Sundown
06.10.19,16:52
Spravca neberie v uvahu pri obstaravani sluzieb najvyhodnejsiu cenovu ponuku, ale vzdy ponuku nehorazne najvysiu / 5 x vyssiu ako ostatne /. Zrejme tu zohravaju ulohu ponuknute provizie. Je mozne sa obratit na Policiu napr. pre nehospodarne narabanie so zverenym majetkom ?
ivka70
06.10.19,15:48
Na policiu? Ved ho snad ako vlastnici mate kontrolovat, ide o vase peniaze. Tak kontrolujte ucinne.
Sundown
06.10.19,16:49
V bloku byvaju prevazne starsi ludia, ktori nesleduju spravu domu a nechodia na schodze. Preto sa snazim o riesenie Policiou, alebo sudom
ivka70
06.10.19,17:04
Prepac, ale policia nebude riesit to, ze sa ako vlastnici nestarate o to, kam ide kolko vasich penazi.
Policia by riesila napr. spreneveru, o tu ale nejde.
romana147
06.10.19,17:07
V paneláku by ste mali mať zástupcu vlastníkov
ak ste si neodhlasovali vysoký limit , dodavateľa vyberajú vlastníci
5 x vyššia cena je asi prehnaná
- buď o tom nemáš prehľad (55 % )
- správca je neskutočné drzý (45 % ).
Pre posúdenie napíš
- príspevok do FO
- náklady na UK na m2 a rok
- poplatok za správu.
S políciou počkaj aspoň 3 - 4 dni.
Sundown
06.10.19,17:14
Naposledy som sa nahodou dozvedel, ze firma nam ponukla prace za 100 €. Spravca vsak ju hodil do kosa a zastupcovi bloku predlozil ako jedinu ponuku za 545 €.
Co ma s tym spolocne prispevok do FO, naklady na UK, poplatok za spravu ???
misoft
06.10.19,19:10
Ako majiteľ si "zamestnávateľom" správcu bytového fondu. Ako "zamestnávateľ" máš právo nahliadnuť do dokumentácie o hospodárení s tvojim majetkom. Ako majiteľ môžeš správcovi zatrhnúť takéto praktiky. Ako majietľ môžeš obísť ostatných a dať zvolať schôdzu. Povolať na ňu zástupcu správcu a tam im to vykričať do očí. A ak nebudú hospodárne spravovať TVOJ majetok i napriek výhradam, upozorneniam - vtedy môžeš/te podať na správcu TO. A máte PRÁVO s takýmto správcom ukončiť zmluvu a vybrať si iného správcu, alebo si založiť SVB.(a budete si hospodáriť sami).
Sundown
06.10.19,20:15
misoft: vsetky moznosti som vyuzil. Preto sa pytam na moznosti TO a upresnenie §
ivka70
07.10.19,06:09
Nahodou si sa dozvedel?
Ved si pytaj od spravcu podklady k vyberovemu konaniu.
Ak vobec k tomu vyberove konanie prebehlo.
Alebo ma spravca moznost napr, do 1000 EUR obstaravat bez vyberoveho konania? Potom mate smolu, ak ste si to tak blbo dohodli.
Iniciujte na schodzi zmenu.
Sundown
07.10.19,08:48
Nahodou znamena, ze sa mi znamy medzi recou pochvalil, ze daval cenovu ponuku za 100 €. Moja otazka znie ako riesit nehospodarne narabanie so zverenym majetkom cez Policiu, alebo sud. Vsetky ine moznosti sme vycerpali
vicktor
07.10.19,10:16
Ake vsetky? Ziadne si neuviedol.
Spravca ma robit co od neho chcete. Napriklad treba nieco opravit, tak spravca predlozi aspon 3 (ASPON TRI) ponuky a vy si vyberiete.
Ale vy len skripete zubami ze spravca si vybera ksefty sam. Zrejme ste ho splnomocnili.
Porusil nejake pravidla? Asi nie. Policia vas posle do teplych miest.
Sundown
07.10.19,11:00
Spravca predlozil jednu ponuku za 545 €. Ostatne, aj tu za 100 € hodil do kosa. Spravca nehospodarne naraba so zverenym majetkom
vicktor
07.10.19,13:32
Ta za 100 sa zavazovala presne na tie iste prace?
Mas ju k dispozicii?
Spravcovi obmedzte samostatne narabanie s FO.
Sundown
07.10.19,15:38
Ano, znamy mi dal kopiu dorucenej ponuky za 100 €. Ta za 545 € sa objavila ako jedina na pisomnom hlasovani o prevedeni prac. To sa opakuje nepretrzite. Preto to uz chcem to riesit Policiou, alebo sudom
ivka70
07.10.19,16:18
Ale to ti sud riesit nebude, vy si musite odhlasovat, za akych podmienok musi spravca a kolko roznych ponuk predlozit a kto z vas to bude odsuhlasovat.
A ked ho k tomu zaviazete, tak aj na kupu ziaroviek to musi urobit.
Ale ked vy len prikyvujete, co cakas.
Policia ani sud to bez toho, aby ste vy nieco spravili, riesit nebude.
Sundown
07.10.19,16:27
Spravca porusuje zakon 283/2018 § 8b ods. 1k a ods. 2
jslancik
08.10.19,05:04
Ty si ideš stále svoje. Nájdi si právnika a toho presvedč o svojej pravde. On sa ľahšie nechá, lebo jemu peniaze idú od teba tak či tak.
lubko6394
08.10.19,05:54
No lenže problém je vo vás ako hlasujete. Aj keby to bola faktúra za 5.450 a vlastníci to odsúhlasia tak správca má povinnosť splniť prianie vlastníkov. Čo spravia policajti ? Budú kortešovať po bytoch aby nebláznili a vzali tú ponuku za 100-vku ?
Sundown
08.10.19,07:12
Spravca porusuje zakon, ked nevyjedna najvyhodnejsie podmienky v prospech vlastnkov bytov 283/2018 § 8b ods. 2. Okrem toho ma vsetky cenove ponuky zverejnit na mieste obvyklom. Ale je pravdou, ze Policia zameta vsetko pod koberec. Pred niekolkymi tyzdnami tu bola tema, ako konatel mestskej spolocnosti si vybral z firemneho uctu 8000 €. Policia to vyhodnotila, ze skutok sa nestal, pretoze peniaze vratil skor ako ho obvinili
lubko6394
08.10.19,08:45
On nemá čo vyjednávať, má plniť rozkazy vlastníkov. Ak vlastníci z nejakého dôvodu chcú vyššiu sumu tak správca má konať ako chcú ONI. Že je aj lacnejšie riešenie neoprávňuje správcu meniť rozhodnutie vlastníkov, mohol by však navrhnúť vlastníkom lacnejšiu variantu.

