horka
04.09.06,12:06
Klient v novembri tohto roku skolauduje 2 poschodia 3poschodovej budovy a uvedene 2 posch. zacne pouzivat. Bude mat aj trzby z ich prenajmu. Druhe poschodie skolauduje na buduci rok. Mam skolaudovanu cast budovy zaradit do majetku? Ak ano mam z 042 vypocitat pomernu cast a z nej pocitat uctovne aj danove odpisy?
Je mozne na buduci rok "pridat" k zaradenej casti budovy druhu?
Dik moc
Milan Benka
04.09.06,10:18
Zaradiť do IM ako celok, v budúcnosti náklady na dokončenie ďalšieho poschodia budú technickým zhodnotením.
horka
04.09.06,12:19
Dik. Aj ja som toho nazoru. I ked kolaudacia som pocula,ze kolaudacia bude len ako nejaka forma docasneho pouzivania casti budovy a po dokonceni 3 posch. sa to nejakym sposobom skolauduje ako celok.
mudroš
04.09.06,14:25
Pre rok 2006 bol doplnený §33 odsek 1 postupov účtovania:
"Zníženie hodnoty stavby v období prechodného uživania stavby a v období dočasného užívania stavby sa účtuje podľa § 18. po uvedení stavby do užívania sa toto zníženie upraví v odpisovom pláne a zaúčtuje sa opravná požka v prospech účtu 081 - Oprávky k stavbám".

To je podľa môjho názoru ako ušité na tento prípad.
A teraz po lopate ako to zaúčtovať:
Ak sa tavba dočasne používa, stanoví sa ako keby odpisový plán k tej časti stavby, ktorá sa používa.
Opotrebenie tejto časti sa bude účtovať 559/092.
Nedokončená stavba zostane na 042.
Po vydaní platného užívacieho povolenia sa stavba uvedie do používania a zaúčtuje sa 021/042.
Opravná položka sa preúčtuje 092/081.
Odpisový plán účtovných odpisov sa zostaví tak, aby sa počas predpokladanej doby použiteľnosti budovy odpísala už iba zostatková cena (021 mínus suma na 081, ktorá sa preúčtovala z 092).
Toto platí samozreme pre účtovné hľadisko !!!

Daňové odpisy z budova sa budú môcť uplatniť až po právoplatnosti užívacieho povolenia na celú budovu !
horka
05.09.06,05:25
Vcera vecer som to objavila aj ja. Trochu som bludila pri hladani zakona 50/1976, na ktory sa postupy odvolavaju ale nakoniec mi to len potvrdilo ze to je moj pripad.
MUDROS dik za podrobny rozpis postupu uctovania.
Jajina
07.12.06,07:19
Mám trochu problém s určením dátumu zaradenia budovy a uplatnenie daňových odpisov.

Dátum vydania kolaudačného rozhodnutia bude bude 20.12.2006 ale kolaudačné rozhodnutie bude právoplatné a vykonateľné až niekedy v 01/2007 s dátumom na pečiatke,ktorú si po uplynutí doby na podanie odvolania pôjdeme dať potvrdiť.

Je to prelom rokov,môžem si už aj v roku 2006 ulatniť daňové odpisy, alebo až dátumom právoplatnosti. Alebo právoplatnosť v 01/2007 potvrdzuje kolaudačné rozhodnutie s dátumom 20.12.2006
blondy
07.12.06,07:27
aj ja riešim podobný problém .
mrkni sa sem : http://www.porada.sk/t36976-vystavba-predajne.html#post336406

a pripájam ešte odpoveď na tú istú otázku z poradcu:
valeriam
07.12.07,04:39
V roku 2006 môžete uplatniť do daňových výdavkov daňové odpisy len za podmienky vydaného právoplatného kolaudačného rozhodnutia a začatí užívania stavby.
Vybrala som citáciu z odpovede z DÚ- a vlastne toto ma zaujíma a neviem si rady- ak mám kolaudačné rozhodnutie v decembri, ale do budovy sa presťahujem a začnem ju využívať až niekedy v januári- februári, zaradiť ju môžem už v decembri 022/042, čo s účtovnými a daňovými odpismi? Až v ďalšom roku?
Ďakujem.
Jajina
07.12.07,06:34
Nie je podstatný dátum nasťahovania pre uplatnenie daňových odpisov.
Zaradiť majetok do úžívania môžeš s dátumom potvrdenia právoplatnosti na kolaudačnom rozhodnutí.
t.j. nestačí len samotné kolaudačné rozhodnutie, treba isť dať potvrdiť jeho právoplatnosť.