Jozef I
04.09.06,10:18
Ahojte. Rozmýšlal som kam zaradiť moju otázku ale na nič múdrejšie som neprišiel ako na Domácnosť. :)
Chcel by som poradiť, ako zmluvne ošetriť použitie jedného internetového pripojenia, ak sme sa v bytovke viacerí dohodli že ho budeme zdieľať. U jedného bude pripojenie (t.j. pevná linka a zmluva o poskytovaní internetu), ostatní sa len pripoja a budú tomu jednému platiť. Problém je trošku v tom, ako vyriešiť túto dohodu nakoľko používanie internetu je viazané na 24 mesiacov a aby susedia boli viazaní to 24 mesiacov platiť. Nemáte niekto prosím nejaký návrh zmluvy? Alebo aký typ zmluvy použiť?
Alebo ako by sa to dalo inak vyriešiť?
Ďakujem.
účtovník 007
04.09.06,09:05
Jozef I skúsila som vyhľadať nejaké info a toto som zistila

1.nemôže byť uzavretá zmluva ale iba dohoda s ostatnými účastníkmi (susedmi)
"Dohoda o spoločnom využívaní prístupu do internetovej siete"

2. treba zistiť, či ST povoľuje zdieľanie spoločného pripojenia viacerími účastníkmi.Aby sa to neposudzovalo ako šírenie telekom. služieb.Ak áno je všetko v poriadku a pokračuješ ďalej.

3. dohoda musí byť uzavretá na dobu určitú 24 mesiacov

4.musí obsahovať údaj koľko, do kedy a komu je splatná pomerná čiastka

5.presne vymedzené, čo v prípade ak jeden účastník spol. pripojenia prestane uhrádzať poplatok(či ostatní prevezmú jeho záväzok...a pod.)

6.vymedziť, kto bude účastníkov navonok zastupovať a ako budú vystupovať ostatní k tomuto zástupcovi (napr. nereaguje na pripomienky účastníkov (susedov),

7.kedy nemusím zaplatiť a ako sa bude postupovať v prípade reklamácie(mesiac nepôjde internet, pôjde pomaly...čo v tomto prípade s poplatkami)

8.a posledná rada bola:"Vyberať iba spoľahlivých susedov!"
Jozef I
04.09.06,09:45
Máte ešte niekto návrh ako to vyriešiť? Tá dohoda je asi podľa občianskeho zákoninníka ?
Zita5
04.09.06,09:51
Máte ešte niekto návrh ako to vyriešiť? Tá dohoda je asi podľa občianskeho zákoninníka ?

