lotina
08.10.19,09:11
Zdravím, som SZČO, platca DPH, vediem JÚ. Začal som stavať dom, ktorý plánujem prenajímať, ešte neviem, či súkromným osobám, alebo nejakej sročke. Ide o to , že budem platiť už teraz preddavkové platby na energie a neviem, či si mám , alebo nemám uplatňovať DPH. Dom sa ešte len začal stavať a možno ho budem prenajímať aj ako kancelárie. Ak treba doplniť otázku, doplním. Ďakujem moc za každú radu.
martinez
10.10.19,12:24
odpocitanie dph mozno uplatnit z nakupenych plneni vztahujucich s k nehnutelnosti aj skor, ale len za predpokladu, ze buduci prenajom tejto nehnutelnosti bude fakturovany s DPH na vystupe... pri rodinnych domoch si treba ale davat bacha... podla §38,5 zakona o DPH mozno DPH uplatnit na vystupe pri prenajme iba vtedy, ak nehnutelnost bude prenajata zdanitelnej osobe (sro alebo podnikatelovi) a zaroven sa nejedna o najom rodinneho domu... cize ten dom by musel vyzerat
- bud ako nejaka administrativna budova, resp. by musel byt prerobeny na kancelarske priestory a pri kolaudacii musi byt deklarovany ako nejaka administrativna nehnutelnost alebo
- sa musi jednat o ubytovacie zariadenie (hotel, motel, penzion, turisticka ubytovna).. vid §38,3-4 ZoDPH.

Za sucasneho splnenia oboch podmienok mozno v buducnosti prenajat tuto nehnutelnost s DPH na vystupe a potom je mozno aj s nakupenych plneni priebezne odpocitvat DPH.. v opacnom pripade je prenajom nehnutelnosti oslobodeny od DPH bez naroku na odpocitanie DPH na vstupe z akychkolvek nakupenych plneni vztahujucich sa k nehnutelnosti...
lotina
11.10.19,08:05
Ďakujem moc, som si to aj myslel presne tak, len som sa chcel uistiť. takže to radšej oželiem dphčku, nech sa potom do toho nezamotávam, ale moc dík za odpoveď.