Emik27
10.10.19,12:29
Dobrý deň,
prosím o radu.. Zamestnanec je mesačne odmeňovaný.. Má nadčasy v sobotu a v nedeľu.. Jeho mzda je tvorená dvoma zložkami - tarifná mzda a odmeny. Prosím Vás, ako sa má postupovať pri výpočte dosiahnutej mzdy za prácu nadčas?
Ďakujem krásne!
Zuzanka_ba
10.10.19,11:32
Ak odmeny nie su narokovatelne, teda nie su ako variabilna zlozka mzdy, pocitala by som len zo zakladnej teda tarifnej mzdy, deleno pocet hodin fondu v danom mesiaci.
Emik27
15.10.19,11:23
Odmeny máme mesačné a sú takmer každý mesiac rovnaké resp. vyššie.. Čo si mám prosím predstaviť pod variabilnou zložkou mzdy?
veronikasad
15.10.19,12:49
Od coho sa odvija vyska odmeny? Vyplaca sa mesacne v zavislosti od zakladnej mzdy v aktualnom mesiaci?
Emik27
15.10.19,12:54
Áno, odmena je vyplácaná mesačne a prepočítavam ju podľa odpracovaných hodín v mesiaci..
veronikasad
15.10.19,13:01
Zamestnancovi s mesacnou mzdou patri za pracu nadčas v sobotu alebo nedelu:
- mzda za pracu nadcas - hodinova mzda nie je stale rovnaká, odvija sa od mesacneho fondu prac.casu v danom mesiaci. Pocita sa z tarifnej mzdy.
- nadcasovy priplatok
- priplatok za prácu v sobotu alebo nedelu
Premie maju vplyv na vysku nadcasoveho priplatku a nahrady mzdy za dovolenku, paragraf (sleduje sa predch.stvrtrok)
Emik27
15.10.19,13:06
Áno, ďakujem.. Len ja práve neviem, či môžem pri výpočte dosiahnutej mzdy za prácu nadčas započítať aj mesačné odmeny.. Je to na rozhodnutí zamestnávateľa? Vzhľadom na to, že sa vyplácajú mesačne, tak ja by som ich k tarifnej mzde zahrnula resp. zamestnávateľ ich chce zahrnúť.. Len nevieme, či to bude správne..
veronikasad
15.10.19,13:09
Nerozumiem tvojej otazke, pisala si ze ich vyska je od poctu odpracovanych hodin ako samostatna zlozka mzdy. Tak samozrejme do hodin budu zahrnute aj nadcasy
Emik27
15.10.19,13:16
Mesačná mzda zamestnanca je tvorená tarifnou mzdou plus mesačné odmeny (ktoré prepočítavam podľa odpracovaných hodín v mesiaci).. A ja neviem, či pri výpočte dosiahnutej mzdy pre nadčas môžem použiť celú mesačnú mzdu vrátane odmien, teda:
Tarifná mzda+odmeny x práca nadčas / pracovný čas v danom mesiaci.

Ďakujem Vám za Vašu trpezlivosť :)
veronikasad
15.10.19,13:19
Mzda za nadcas sa pocita tak ako som uviedla vyssie, tvoj vypocet nie je spravny. Odmeny su samostatnou zlozkou mzdy, ktora sa pripocitava k tarifnej mzde
Emik27
15.10.19,13:34
Ďakujem :)
Emik27
16.10.19,05:30
Ešte Vás predsa len poprosím.. Ak je tá tarifná mzda trošku nižšia ako minimálna mzda pre daný stupeň (ale s odmenami je dodržaná, aj ju prevyšuje), tak môžem počítať z tarifnej mzdy stanovenej alebo z dopočítanej/navýšenej pre daný stupeň?
veronikasad
16.10.19,07:58
S odmenami je vyssia ako minimalna?
Emik27
16.10.19,08:00
Áno, s odmenami je celková mzda výrazne vyššia..