Odst 5: ...Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy a prijatými rozhodnutiami vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14 až 14b.“
faro1
08.10.19,09:06
Myslím si, že by si v otázke mal presne konkretizovať službu, ktorá podľa teba bola ponúknutá firmou za 100 eur a bola inou firmou vykonaná za 545 eur.
Sundown
08.10.19,11:03
Je to odpojenie senzorov osvetlenia a prerobenie na stale svietenie. Cize odpojenie 25 ks senzorov osvetlenia a prepojenie 1 kablika na stale svietenie. Cenova ponuka za 100 € bola za jeden senzor 4 €. Aj to je podla mna cena za 5 minut prace nadnesena. Nehovoriac uz o 545 €
misoft
08.10.19,11:11
Hmmmm.... zaráža ma iná vec.... odpojenie senzorov.... to ste v tom bytovom dome takí bohatí? Bude svietiť celé schodisko? 25 svietidiel po cca 60W = 1.5kW. A aký čas to bude svietiť? 10" - 20" - 1´ - 5´ ?
Čí to bol nápad?
Z môjho pozorovania: mali sme tzv. schodiskový spínač - celé schodisko svietilo cca 30". A pokiaľ chodili obyvatelia domov, z domu - stále sa zaplo všetko. Pri rozpočte sme len očami krútili, koľko kW takto nazdarboh šlo do prdele. A pritom to svietilo len tak - nikomu.
Po rekonštrukcii máme senzory - svieti, len tam kde je potrebné. Na to, aby niekto došiel tam, kam potrebuje - svieti 20" (a to aj dvere do bytu odomkne). A hneď sme mali úspory.
Sundown
08.10.19,11:51
Spravca ponuku za 100 € hodil do kosa, rovnako aj dalsie ponuky. Vlastnikom bytov predlozil ako jedinu najdrahsiu ponuku za 545 €
Sundown
08.10.19,11:55
Vo veziaku je nutne svietenie 24 hodin. Samotny senzor v pohotovostnom stave odobera 4 W. Preto sme sa rozhodli senzory zrusit a svietit 4 W LEDkami nepretrzite
misoft
08.10.19,21:55
Na nástenke za zamknutými dverami....
Sundown
09.10.19,07:08
zakon 283 / 2018 je platny, takze jeho porusovanie je trestne
sito
09.10.19,07:26
Hmm? " Sundown (06.10.19 22:15) misoft: vsetky moznosti som vyuzil. Preto sa pytam na moznosti TO a upresnenie §"

