gentleman
07.10.19,10:27
Ahoj, mám takú teoretickú otázku. Máme chatku, na prízemí kúrime kachlami, za pol hodinku je tam príjemne teplo. V tej istej izbe sú schody na poschodie chatky. Na poschodí je však zima a nevieme nijako to teplo z dola dostať aj hore. Ja viem, že studený vzduch je ťažký - skúšali sme už aj otvoriť okná na poschodí, že by ten teplý vzduch z prízemia nejako vytlačil ten studený na poschodí ale nič. Vedel by niekto poradiť? Ďakujem.
vicktor
07.10.19,10:11
Schody su asi uzke a vzduch neprudi dostatocne.
gentleman
07.10.19,10:20
Schody majú šírku 67 cm. Otvor nad schodmi cca 70 x 150 cm.
korela
07.10.19,10:56
Ste novými majiteľmi tento rok? Strecha je v akom stave?
buchač
07.10.19,15:57
Ono je to fakt len teoretická otázka...tu chýbajú aj iné upresnenia.
- aká je veľkosť chatky
- aký je materiál stien chatky
- aké sú, či postačujú kachle výkonom
- kde sú kachle umiestnené
- kde je ten otvor na poschodie
- .......

Za 1/2 hodinu je príjemne teplo...hm, to asi nebude dostatočné teplo, nakoľko za ten čas sa kachle nedostanú ani do poriadnej prevádzkovej teploty...teda aspoň podľa mňa a to vravím o svojej kachľovej peci.

Veď podľa fyziky sú bežné rozdiely v teplote medzi prízemím a poschodím.

Ďalším aspektom je aj fakt, že teplo sa musí dostať/akumulovať aj do tých stien...čiže vyhriatie miestností/budovy trvá nejaký čas.

Takže kúriť a kúriť, hajcovať...;)...alebo si preštudovať niečo o prieduchoch.
bodliak
07.10.19,16:28
Podstatná bude vzájomná poloha piecky a schodov, (piecka ďaleko)
plus asi chýba prieduch, ktorým by sa vytvoril okruh. Vzduch nebude prúdiť otvorom pre schody hore a zároveň tým istým aj dole.
jelalim
07.10.19,16:28
za pol hodinu je prijemne teplo, ano dole priamo pri kachliach. Ono nejaky cas trva kym sa zohreje vsetko okolo a teplo prestupi aj hore, kde sa tiez vsetko musi vyhrat. Ak je jediny zdroj tepla na poschodi su kachle dole, tak to hned nebude.

Ak je to vikendova chatka, nebolo by zle tam vzdy pred vikendom vo v stredu poobede, alebo stvrtok rano tam niekoho poslat nech zakuri a udrzuje kachle...
jslancik
07.10.19,16:33
no to je divné. teplo stúpa hore a studený vzduch nemá šancu. jediný dôvod by bol asi absencia zateplenia povaly. ale možno to chce skrátka čas. možno čakáš, že sa to vykúri veľmi rýchlo. a tie kachle asi nemajú taký výkon...

