matilda 1934
09.10.19,10:06
Poberam rodičovský príspevok na 9 mesačného syna. Firma v ktorej pracujem končí svoje pôsobenie na Slovensku a dohodli sme sa na ukončení pracovného pomeru k 30.09.2019. Mám zo zákona nárok požiadať na ÚPSVaR o podporu v prípade, že poberateľom rodičovského príspevku na syna sa stane pracujúci manžel, Alebo môžem poberať rodičovský príspevok ja a súčasne aj poberať dávku z úradu práce. V prípade, že áno, do kedy sa musím prihlásiť a požiadať ÚPSVaR o podporu.
ivka70
09.10.19,08:10
Evidencia na UP nie je mozna, pokial si poberatelom RP.
Jedina moznost je, prepisat starostlivost o dieta na manzela, nech on pobera RP a potom sa mozes zaevidovat na UP (a nasledne poziadat SP o podporu).

Mas cas to urobit do 2 rokov od skoncenia PP, aby ti narok vznikol (potrebne su aspon 2 roky poistenia v poslednych 4 rokoch pred evidenciou na UP)
matilda 1934
09.10.19,10:07
Ďakujem
matilda 1934
09.10.19,10:25
Prosila by som Vás ešte o odpoveď či po skončení poberania príspevku z ÚPSVaR /po pol roku/s tým, že manžel ukončí poberanie RP, môžem znovu ja požiadať o rodičovský príspevok
ivka70
09.10.19,10:42
ano, ale pocas evidencie na UP sa evidovany musi zucastnovat aktivit organizovanych UP, na to treba mysliet.
Neda sa len byt evidovany a poberat podporu, na to pozor, ak pocitate s tym, ze sa nadalej budete sustavne starat o syna - to totiz UP u evidovanych nezaujima.