad bytom v ktorom zateká stena. Ak náhodou ústie do stúpačky poškodil pri prerábke, tiež je zodpovedný zo zákona za spôsobenú škodu bytu, bytom pod ním. A je jedno, či sa jedná o T, či Y. Samozrejme, že ak voda sa dostáva mimo kanalizácie domu v byte pred T alebo Y je zodpovendý za škodu vlastník bytu nad bytom v ktorom voda poškodzuje , vlhne stena v okolí stúpačky, či nie?

Inak, pred štyridsiatimi rokmi paneláky stavali, podieľali sa na ich stavbe basisti, takže nie všetko muselo mať logiku, odbornosť.