VASABI
09.10.19,07:30
Hotel Kyjev je v likvidácii. Medzi akcionárov sa má rozdeliť likvidačný zostatok. Mám dve akcie. Hotel stále stojí, niekto ho zrejme kúpil. Kúpil aj môj podiel? Som povinná sa ho vzdať? Môže sa stať, že mi tie akcie nejako prepadnú, ak sa o ten likvidačný podiel nebudem uchádzať? Ako to funguje?
Chobot
09.10.19,07:55
Ak si drobný akcionár, tak sa veľmi neteš. Pravdepodobne veľa peňazí zo svojich akcií neuvidíš, ak vôbec nejaké.

Hotel Kyjev, a.s. je spoločnosť, nie budova. Budova hotela Kyjeva už od roku 2014 patrí inej spoločnosti - SK Centre, a.s. Zaujímavé je, že má jediného akcionára - toho istého, čo mala aj spoločnosť Hotel Kyjev, a.s. a v predstavenstve sú tí istí ľudia ako vo firme Hotel Kyjev, a.s.

Podľa mňa likvidáciou spoločnosti Hotel Kyjev, a.s. sa chcel majoritný akcionár zbaviť drobných akcionárov a preto firmu zlikvidoval a majetok predal tej novej firme. Otázne je, koľko majetku zostane v spoločnosti Hotel Kyjev, a.s., či sa vôbec niečo vyplatí akcionárom, keď sa splatia všetky ostatné záväzky.

Ty, ako akcionár nemusíš svoju pohľadávku prihlasovať do konkurzu. Ale môžeš sa informovať u likvidátora spoločnosti, čo bude ďalej. Likvidátorom je:

Mazars Tax k.s.
Europeum Business Center, Suché mýto 1

Likvidácia môže trvať roky. Navyše nominálna hodnota jednej akcie je 33,19 €, celkovo bolo vydaných 104 tisíc akcií. Nový akcionár plánuje investovať do rekonštrukcie, tak asi nebude vehementne vyplácať starým drobným akcionárom.

Podľa mňa to skončí tak, že firma skončí bez majetku a akcionári nedostanú nič. Nedávno skončila likvidácia BMG investu, vkladateľom vyplatia 1,8 % vkladu. Ak by ti aj dali 3% hodnoty akcie, tak dostaneš 2 €.