1. V tom bytovom dome nebývaš sam. Si jeho spoluvlastník.
2. Ako spoluvlastník bytového domu máš zo zákona 182/1993 povinnosť a právo sa starať o svoj podiel na bytovom dome, spolu s ostatnými spoluvlastníkmi domu.
3. Som sám využil všetky možnosti?

Aj tieto?

1. https://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182

2. https://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-246

K tomu 1.

Pod obsahom máš aktuálne znenie zákona. Ale ty potrebuješ niečo iné pochopiť, a nie len ty, spoluvlastníci vášho domu aj iní v iných domoch.

Klikni si na časové verzie. Vyskočia ti časové verzie. Klikni na verziu od 1.9.1993. Doporučujem ti prečítať si aspoň tieto §y. 2, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 14.

Zákon je platný 26 rokov, ale nie v takej podobe ako bol platný od 1.9.1993. V určitých rokoch bol zákon novelizovaný, zmenený. Zisti v prospech koho, spoluvlastníkov bytového domu, či správcu bytového domu. Ak pochopíš, čo sa zmenilo a v prospech koho potom sa ti bude ľahšie jednať so spoluvlastníkmi domu a tiež so správcom domu.

Klikni si pri novelách Zákona 182/1993 Zákonmi 367/2004, 268/2007, 70/2010, 205/2014, 246/2015, 283/20018 na tie uvedené novely sú v nich uvedené zmeny v zákone 182/1993. Potom si môžeš kliknúť na časové verzie zákona 182/1993.

Môžeš čítať, ale nemusíš! No potom nevypisuj na poradu, či môžeš, ako môžeš, s kým môžeš?

Dám do pozornosti § 8, správca bytového domu.

Správca domu musí mať písomnú zmluvu o výkone správy bytového domu, ktorá musí byť v súlade so zákonom 182/1993.

No od 1.10.2014 platí toto.

2. Za § 25 sa vkladá § 25a, ktorý znie:

„§ 25a Ak zmluva o výkone správy alebo zmluva o spoločenstve upravuje právne vzťahy inak ako to ustanovuje tento zákon, uplatnia sa na tieto právne vzťahy ustanovenia tohto zákona.“.

Otázka. Vieš ty alebo spoluvlastníci vášho bytového domu, čo je platné vo vašej zmluve o výkone správy vášho majetku, bytového domu so správcom vášho domu? A čo je podľa noviel Zákona 182/1993 už v zmluve o výkone správy bytového domu už neplatné, platí znenie zákona po novelách?

Ak? Potom môže byť aj trestné oznámenie na polícii, prípadne domôcť sa nápravy súdom. Ale v prvom rade ste to vy, čo rozhodujete spoluvlastníci vášho domu v ktorom máte váš priestor na bývanie, bydlisko. VY!
buchač
09.10.19,07:38
Sundown (Včera 09:12) Spravca porusuje zakon, ked nevyjedna najvyhodnejsie podmienky v prospech vlastnkov bytov 283/2018 § 8b ods. 2.
Okrem toho ma vsetky cenove ponuky zverejnit na mieste obvyklom.