čo mám skúsenosti, tak je to presne naopak - dole býva relatívne chladno, a hore na umretie teplo. lebo všetko teplo ujde smerom nahor.
gentleman
07.10.19,16:58
Rozloha chatky je 4 x 4 metre. Prízemie je rozdelené tak, že napravo je malá kuchynka oddelená stenou, materiál chatky je tehla. Izba je 3 x 4 metre. Kachle majú výhrevnosť cca 5 kw - stáli okolo 200,- eur. Predtým sme mali veľký krb ale ten sme rozobrali, keďže len sme ho ládovali drevom a teplo bolo len pred ním. Otvor na poschodie je vzdialený cca meter od kachiel. Počas kúrenia napr. od 10.00 do 15.00 poschodie stále nie je vyhriate. Neviem ak by sa kúrilo non-stop možno by sa vykúrilo. Alebo by pomohol ten prieduch - teda urobiťveľkú dieru do stropu na opačnej strane od otvoru schodov? Strecha je rovná plechová nie sedlová.
gentleman
07.10.19,17:00
Je možné, že ak by sa kúrilo 2 dni, tak sa to vykúri, to som neskúšal, väčšinou som tam len v sobotu prípadne nedeľu.
jslancik
07.10.19,17:02
to je blbosť. asi máte slabé kachle, ktoré iba akumulujú teplo. resp. príliš dobré kachle, ktoré hneď nevyhicujú celú chatu.
gentleman
07.10.19,17:16
5 kw
220870
07.10.19,17:26
Môžu tam byť hutné ťažké veci , zariadenie ,alebo stavbené konštrukcie. Slabo zateplené alebo vôbec. Teplo sa šíri aj sálaním.
buchač
07.10.19,17:27
Kachle s takým výkonom by mali postačovať.
Moje sú silnejšie, vykurujem len dve izby vedľa seba...no aj tak trvá nejaký čas, pokiaľ mám tričkovú teplotu...
=================
gentleman (Dnes 19:00) Je možné, že ak by sa kúrilo 2 dni, tak sa to vykúri, to som neskúšal, väčšinou som tam len v sobotu prípadne nedeľu.
------------------------
Nevyskúšaš - nevieš...ale pár hodín a aj to občas je o ničom.

S prieduchmi nepomôžem, nemám ich, takže neviem.
ivka70
08.10.19,05:15
Teplo z kachiel je salave teplo, akonahle zacne salat, pocitovo je teplo v celej malej miestnosti.
Neznamena to ale, ze sa uz zohriali steny, aby teplota bola udrziavana dlho.
Aj na prizemi, predpokladam, okamzite teplota klesne, ked prestanu kachle vyzarovat teplo.

Na to, aby sa zohriala cela chatka, musi byt zohriaty nielen vzduch, ale aj steny a predmety v miestnosti - na to treba vykurovat chatku dlhsie, nielen pol hodiny.

Ta pol hodina staci na salave teplo a pocit tepla v jeho okoli.
Ak by miestnost na prizemi bola vacsia, ani v nej by nebol pocit tepla rovnaky v celej miestnosti.
Xanti
08.10.19,06:01
Súhlasím s Ivka70,
za pol hodiny nie je možné vykúriť chatu. Mám chatu podobnej veľkosti. A prvú noc ak tam človek ostáva spať je riadna zima, síce pri peci je nahajcované a teplota 35stupnov.
No veci studené. Gauč kreslá podlaha steny, a pritom hore na schodoch máme tzv. príklop, ktorý zatvoríme aby sa vyhrial spodok chaty.
Večer sa otvorí a teplo ide aj do podkrovia, no prvá noc je ťažká. Tá dalšia je lepšia. Lebo sa ohrejú steny, predmety a naozaj človek už má pocit tepla aj ked si sadne. A od toho okamihu netreba hajcovať do peca, stačí udržiavať a hore je príjemné teplo.
Fyzika nepustí.
A to chata nie je zateplená, je to stará 36 ročná komunistická chatička murovaná a podkrovie je zateplené ešte sklenou vatou.
chandler
08.10.19,06:46
vykurit murovany dom trva cely vikend (ked je vonku pod nulou), takze clovek v piatok pride, cely vikend kuri a ked odchadza v nedelu poobede tak je tam prijemne teplo :) z toho dovodu sa stavaju vikendove chaty z dreva, tam to ide rychlejsie vykurit. plus to co pise ivka.
misoft
08.10.19,07:30
Áno - teplý vzduch stúpa hore, lenže studený musí dole. Ale kade, keď tým otvorom ten teplý sa tlačí? Takže mu zostáva len prehrievať ten studený. Ak by mal prieduch, dostatočne vzdialený od otvoru pri piecke - cirkulácia by zabezpečila, aby teplý šiel hore a vytláčal prieduchom studený dole.