horka
04.09.06,11:06
Klient v novembri tohto roku skolauduje 2 poschodia 3poschodovej budovy a uvedene 2 posch. zacne pouzivat. Bude mat aj trzby z ich prenajmu. Druhe poschodie skolauduje na buduci rok. Mam skolaudovanu cast budovy zaradit do majetku? Ak ano mam z 042 vypocitat pomernu cast a z nej pocitat uctovne aj danove odpisy?
Je mozne na buduci rok "pridat" k zaradenej casti budovy druhu?
Dik moc
AHA
29.09.06,13:44
Jasne, že môžeš po kolaudácii zaradiť dve poschodia do majetku, ktoré bgy som oceňovala asi na základe nejakého znaaleckého posudku nakoľko nemám predstavu ako by sa mala vypočítať pomerna časť keď to nie celé dokončenie.
Na budúci rok len navýšiš hodnotu budovy o to jedno poschodie.
mudroš
05.10.06,12:58
Jasne, že môžeš po kolaudácii zaradiť dve poschodia do majetku, ktoré bgy som oceňovala asi na základe nejakého znaaleckého posudku nakoľko nemám predstavu ako by sa mala vypočítať pomerna časť keď to nie celé dokončenie.
Na budúci rok len navýšiš hodnotu budovy o to jedno poschodie.
Podľa mňa sa v tomto prípade dostane iba dočasné užívacie povolenie na časť budovy.
Tento prípad rieši novela postupov účtovania v § 33 ods. 1.
Podľa novely sa počas prchodného alebo dočasného užívania stavby tvorí opravná položka k neukončenej stavbe účtovanej na 042. Po uvedení do užívania sa opravná položka preúčtuje na účet oprávok.
Treba sledovať aj zmeny v postupoch účtovania !!!