Mne je síce jedno, že čo a ako...ALE čítam, že :

" Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. "



Najvýhodnejšie teda podľa poniektorých = najlacnejšíe.

---------------------------

" Priebežne zverejňovať na mieste v dome obvyklom v spoločných častiach domu alebo na webovom sídle správcu, ak ho má zriadené,..."



Priebežne znamená NIE okamžite.

======================

Z mojej praxe bývalého zástupcu vlastníkov bytov dám skúsenosť.

- v našom baráku si každý vchod (4) gazduje sám. Teda aj určité položky má právo parafovať, objednať, uskutočniť ten zástupca...a tým pádom je správca odstavený

- robili sme generálku baráku...zateplenie, nové balkóny...a aj výťah.
To zateplenie išlo pod mojím patronátom...a dodnes ľutujem, že som nedotiahol aj ten výťah. Lebo došlo k rozhodnutiu, že dvere na výťahu sa budú otvárať manuálne a nie automaticky.
Dôvod ? Lebo financie ... kuwa, o 3 tisícky na výťah viac.
Dorazil ma ZVB z vedľajšieho vchodu...na otázku, že prečo tak rozhodli som dostal odpoveď...že jemu stačia aj také obyčajné...

Ma skoro vystrelo z toho debilizmu...
Sundown
09.10.19,07:50
Precital som podrobne zakon, teraz som este raz dokladne pozrel zmluvu o vykone spravy. Nenasiel som nikde nic, co by opravnovalo spravcu vyberat najnevyhodnejsie cenove ponuky. Poradit potrebujem ako formulovat TO, aby to Policia nezamietla. Teraz je to aktualne, pretoze mam v rukach cenovu ponuku za 100 €, aj tu co ako jedinu predlozil spravca za 545 €
sito
09.10.19,08:16
Noo, keď si podrobne čítal zákon, to neznamená, že aj pozorne


"Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa,

ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu."

Pýtali sa ťa tu, že o čo konkrétne sa jedná, nenapísal si. Ak pozorne čítaš, chápeš, tak o istých veciach rozhoduje správca domu, nie spoluvlastníci domu. Ale to neznamená, že môže spoluvlastníkov domu úmyselne poškodzovať, či?
misoft
09.10.19,10:21
"Dorazil ma ZVB z vedľajšieho vchodu...na otázku, že prečo tak rozhodli som dostal odpoveď...že jemu stačia aj také obyčajné...

Ma skoro vystrelo z toho debilizmu..."
No a presne toto realizuje aj Sundown... načo mať senzory, keď stačia LEDky a VYPÍNAČE.... ale v tme hľadať vypínač (najmä ak nefunguje dútnavka, ktorá ho označuje) = môžu každý rok chodby maľovať, lebo......
Sundown
09.10.19,10:40
Ziarovky budu svietit trvale 24 hodin - bez vypinaca. Pretoze vo veziaku je stale tma a spotreba 4 W je rovnaka ako odobera senzor
Sundown
09.10.19,10:42
napisal som podrobne, ze sa jedna o zrusenie senzorov osvetlenia a prerobenie na trvale svietenie
sito
09.10.19,11:52
Prepáč, ale bola porada, už nie je, kde išli príspevky v poradí chronologicky. Teraz tiež, ale len v príspevkoch, komentáre. Takže je možné niečo prehliadnuť.

Nejdem celé znenie opakovať, len toto:

"ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu."

To, čo opisuješ, to nie je zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického (spoločného) zariadenia domu.

To je rekonštrukcia spoločného zariadenia domu.

"Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú zásahy do spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ktoré znamenajú zmenu v ich kvalite alebo technických parametroch."