Ja si myslím , že príspevok od účtovník 007 je postačujúci .Môžeš byť úplne spokojný .
Viera123
04.09.06,17:16
Môj skromný názor: podľa mňa to asi nepôjde. Som napojená na mikrovlnku a nie je možné, aby nás bolo na jedno pripojenie a jednu platbu zapojených viac. Pochybujem, že telekomunikácie budú ústretovejšie. Veď takto prichádzajú o zákazníkov. Ale treba samozrejme overiť.:)
dadika
04.09.06,17:24
Zdenko, my sme tiež u nás "zosieťovaný". Máme najrýchlejší net a zmluvne to nemáme žiadno ošetrené-máme ústnu dohodu a dodržiavame ju. Bežíme takto už druhý rok a všetci sme spokojný.
bepo
04.09.06,18:58
Pri dsl pripojení to uvádzali ako výhodu oproti iným typom pripojenia že sa môžu viacerí susedia napojiť na jednu dsl linku tak to bude legálne.
va1ke
04.09.06,19:02
my máme tiež internetové pripojené t-com. a máme to rozvedené po sieti. je nás asi tak desať napojených. t-com o tom vie a povolili nám to. tiež to nemáme zmluvne nijako medzi sebou riešené. vlastne sa skladáme na poplatky.
Viera123
04.09.06,19:02
Pri dsl pripojení to uvádzali ako výhodu oproti iným typom pripojenia že sa môžu viacerí susedia napojiť na jednu dsl linku tak to bude legálne.
Aha, no to som netušila... ale akou rýchlosťou to potom pôjde? Veď to bude utrpenie, nie? :rolleyes:
va1ke
04.09.06,19:04
:D no u nás to utrpenie je len pre ženy. lebo muži sú stále pri kompe a internetujú.:D
Hlinkovx
04.09.06,19:09
prečo utrpenie??
myslím si, že DSL práve od t-com je jedno z najspolahlivejších spojení...žiadne výpadky, zatiaľ žiadne obmedzenia ohľadom množstva...
stačí jeden kvalitný router....a je po probléme...
tam sa dá teoreticky aj nastaviť limitovaná rýchlosť pre každého účastníka...a nikto si nemôže sťažovať - že jeden sťahuje viac alebo tak..
Viera123
04.09.06,19:19
prečo utrpenie??
myslím si, že DSL práve od t-com je jedno z najspolahlivejších spojení...žiadne výpadky, zatiaľ žiadne obmedzenia ohľadom množstva...
stačí jeden kvalitný router....a je po probléme...
tam sa dá teoreticky aj nastaviť limitovaná rýchlosť pre každého účastníka...a nikto si nemôže sťažovať - že jeden sťahuje viac alebo tak..
Silvia, a aká je rýchlosť a cena? Ja si na rýchlosť teda absolútne sťažovať nemôžem, ale výpadky sú, to je fakt... hlavne, keď je búrka, alebo je silný mráz...
Hlinkovx
04.09.06,19:24
ja osobne mám rýchlosť priemernú 1132.3 Kbps a cena je aj s telefónnou linkou je okolo 1300 ,- Sk
a žiadne výpadky či je alebo nie je burka, či svieti slnko alebo je mráz:D
Viera123
04.09.06,19:36
Aha, ja som si práve dala testovať tú moju rýchlosť a je momentálne:
Rýchlosť Vašeho pripojenia je 11830.6 Kbps (Kilobitov za sekundu) alebo tiež 1478.8 KB/sec (Kilobytov za sekundu). Platím 600 sk.
bepo
05.09.06,05:24
Viera-lenže to nemáš dsl. Ja som mal 1500 kb pripojenie a reálne mi to išlo tak okolo 1000 kbps, tretinová strata sa mi zdá dosť veľká.
Hlinkovx
05.09.06,05:29
Peťo..o tom som už niečo počula tiež...
1500 mal kamarát..a išlo mu to rovnako ako mne s 1024 ..
okolo tých 1100
takže prišli sme na to ..že 1500 sa vôbec neoplatí
Viera123
05.09.06,06:31
Viera-lenže to nemáš dsl. Ja som mal 1500 kb pripojenie a reálne mi to išlo tak okolo 1000 kbps, tretinová strata sa mi zdá dosť veľká.
Ja viem, že nemám, len som uvažovala o zmene, nakoľko ma tie výpadky dosť štvú. Ale keď porovnám rýchlosť môjho pripojenia a cenu a DSL, tak asi ostanem tam, kde som. Ale to som už asi mimotemy.
Hlinkovx
05.09.06,08:30
ináč Vierka...celkom sa divím...ako môžeš mať takú rýchlosť...
asi tam sedíš niekde priamo na prameni:D:D alebo tam nie je nikto pripojený..alebo fakt netuším...
Viera123
05.09.06,14:49
Možno ozaj sedím na prameni :D .Inak sieť je tu naozaj obrovská. Možno je to tým, že veľké súbory ako filmy a pod. sa môžu sťahovať až po 23 hodine, aby to nebrzdilo ostatných... Niekedy takáto obrovská rýchlosť nebola, ale niečo prerábali a teraz to ide ozaj rýchlo (klop,klop:) ). Momentálna rýchlosť je takáto: Rýchlosť Vašeho pripojenia je 11523.3 Kbps (Kilobitov za sekundu) alebo tiež 1440.4 KB/sec (Kilobytov za sekundu). Len keby tie výpadky neboli, lebo vtedy je to k zúfaniu, už si život bez internetu ani nevieme predstaviť. :rolleyes:
Heni
05.09.06,15:56
Zdeno alias Jozef I,
my sme tiež v činžiaku 4 rodiny zosieťované - na základe ústnej dohody, máme dsl cez t-com, rýchlosť v pohode, net v pohode, všetko ok, len odkedy sme vymenili modem za router, tak mi blbne icq a skype... v práci mám tiež také isté pripojenie, dsl cez t-com, je to zosieťované na 10 PC, rýchlosť ok, ale ten istý router a tie isté výpadky icq a skype... takže, ja by som radila hlavne sa vyhnúť routru od microcomu značky "ADSL router AD 2651" - tento určite NEBER !