" Sundown (Dnes 12:40) Ziarovky budu svietit trvale 24 hodin - bez vypinaca. Pretoze vo veziaku je stale tma a spotreba 4 W je rovnaka ako odobera senzor "

A to ozaj nie sú na spoločných priestoroch domu žiadne okná, keď je v dome stále tma? :D

Z môjho pohľadu porušuje Zákon 182/1993. No možno si správca myslí, že sa jedná o revíziu spoločného osvetlenia a nemôže to robiť nejaký neodborník, ale len jeho dobrý známi, odborník. Ale ako som napísal, VY! Nie len ty.
Sundown
09.10.19,11:58
Veziaky su bez denneho svetla. Tuto pracu dokaze priemerne zrucny muz. Vyhodit senzor / odpojenie 3 vodicov / a prepojenie na stale svietenie / 1 vodic /. Takze to mohol spravit aj plateny zastupca bloku
buchač
09.10.19,12:05
Sundown (Dnes 13:58) Veziaky su bez denneho svetla. Tuto pracu dokaze priemerne zrucny muz. Vyhodit senzor / odpojenie 3 vodicov / a prepojenie na stale svietenie / 1 vodic /. Takze to mohol spravit aj plateny zastupca bloku
=====================
Hehehehe....netáraj....toto nemôžeš myslieť proste vážne.
Sundown
09.10.19,12:07
Myslel som priemerne zrucny muz - hehehehe
buchač
09.10.19,12:16
Sundown (Dnes 14:07) Myslel som priemerne zrucny muz - hehehehe
=====================
Ale ty to asi nebudeš....či ? :D :D :D :D :D


P.S.:
Ale na rovinu (neskromne) priznám, že som rozhodne viac, ako priemerne zručný chlap...no do elektriky ja proste nešáhnem....a takých je viac, ako si myslíš.

...a ZVB je rozhodne platený za niečo iné, ako sa drbať v elektrike.
sito
09.10.19,12:23
" Sundown (Dnes 13:58) Veziaky su bez denneho svetla. Tuto pracu dokaze priemerne zrucny muz. "

Noo, môže doma v byte, zodpovednosť je na ňom. Rekonštrukciu, opravu osvetlenia domu, spoločného zariadenia domu môže vykonávať len osoba, ktorá má na to platné oprávnenie. zodpovednosť za to má správca domu. On nemôže poveriť takou prácou pre dom "priemerne zručného muža, či?" :D
lubko6394
09.10.19,13:05
Už je to tu akési domotané. Chceš aby sme tu my na Porade div nie odsúdili správcu lebo Ty poznáš Zákon a si presvedčený že správca je vinný. Keď že sa jedná o hlasovanie vlastníkov a Ty máš voči nemu námietky tak máš právo požiadať súd o neplatnosť hlasovania. Dôkazy sú na Tebe. Môžeš aj zájsť za právnikom aby Ti poradil ako ďalej - veď Zákon poznáš a si si istý že pravdu máš, chce to len dať na súd a požiadať o náhradu Tvojich trov konania.
A môže byť aj iné, trebárs že ten Tvoj 100-vkový nemá oprávnenie a preto je lacný a možno ho aj má, ale ostatní spoluvlastníci sú názoru že je to fušer a rozhodli sa radšej zaplatiť viac serióznej firme. To my tu na Porade nevidíme a s kryštálovou guľou sa tu nikto neprihlásil. Nuž a za 100-vku pobehať vežiak a poodpájať snímače sa mi vidí akési lacné.
Sundown
09.10.19,14:28
Jasne , ze nemoze. Preto "poveril" za proviziu firmu za 545 € a do kosa vyhodil ponuku za 100 €
Sundown
09.10.19,14:33
Skusim to opätovne upresnit. Spravca dal vlastnikom bytov na schvalenie ako JEDINU ponuku za 545 €. Ostatne, vratane tej za 100 € hodil do kosa. Jasne, ze 100-vkovy ma opravnenie. Ja by som to spravil v pohode aj za 50 €. Videl som to co je potrebne spravit
sito
09.10.19,14:42
Nooo, áno!

Toto si čítal v 283ke, vraj podrobne?

31. V § 8b ods. 2 druhá veta znie:

„Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu.“.

Čo teda správca z toho, čo si si prečítal v Zákone 283/2018 v zmene č. 31 porušil a za čo ho treba postaviť pred trestný súd a dostať ho do basy? Ak je správca právnická osoba, ktorá fyzická osoba v právnickej osobe je zodpovedná za ten, podľa teba trestný čin? Ak nevieš podaj trestné oznámenie na neznámu osobu. Možno to orgány v trestnom konaní zistia?
Sundown
09.10.19,14:48
Preco si vynechal prvu vetu ? Plus §8b ods.1 d,k
sito
09.10.19,14:54
:eek: Ale veď v 283ke je uvedená len druhá veta, jej znenie. Aká prvá veta, aká? Kde nič nie je ani čert neberie, že? Tak si ju v tej 283ke prečítaj, keď tam nie je? :D
buchač
09.10.19,14:55
Sundown (Dnes 16:33) Skusim to opätovne upresnit.
-----------------------
Sundown (Dnes 09:50) Poradit potrebujem ako formulovat TO, aby to Policia nezamietla.
================

Skúsim to aj ja upresniť.
Si jak starý a pokazený verklík...furt a stále dookola točíš to svoje.

Lubko ti jasne napísal, že čo máš robiť...ja len doplním.
- Polícia nemá čo niečo zamietať
- Ak by predsa niekto robil ofuky, tak TO oznámenie sa podá na prokuratúru
- Potrebuješ formulovať ? Tak si najmi právnika...možno bude mať viac trpezlivosti, šak vezme predsa honorár.


P.S.:
Prečo mám dojem, že si robíš 3,14ču ???
Sundown
09.10.19,14:59
(2)
Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dom
misoft
09.10.19,15:00
To tam nemáte OKNÁ? Alebo ste si ich (pre istotu) obili preglejkou? Ako naši "spoluobčania?

Ty si z nás robíš poriadnu 3,14ču!
Sundown
09.10.19,15:04
Vo veziaku okna nie su. Vytahy su v strede a po obvode je 6 bytov
sito
09.10.19,15:15
To je prvá veta v 182ke, platná od 1.7.2004. Je v nej aj druhá veta. "Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa." tá nie je zhodná s tou druhou vetou v 283ke, že?

https://www.youtube.com/watch?v=WE33ZhZyBI0
misoft
09.10.19,15:22
mimotemy
Sundown (Dnes 09:08) zakon 283 / 2018 je platny, takze jeho porusovanie je trestne
---------------------------------------------------
Ty si fakt na gebuľu - cituješ tento zákon, ktorý LEN MENÍ A DOPĹŇA zákon 182/1993. Tam nemáš čo riešiť, všetko sa totiž vzťahuje k pôvodnému zákonu.
Tak čítaj ten pôvodný zákon a nehraj sa na múdreho - lebo ním nie si , si len diletant, ktorý si myslí, že požral všetku múdrosť.
sito
09.10.19,15:26
Sundown, západ slnka. rising star. Už je to na, či pre štetku? :D
Sundown
10.10.19,11:05
misoft: precitaj si zakon a potom mudruj
Sundown
10.10.19,11:06
konecne to niekto rozumny misoftovi vysvetlil
sito
10.10.19,11:14
Aj u nás, vraj CCCP? Chodba od schodišťa do účka. Nákladný výťah za rohom a osobný za druhým. V prvej časti chodby je svetlo z poschodia. Vo výťahoch svetlo svieti, proti dverám výťahov sú vypínače osvetlenia. Nechcú ho mačkať, nechcú aby sa im svetlo automaticky pri vystúpení z výťahu zaplo. Chcú, aby im svetlo svietilo vodne v noci.
buchač
26.10.19,18:02
Lebo Tv Grc sú hádači jak oči...

...a o tom názve na tričku radšej pomlčím. Zasa sa nejaký mudrlant od správcu realizoval...poangličtiť niečo, to je také IN.
House manager je niečo úplne iné...lenže to by museli autori názvu niečo vedieť.